Zajímavosti, aktuality

Přeneste se blíže ke hvězdám v jedné z našich hvězdáren!


Láká vás nebo vaše děti tajemný vesmír? Potom se vydejte do jedné z našich hvězdáren, kde se vám dostane odpovědí na všechno, co vás kdy o vesmíru a astronomii zajímalo!
Zdroj: Hvězdárna Karlovy VaryMěsíc u krejčího - Program Hvězdárny OstravaSkrytá krása vesmíru - Hvězdárna OstravaHvězdárna ProstějovUff - Program Hvězdárny Ostrava

Tím nejlákavějším, co hvězdárny nabízejí, je vlastní pozorování oblohy prostřednictvím moderních dalekohledů. Pozorovat se dá povrch Slunce či Měsíce, planety naší sluneční soustavy, jednotlivé hvězdy a souhvězdí a další nebeská tělesa. Program hvězdáren však bývá daleko pestřejší – zábavu i poznání vám zprostředkují také projekce pod umělou oblohou, astronomické pohádky s poutavým příběhem a dokonce i naučné stezky! Kam konkrétně do hvězdárny vyrazit se dozvíte v následujících řádcích, kde vám představujeme ty nejzajímavější hvězdárny v České republice.

Hvězdárna a planetárium Brno

 • Vydejte se pozorovat denní či noční oblohu do brněnské hvězdárny! Pozorování blízkých i vzdálených vesmírných těles moderními dalekohledy, které je pokaždé zcela jedinečným zážitkem, zdaleka však není vše, co hvězdárna nabízí!
 • Srozumitelnou a zábavnou formou se s vesmírem mohou seznámit i ti nejmenší. Na programu jsou výpravné pohádky pod umělou oblohou velkého planetária; příběhem naší sluneční soustavy vás provede i interaktivní expozice – exploratorium.
 • Hvězdárna a planetárium Brno prošla rekonstrukcí a nyní je z ní jedna z nejmodernějších hvězdáren v České republice.
 • Více informací najdete na www.hvezdarna.cz.

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

 • Pěkně situovaná hvězdárna se nachází na jižním okraji města. Srozumitelnou formou vám objasní vše, co vás kdy zajímalo o vesmíru. Na programu jsou pozorování denní i noční oblohy, filmy, přednášky, ukázky dalekohledů a také astronomické pohádky pro děti.
 • Od hvězdárny vedou dvě zajímavé naučné stezky – Planetární stezka o délce 6,5 km, kde se na každé zastávce seznámíte s jednou planetou naší sluneční soustavy, a Galaktická stezka o délce 9,5 km, kde se vám představí nejznámější nebeské objekty naší Galaxie.
 • Více informací najdete na www.astrohk.cz.

Hvězdárna Karlovy Vary

 • Hvězdárna se nachází na okraji Karlových Varů a za jasného počasí je zde možné pozorovat tajemnou večerní oblohu. Bez ohledu na počasí je navíc možné prohlédnout si stálou expozici nebo se zúčastnit programu v přednáškovém sále s moderní audiovizuální technikou.
 • Pro rodiče s dětmi jsou připravena sobotní astronomická odpoledne, která zahrnují poučné astronomické pohádky a zvláštní odpolední prohlídky hvězdárny s pozorováním Slunce a planet viditelných na odpolední obloze.
 • Více informací najdete na http://astropatrola.cz.

Štefánikova hvězdárna Praha

 • Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína nabízí návštěvníkům po celý rok možnost pozorovat denní i noční oblohu. K tomuto účelu slouží několik dalekohledů, z nichž nejoblíbenější je největší dalekohled se třemi refraktory pod hlavní kopulí.
 • Dětem jsou určeny víkendové odpolední pořady a další naučné programy a promítání.
 • Více informací najdete na www.observatory.cz.

Hvězdárna Úpice (Trutnov, Královéhradecký kraj)

 • V nevelkém městě nedaleko Trutnova se nachází hvězdárna, která široké veřejnosti přibližuje fascinující svět vesmíru a astronomie. Za příznivého počasí je zde možné sledovat denní či noční oblohu a vyslechnout si odborný výklad. Je zde možné také pozorovat mimořádné a zvlášť zajímavé nebeské úkazy. V případě horšího počasí mohou být alternativou různé vzdělávací pořady.
 • Více informací najdete na www.obsupice.cz.

