Rubriky
Magazín

6 tipů, jak dítě učit hospodaření s penězi

Máte doma čerstvého školáka, který se učí počítat? Přichází ten správný čas začít s ním mluvit o penězích – o jejich hodnotě, odkud je získáváte a co znamenají slova šetřit a investovat. Inspirujte se našimi šesti tipy, jak naučit dítě správně hospodařit.

1.    Mluvte otevřeně a vysvětlujte jednoduše

Když se ocitnete s dítětem na nákupech, přemýšlejte před ním nahlas. Používejte věty typu „Tahle naše mňamka je ve slevě“ nebo „Toto je sice dražší, ale zato mnohem zdravější než to první“. Váš potomek si brzy začne uvědomovat, že se za věci platí a je potřeba uvažovat v rovině něco za něco.

2.    Dávejte kapesné

Po čase, až se školáček začne alespoň lehce orientovat v hodnotě peněz, mu začněte dávat kapesné. Určete pravidelnost (každý týden či měsíc) a stanovte i další podmínky. Například pokud si váš rarášek nepoklidí pokoj, klidně mu strhněte část z jeho „výplaty“.

3.    Veďte ke spoření

Chcete-li, aby se vaše dítko naučilo šetřit, pořiďte mu kasičku a snažte se mu vysvětlit, že čím déle počká s jejím vyprázdněním, tím dražší věc si pak nakonec bude moci koupit. Časem pochopí, že při každodenním kupování lízátek moc nenaspoří a místo sto laskomin si mohlo pořídit hračku, po které touží.

4.    Důvěřujte

Jestliže už vaše ratolest má vlastní kasičku, do níž si schovává své peníze, nechejte na něm, za co nastřádané finance utratí. Jak jsme zmínili v předešlém odstavci, směrujte dítě k šetření, ale dovolte mu prožít vlastní zkušenosti, které si pak lépe uloží do své rozvíjející se finanční gramotnosti.

5.    Dovolte přivýdělek

Od 15 let si děti mohou přivydělávat na brigádách. Bude-li mít zájem, dovolte dítěti takový přivýdělek a třeba mu i pomozte s hledáním vhodné práce. Pokud ještě nedosáhlo této věkové hranice, můžete ho motivovat bonusovou sumou ke kapesnému, kterou obdrží za pomoc navíc (například na zahradě apod.).

6.    Zřiďte mu účet

Účet pro děti je zajímavým prostředkem, jak potomka naučit hospodařit s penězi. Může si na něj ukládat peníze z brigády a střádat si. Vy jakožto rodič samozřejmě máte přístup k vyúčtování i do aplikace a můžete  nastavovat limity na platby či výběry nebo i platby schvalovat. Účet s aplikací pod kontrolou rodiče můžete dítěti zřídit už od brzkého věku, většinou když nastoupí do druhé třídy K dětskému účtu dnes již banky nabízí i spořicí účet pro děti. Ten mívá výhodnější sazbu a vy navíc v aplikaci můžete kontrolovat, jak si váš malý investor vede.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *