Školní výlet, exkurze 

Hvězdárna Pardubice - Program pro MŠ a ZŠ

Termín akce:01.01.2010 - 01.01.2110
Místo konání:Hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích
Adresa:Pardubice

Výukové programy, přednášky, astronomické pořady nebo pohádky pro nejmenší – to jsou způsoby, jakými se návštěvníci pardubické hvězdárny mohou seznámit se sluneční soustavou, vesmírem, gravitací a dalšími tématy z astronomie, fyziky a příbuzných vědních oborů.

Vážení návštěvníci, stejně jako v minulých letech si Vám i letos dovolujeme nabídnout široký výběr pořadů, přednášek a typů jak strávit čas na naší hvězdárně.

Stále se rozšiřující položkou v naší nabídce jsou pořady pro nejmenší návštěvníky hvězdárny a rodiny s dětmi. Stejně tak výukové programy pro školy doznaly podstatného rozšíření a tak věříme, že žákům jak základních, tak i středních škol přineseme mnoho zajímavých informací z astronomie, fyziky a příbuzných vědních oborů.

 

Mateřské školy a první třídy základních škol

 

Měsíc u krejčího Názorné vysvětlení měsíčních fází
Martin a hvězda Putování malého Martina za vzdálenou hvězdou
Jak se měsíc a hvězdy domluvili Krátká animovaná pohádka, která názrorně ukazuje střídání dne a noci, měsíčních fází, krátery na Měsíci a souhvězdí noční oblohy.

Druhý stupeň základních škol

 

Anatomie Sluneční soustavy Co to je Sluneční soustava a co do ní patří? Je to pouze oněch dnes osm nám známých planet, nebo snad něco více? Tyto a mnohé další otázky se pokusí zodpovědět tento pořad.
Odhalená Venuše Krátký dokumentární film pojednávající o výzkumu a podmínkách panujících na planetě Venuši.
Střepy kosmických katastrof Před dvanácti miliony let dopadl na území dnešního Bavorska meteorit. Stopy po jeho dopadu jsou patrné ještě dnes. Tento pořad Vám ukáže, co všecno lze po dopadech kosmických tělěs nalézt a že vltavýn není jenom sýrová pochoutka.

Populárně astronomické a cestopisně astronomické pořady

 

Turecko v záři i ve stínu V roce 2006 jsme podnikli již IV. expedici SAROS za zatměním Slunce. Jaká ta cesta byla a co jsme všechno viděli, můžete shlédnout v tomto cestopisně astronomickém pořadu.
Kometa století Jednou, možná dvakrát za století se na naší obloze objeví kometa, která je tak jasná, že ji lze pozorovat i za bílého dne. Pořad „Kometa století“ je příběhem právě o jedné z nich. O kometě C/2006 P1 (McNaught)
Tajemná zatmění Byli to poslové zlých zpráv jako Komety. Máme se jich však skutečně obávat? Rozhodně ne, jsou to jedny z nejkrásnějších úkazů na obloze vůbec…(citatace)
Řeč je o slunečních a měsíčních zatměních. Jak na ně lidé pohlíželi dříve a co o nich víme dnes?
Za černým Sluncem do ruské velkozemě Vydejte se s námi na neobyčejnou výpravu po transsibiřské magistrále až do pásu totality. Cestopisně astronomický dokument popisuje dobrdužnou a v mnohých ohledech výjimečnou cestu za zatměním Slunce  1. 8. 2008 v Novosibirsku.
Jak je těžké trefit Měsíc Co je potřeba k cestování do vesmíru? Jak se liší současné kosmcké lety od dávných představ antických filosofů a  myslitelů a jak důležité jsou při dnešních výpravách jednotky soustavy „SI“
Kam sahá gravitační pole Slunce Kam až dosahuje přitažlivá síla naší mateřské hvězdy? Co je to gravitace?
Zákony platí pro všechny Přírodní zákony jsou nesmlouvavé a platí pro všechny stejně. Jakými zákony se řídí vesmír, jehož nedílnou součástí jsme i my, pozamšťané.
Vodní a vzdušné světy planet Jak důležitá je pro naše přežití astmosféra a voda? Existuje ve sluneční soustavě podobná? Nalézá se voda, která je podmínkou života i mimo Zemi? V jakých skupenstvých? Jak vypadají vzdušné a vodní světy okolních planet?

 

Nabídka přednášek pro školy a objednané skupiny

 

Poprvé na hvězdárně Vhodné pro mateřské školky a děti ZŠ, maximálně do třetí třídy
Den a noc, roční období, co je večernice a jitřenka, jak se pozná na obloze planeta, měsíc a hvězda, pohyby Země, jak se létá do vesmíru, naši nejbližší vesmírní sousedé a pod.
Vznik sluneční soustavy Vhodné pro 4. ročník
Jak a kdy vznikla naše sluneční soustava, jaké jsou vzdálenosti mezi jednotlivými planetami, kde je hranice sluneční soustavy?
Sluneční soustava - současný přehled Základní pojmy, výklad k jednotlivým tělesům sluneční soustavy (planety, komety, planetky, měsíce planet apod.)
Vznik vesmíru Jak a kdy vznikl vesmír a naše Slunce s planetami, jaké jsou vzdálenosti mezi jednotlivými tělesy sluneční soustavy, hvězdami a galaxiemi, kde je hranice sluneční soustavy a vesmíru, kdy skončí vesmír?
Návštěva hvězdárny Vysvětlení pojmů v optice, druhy dalekohledů, umístění dalekohledů ve světě, význam a rozdíl v pozorovacích technikách, historie astronomie v Pardubicích, ukázka pozorovacího stanoviště a přístrojů v kopuli hvězdárny. Po dohodě možnost návštěvy pro menší skupiny (do 12 zájemců) v nočních hodinách za účelem pozorování.
Sluneční hodiny Prohlídka slunečních hodin umístěných na budově naší observatoře, výklad pojmů a názvosloví potřebných pro orientaci, demonstrace pohybů Země vůči Slunci, střídání ročních období apod.
Noční pozorování oblohy Výjezd na naši observatoř, na pozemek Vaší školy, na letní tábor, nebo do přírody za zajímavým přírodním úkazem. Celá akce končí dle dohody. Zajistíme odborný výklad. Pedagogický dozor si zajistí škola. Toto pozorování není odvislé od otevírací doby na hvězdárně.

 


Vyberte si
své město:
Do políčka začněte psát hledaný název města nebo oblasti, interaktivní našeptávač Vám pak pomůže provést volbu.Kam s dětmi do dinoparku10 tipů na návštěvu pohádkových místKam s dětmi na hrad? Určitě tam, kde jsou strašidla!Kam s dětmi, když prší a je nevlídno?Přeneste se blíže ke hvězdám v jedné z našich hvězdáren!Zábavní parky a hřiště pod střechouDětské lyžařské parky aneb kam s dětmi na lyže ...Tip na výlet s dětmi: Nostalgické jízdy historickými vlaky

Kurzy a kroužky

Centrum dřevařství, Modrava

Přehled kurzů a kroužků

Na Jedtesdetmi.cz najdete kroužky a aktivity pro děti rozdělené podle zaměření a také podle místa, kde se konají.

Tábory a pobyty

Nabídka táborů a pobytů

Přehled táborů, příměstský táborů a rodinných pobytů v ČR. Tábory a pobyty jsou přehledně uspořádané podle období a podle místa konání.

  Školní exkurze a výlety

  Výběr školních exkurzí a výletů

  Přehled školních výletů, školních exkurzí a výukových programů pro mateřské, základní i střední školy v ČR.

  Poslední komentáře ...

  Pohádková rezervace v Hořicích na Šumavě

  Byli jsme již po druhé protože se nám moc líbilo,před dvěma lety Brouček Kakadík...

  Hmatová stezka bez bot v Brně

  ta už dávno není,je zarostlá,kdo neví kde byla,tak ji už nenajde...

  Horská chata Třeštík

  Dobrý den ctěl bych se zeptat na možnost ubytování z 28.7 na 29.7 popřípadě do 30.7...

  Táborová osada Miličín

  Super tabor

  Zobrazit další příspěvky »