Školní výlet, exkurze 

Pražský hrad - Školní exkurze

Termín akce:01.01.2010 - 01.01.2110
Místo konání:Pražský hrad
Adresa:Praha

Hra na Hrad je speciální prohlídkový program pro žáky základních škol, během kterého se z dětí stávají pomocníci různých historických postav. Ti musí při procházce Hradem plnit zadané úkoly a aktivně tak vytvářet příběh „své“ postavy. Pro děti předškolního věku je připravena hra s pracovním listem s názvem Co se dělo na hradě?.

Máte chuť projít si Pražský hrad jako pomocník umělce, řemeslníka, hradního strážce, služebníka, kronikáře, učence, rádce nebo kněze? Stát se na chvíli historickou postavou, prožít vzrušující dobrodružství jejího života, čelit nejrůznějším nástrahám a ovládnout Hrad jako nejmocnější panovníci z jeho dávné minulosti? Příběh Pražského hradu vám tyto možnosti nabídne.

Speciální prohlídkový program pro děti základních škol je jedním ze základních doprovodných programů expozice. Děti se stanou přímými účastníky Příběhu prostřednictvím zvláštních úkolů, k jejichž úspěšnému splnění je nezbytné absolvovat i procházku Hradem. Program má osm variant - čtyři trasy pro první a čtyři pro druhý stupeň ZŠ.

Dětský návštěvník nejprve projde "iniciační komorou", ve které zhlédne desetiminutový motivační film otevírající dvířka k připravenému programu - princip náhody mu přidělí postavu, které se stane pomocníkem. Získá potřebné pomůcky, a pak už vstoupí přímo do Příběhu. Čekají ho nejen nejrůznější atrakce a zajímavosti, ale bude muset také sám aktivně vytvářet příběh postavy, jejíž stopy bude v expozici sledovat.

Po úspěšném splnění úkolů získá bonus - část erbu - a stane se mistrem. Po druhé návštěvě expozice, a tudíž po projití alespoň dvou tras určených pro danou věkovou kategorii, se stane šlechticem. A pokud jako šlechtic prokáže v posledním úkolu svou čest a odvahu, čeká ho největší odměna, kterou byste mu jistě záviděli. Co tou odměnou bude, je nanejvýš tajné.

Přijmete-li naše pozvání k účasti na programu Hra na Hrad, doporučujeme, abyste si vyhradili optimálně 2 vyučovací hodiny. Pokud máte možnost absolvovat celý program dohromady, tj. I., II. i III. etapu, rezervujte si ca 5 vyučovacích hodin (na 30 žáků).
Protože zájem školních výprav o výstavu Příběh Pražského hradu je skutečně nemalý, upřímně vás prosíme o rezervaci programu Hra na Hrad v dostatečném předstihu. Rezervace doporučujeme provádět prostřednictvím webových stránek www.pribeh-hradu.cz či telefonicky (tel. 224 373 102, nutné sdělit kontaktní telefon, resp. e-mail pro potvrzení rezervace po zapsání do celkové databáze).
 
 

Otevírací doba

 • otevřeno denně kromě zavíracích dnů 28. října a 24. prosince
  od 9 do 16 hodin v zimní sezoně (od 1.11. do 31.3.)
  a od 9 do 18 hodin v letní sezoně (od 1.4. do 31.10.)

Vstupné

 • Základní    140 Kč
 • Snížené (děti od 6 do 16 let, studenti SŠ a VŠ do 26 let, senioři od 65 let)    70 Kč
 • Rodinné (1-5 dětí do 16 let a max. 2 dospělí)      200 Kč
 • Vstupné do Příběhu Pražského hradu v rámci vstupenky na velký návštěvnický okruh:
  = samostatné vstupné do expozice pro tyto kategorie není zavedeno
 • Třídy základní škol do 30 žáků    150 Kč
 •  Děti mateřských škol s doprovodem    zdarma

INFORMACE PRO MATEŘSKÉ ŠKOLY
Od počátku provozu stálé expozice sledujeme s radostí velký zájem o dětský program Hra na Hrad připravený pro děti ve věku obou stupňů základní škol. Protože k nám do výstavy chodí i děti mladší, rozhodli jsme se v rámci obměny expozice v roce 2007 připravit nový program i pro děti v předškolním věku (tj. od 3 do 6 let).
 