Hvězdárna a planetárium J. Palisy Ostrava

 • Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy je třetím největším planetáriem v České republice a jediným zařízením svého druhu v Moravskoslezském kraji. Programová nabídka zahrnuje multimediální pořady pod umělou oblohou o astronomických tématech pro různé věkové skupiny, tematické pozorování hvězdného nebe a odpolední pořady pro děti v určitých dnech.
 • Více informací najdete na http://planetarium.vsb.cz.

Hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích

 • Vydejte se do pardubické hvězdárny za vědou, zábavou i poznáním! Hvězdárna disponuje několika dalekohledy, včetně druhého největšího dalekohledu v České republice určeného k veřejnému pozorování. Můžete tak pozorovat aktuální úkazy na obloze, a to nejen v kopuli, ale také na pozorovací terase. V případě nepříznivého počasí lze pozorování nahradit přednáškami na různá témata pro malé i velké.
 • Více informací najdete na www.astropardubice.cz.

Lidová hvězdárna v Prostějově

 • Lidová hvězdárna se nachází v prostoru Kolářových sadů, nedaleko centra města Prostějov. Pro širokou veřejnost nabízí hvězdárna pozorování oblohy dalekohledy – je možné sledovat jak denní, tak večerní a noční oblohu.
 • Program hvězdárny dále zahrnuje tematické přednášky o astronomii, zajímavé výstavy, programy s pohádkami pro rodiče s dětmi a příležitostně také soutěže a další akce pro děti.
 • Více informací najdete na www.hvezdarnapv.cz.

Hvězdárna a planetárium v Teplicích

 • Po celý rok, i když nám počasí zrovna nepřeje, můžete v planetáriu v Teplicích sledovat noční oblohu. Planetárium totiž disponuje kruhovitým hledištěm, které je zakryto kopulí o průměru 10 metrů. Kopule představuje oblohu posetou hvězdami a vytváří dojem skutečného hvězdného nebe. Na této umělé obloze se dají pozorovat nejen hvězdy a planety, ale také přelety meteoritů či průlet umělé družice Země.
 • Pro nejmenší děti jsou připraveny nedělní pohádky s astronomickou tematikou, například O zakleté princezně Andromedě nebo O žirafě, která se chtěla stát zebrou.
 • Více informací najdete na www.teplice-city.cz/hap/PT.htm.Kompletní seznam zajímavostí, aktualit


Vyberte si
své město:
Do políčka začněte psát hledaný název města nebo oblasti, interaktivní našeptávač Vám pak pomůže provést volbu.Kam s dětmi do dinoparku10 tipů na návštěvu pohádkových místKam s dětmi na hrad? Určitě tam, kde jsou strašidla!Kam s dětmi, když prší a je nevlídno?Přeneste se blíže ke hvězdám v jedné z našich hvězdáren!Zábavní parky a hřiště pod střechouDětské lyžařské parky aneb kam s dětmi na lyže ...Tip na výlet s dětmi: Nostalgické jízdy historickými vlaky

Kurzy a kroužky

Naučná stezka Palkovické hůrky

Přehled kurzů a kroužků

Na Jedtesdetmi.cz najdete kroužky a aktivity pro děti rozdělené podle zaměření a také podle místa, kde se konají.

Tábory a pobyty

Nabídka táborů a pobytů

Přehled táborů, příměstský táborů a rodinných pobytů v ČR. Tábory a pobyty jsou přehledně uspořádané podle období a podle místa konání.

Školní exkurze a výlety

Výběr školních exkurzí a výletů

Přehled školních výletů, školních exkurzí a výukových programů pro mateřské, základní i střední školy v ČR.

Poslední komentáře ...

Výstaviště - Incheba, Plavecký bazén Praha Holešovice

Prosím o zaslání rozpisu plavání pro seniory zdarma Děkuji Sp.

Areál Barochov - Lanové centrum ZIPTRIP

Dobrý den, park je zrušen úplně nebo jen dočasně? Díky za odpověď

Pstruží farma Bělá

kdy otvirate apecete pstruhy dekuji

ZUŠ Praha 9, Učňovská

...

Zobrazit další příspěvky »