Školní výlet, exkurze 

iQpark Liberec - Školní exkurze - program pro MŠ, ZŠ, SŠ

Termín akce:01.01.2010 - 01.01.2110
Místo konání:iQpark Liberec
Adresa:Liberec

V iQparku mohou žáci a studenti experimentovat, řešit hlavolamy a ověřovat některé přírodní jevy a zákonitosti, aby jim lépe porozuměli. Přitom ani nepostřehnou, že se ve skutečnosti vlastně učí! Pro školy je připraveno několik lektorských programů, zaměřených na různá témata.

 

Lektorský program    
Voda MŠ, ZŠ, SŠ 40 minut
Nanovlákna 2. st. ZŠ, SŠ 30 minut
Štola 30 minut
Lidské smysly MŠ, ZŠ 40 minut
Fyzikální zákony ZŠ, SŠ 40 minut
Zelená energie ČEZ MŠ, ZŠ, SŠ 40 minut

 

Lektorský program "VODA"

Ve spolupráci se společností Veolia Voda Česká republika, a.s. je iQpark od léta 2009 bohatší o exponáy věnované vodě, jejím vlastnostem i jejímu využití. V návaznosti na tyto nové exponáty byl připraven nový lektorský program.

V první části programu čekají na děti experimenty s vodou a prozkoumávání jejích vlastností v učebně iQparku. Pomocí jednoduchých pomůcek objeví účastníci programu zvláštní vlastnosti povrchové vrstvy vody, interakci vody a atmosférického tlaku, vyzkouší si vytvořit vodní hudební nástroj atd.
V další části lektorského programu řeší účastníci programu úkoly a hledají odpovědi na otázky z pracovního listu. Připravené úkoly by dětem měly objsanit nebo připomenou, co je koloběh vody, jak se dá vodou šetřit, kolik vody obsahuje lidské tělo a dalším užitečným poznatkům. Díky důležitosti vody pro život se zasahuje tento program do vzdělávacích předmětů přírodopis, biologie, zeměpis, fyzika i chemie.

 

Lektorský program "NANOVLÁKNA"

Pouze v science centru iQpark můžete absolvovat jedinečný lektorský program: Nanovlákna. V průběhu krátkého lektorského programu získají žáci informace o vynálezu, vývoji a využití nanovláken a naotextilií. Na ojedinělém interaktivním exponátu si sami vyzkouší vyrobit vzorek nanotextilie.

V první části lektorského programu (expozice) se žáci dozvědí obecné informace o nanovláknech, jejich vynálezu, vývoji, použití a zajímavostech. Následně proběhne demonstrace výroby nanotextilie. Na závěr programu obdrží žáci pracovní list k individuálnímu vyplnění.

 

Přijďte k nám zažít atmosféru podzemní štoly!

Hornickému prostředí je věnována nová interaktivní expozice „Štola“, vybudovaná ve spolupráci s Nadací OKD.  Na deseti metrech zažijete atmosféru podzemní štoly dokreslenou autentickými zvuky,  hornickými artefakty či falešnými bočními chodbami. Dokážete pojmenovat nejznámější české horniny a určit jejich naleziště? Své znalosti si snadno ověříte na interaktivní geologické mapě Česka. Na důkladné prozkoumání čeká řada hornin jako např. žula, čedič, vápenec nebo černé a hnědé uhlí. Prohlédnout si a zkusit pojmenovat můžete také tradiční součásti hornické výbavy.

A kdo není úspěšný v hádání hornin a hornických artefaktů, může si štěstí pojistit alespoň sáhnutím na sošku svaté Barbory, patronky všech havířů.

Během krátkého lektorského programu budou mít žáci možnost prohlédnout si zblízka nejznámější české horniny, ale také dozvědět se něco o jejich použití. Pomocí jednoduchých pokusů pochopí vlastnosti a chování hornin.

Po skončení lektorského programu dostanou žáci pracovní listy, k jejichž vyřešení jim pomůže interaktivní expozice věnovaná prostředí hornické štoly.

 

Lektorský program Lidské smysly

Lektorský program Lidské smysly zapojí během  40 minut opravdu všechny smysly Vašich žáků. Čich, chuť, hmat, sluch ani zrak nebudou rozhodně zahálet! 

V první části lektorského programu (expozice) se žáci dozvědí obecné informace o lidských smyslech. Následně je třída rozdělena na dvě půlky, které absolvují pracovní cestu. Během pracovní cesty se na konkrétních příkladech zaměří na možnosti svých smyslů. Ochutnají sladké či kyselé, budou hádat vůni, vyzkouší každodenní činnost se slepýma očima, pokusí se hmatem zjistit předmět a konečně se pokusí uhádnout původce zvuku.

Třetí část lektorského programu je samostatná práce s pracovními listy. Tuto část následně vyhodnotí pedagog ve škole.

 

Lektorský program Fyzikální zákony

Fyzikální zákony je prvním z lektorských programů, který jsme pro vás připravili. Během 40 minut se žáci zábavnou a poutavou hravou formou seznámí s fyzikálními zákony. 

V první části lektorského programu (expozice) se žáci dozvědí obecné informace o fyzikálních zákonech. Následně je třída rozdělena na dvě půlky, které absolvují pracovní cestu. Během pracovní cesty se na konkrétních příkladech zaměří na Zákon zachování energie, Pascalovy zákony, Archimedův zákon aj.

Třetí část lektorského programu je samostatná práce s pracovními listy. Tuto část následně vyhodnotí pedagog ve škole.

 

 

Lektorský program "Zelená energie"

Ve spolupráci s a.s. ČEZ jsme pro žáky základních škol připravili lektorský program Zelená energie ČEZ. Program ukáže dětem, že elektřina se dá vyrábět i čistou cestou! Jak? Přijeďte se podívat!

V první části programu -expozice- se pokusí žáci vyjmenovat způsoby výroby energie zelenou cestou, diskutují o možnostech využití v Česku a hledají výhody a nevýhody.

Pracovní cesta je věnovaná práci s konkrétními druhy zelené energie. Žáci se pokusí vyrobit elektřinu roztočením vodní turbínky, prozkoumají účinnost jednotlivých druhů lopatek větrné elektrárny, pokusí se vyrobit elektřinu pomocí solárního panelu a rozjet vláček. Nakonec se pokusí vyrobit elektřinu vlastní silou a porovnat, na co taková elektřina vystačí.

Třetí část lektorského programu je samostatná práce s pracovními listy. Žáci vyplňují pracovní listy na základě poznatků, které získali z informačních panelů a z experimentování s interaktivními exponáty. Tuto část následně vyhodnotí pedagog ve škole.

 


Vyberte si
své město:
Do políčka začněte psát hledaný název města nebo oblasti, interaktivní našeptávač Vám pak pomůže provést volbu.Kam s dětmi do dinoparku10 tipů na návštěvu pohádkových místKam s dětmi na hrad? Určitě tam, kde jsou strašidla!Kam s dětmi, když prší a je nevlídno?Přeneste se blíže ke hvězdám v jedné z našich hvězdáren!Zábavní parky a hřiště pod střechouDětské lyžařské parky aneb kam s dětmi na lyže ...Tip na výlet s dětmi: Nostalgické jízdy historickými vlaky

Kurzy a kroužky

Přehled kurzů a kroužků

Na Jedtesdetmi.cz najdete kroužky a aktivity pro děti rozdělené podle zaměření a také podle místa, kde se konají.

Tábory a pobyty

Nabídka táborů a pobytů

Přehled táborů, příměstský táborů a rodinných pobytů v ČR. Tábory a pobyty jsou přehledně uspořádané podle období a podle místa konání.

  Školní exkurze a výlety

  Výběr školních exkurzí a výletů

  Přehled školních výletů, školních exkurzí a výukových programů pro mateřské, základní i střední školy v ČR.

  Poslední komentáře ...

  Pohádková rezervace v Hořicích na Šumavě

  Byli jsme již po druhé protože se nám moc líbilo,před dvěma lety Brouček Kakadík...

  Hmatová stezka bez bot v Brně

  ta už dávno není,je zarostlá,kdo neví kde byla,tak ji už nenajde...

  Horská chata Třeštík

  Dobrý den ctěl bych se zeptat na možnost ubytování z 28.7 na 29.7 popřípadě do 30.7...

  Táborová osada Miličín

  Super tabor

  Zobrazit další příspěvky »