 
Manuál hry s názvem Co se dělo na hradě?
Hra je určena pro děti předškolního věku. Představuje jim vystavené předměty v jejich původním určení. Ke hře potřebujete jen pracovní list, který získáte u pokladny, a tužku (zapůjčí vám ji tam
 
Dobře si prohlédněte barevný obrázek a mezi vystavenými exponáty se pokuste najít ten, který by nakreslenou situaci pomohl vyřešit. Nápovědu hledejte v zásuvkách skrytých z boků velkých vitrín.
Na pracovním listu objevíte kresbičku, ve které je už problém vyřešený, přesto ale chybí hledaný předmět. S jeho doplněním vám pomůže kovová deska připevněná k panelu. Můžete si vybrat jeden ze dvou předmětů, které by obrázek mohly dokončit. Podle vlastního rozhodnutí posuňte pracovní list po destičce až k zarážce u vybraného předmětu. Pak tuhou v tužce „naplocho“ přejíždějte po kresbě v místě, kde předmět chybí. Pokud jste papír umístili správně, kresbička se doplní.
 • Nenech slovanského bojovníka padnout bez boje. Vyber jeden z vystavených předmětů, který by mu v souboji pomohl!
 • Čím by měla bohatá paní zaplatit obchodníkovi za vybrané ovoce?
 • V dávných dobách bývala na hradech velká zima. Co by dámě pomohlo, aby se zahřála?
 • Císaři Rudolfovi chybí něco velmi důležitého, aby se mohl nechat portrétovat slavným malířem. Zjistíš, co postrádá?
 • Pan architekt Mocker přemýšlí, jak nejlépe dokončit rozestavěnou katedrálu svatého Víta. Poradíš mu?
 • Pan architekt Plečnik dumá nad nejlepším zakončením svého monolitu. Co by asi na jeho špičce viděl nejraději?
  Až doplníš tento poslední obrázek, dojdi si k pokladně pro odměnu.
 
Máte-li zájem o tento program, na který není nutné se předem objednávat, stačí pouze přijít do stálé expozice Příběh Pražského hradu - vstup pro děti v tomto věku i pro jejich pedagogický doprovod je zdarma, rodiče s dětmi pak zaplatí pouze základní vstupné.
 
Těšíme se na nové návštěvníky!
 

Vyberte si
své město:
Do políčka začněte psát hledaný název města nebo oblasti, interaktivní našeptávač Vám pak pomůže provést volbu.Kam s dětmi do dinoparku10 tipů na návštěvu pohádkových místKam s dětmi na hrad? Určitě tam, kde jsou strašidla!Kam s dětmi, když prší a je nevlídno?Přeneste se blíže ke hvězdám v jedné z našich hvězdáren!Zábavní parky a hřiště pod střechouDětské lyžařské parky aneb kam s dětmi na lyže ...Tip na výlet s dětmi: Nostalgické jízdy historickými vlaky

Kurzy a kroužky

Hornické muzeum Příbram - Velikonoce v hornickém domku

Přehled kurzů a kroužků

Na Jedtesdetmi.cz najdete kroužky a aktivity pro děti rozdělené podle zaměření a také podle místa, kde se konají.

Tábory a pobyty

Nabídka táborů a pobytů

Přehled táborů, příměstský táborů a rodinných pobytů v ČR. Tábory a pobyty jsou přehledně uspořádané podle období a podle místa konání.

  Školní exkurze a výlety

  Výběr školních exkurzí a výletů

  Přehled školních výletů, školních exkurzí a výukových programů pro mateřské, základní i střední školy v ČR.

  Poslední komentáře ...

  Pohádková rezervace v Hořicích na Šumavě

  Byli jsme již po druhé protože se nám moc líbilo,před dvěma lety Brouček Kakadík...

  Hmatová stezka bez bot v Brně

  ta už dávno není,je zarostlá,kdo neví kde byla,tak ji už nenajde...

  Horská chata Třeštík

  Dobrý den ctěl bych se zeptat na možnost ubytování z 28.7 na 29.7 popřípadě do 30.7...

  Táborová osada Miličín

  Super tabor

  Zobrazit další příspěvky »