Školní výlet, exkurze 

Zámek Loučeň - Školní exkurze na zámek

Termín akce:01.01.2010 - 01.01.2110
Místo konání:Zámek Loučeň
Adresa:Loučeň

Vydáte-li se na školní exkurzi na zámek Loučeň, čeká vás plno zážitků. Pokud chcete zažít více než procházku zámeckým labyrintáriem nebo zábavnou prohlídku zámku, můžete si vybrat jeden z pěti projektových výukových programů, které jsou koncipovány v duchu „škola hrou“.

Nabídka výukových balíčků na míru projektovým osnovám ministerstva školství. Projektové vyučování na zámku Loučeň Za branami barokního zámku Loučeň, vzdáleného necelou hodinu cesty od Prahy směrem na východ, čeká na Vaše žáky nezapomenutelný den plný poznání a praktických zkušeností. Naše nabídka celkem čtyř výukových programů, z nichž si vybere i ten nejnáročnější pedagog, je koncipována v duchu Komenského hesla „škola hrou“ a využívá prvků projektového vyučování, metod programu RWCT, činnostního učení, globální metody aj.

Programy jsou přizpůsobeny věku účastníků (stejné téma je připraveno v různých stupních náročnosti, v souladu s učivem konkrétních ročníkových úrovní) a jejich charakter respektuje schopnosti a již nabyté znalosti dětí.

Přednosti našich programů:

 • Jsou cílené, promyšlené a přesně organizované
 • Podněcují aktivitu a tvořivost
 • Mají intelektuální (teoretickou), ale i ryze praktickou rovinu
 • Jsou koncentrovány kolem základní ideje, základního tématu, učí děti vnímat v souvislostech
 • Nabízejí celistvé poznání, zkoumají problém z různých úhlů pohledu
 • Jsou založeny na týmové spolupráci dětí
 • Pomáhají žákům v utváření vlastního názoru a argumentace pro něj

Doplňující informace k projektovým výukovým programům:

● Výukové programy jsou určeny pro školní třídy v doprovodu pedagogických pracovníků.

● Programy jsou tříhodinové, doporučujeme je doplnit či proložit hodinovým občerstvením žáků v zámecké restauraci. Obvyklou dobu trvání výukového programu (9 - 12 hodin, na zvláštní přání 12.30 - 15.30 hodin) lze, pokud to umožní provozní podmínky, přizpůsobit požadavkům pedagoga školní skupiny.

● V ceně programu je zahrnut kompletní program včetně učebního materiálu a pedagogického vedení. Účastníci si přivezou s sebou nezbytné psací potřeby (sešit, volné listy papíru, psací náčiní, pro účastníky do 10 let včetně pastelek).

● Doporučujeme využít možnost oběda či jiného občerstvení přímo na zámku, konkrétně v salonku zámecké restaurace. Oběd není v ceně programu, nicméně garantujeme velmi přijatelné ceny. Za symbolický příplatek můžeme zajistit rovněž studené či teplé nápoje dle požadavku vedoucího školní skupiny, a to ve vybraný čas, nebo i po celou dobu trvání programu.

● Ceny jsou uvedeny u jednotlivých projektů. Mezi platící účastníky počítáme pouze žáky a studenty, účast pedagogického doprovodu nepodléhá poplatku. Cena se hradí v hotovosti na místě před zahájením programu.

● V případě zájmu Vám zajistíme spolehlivou autobusovou dopravu, která Vaší třídu bezpečně doveze až k zámecké bráně a po skončení programu zpět domů.

● Při výukových programech se střídá několik interiérových a exteriérových prostředí pro zajištění názornosti a určité akčnosti projektů. Prosíme, abyste upozornili na nezbytnost přizpůsobit této skutečnosti volbu oblečení všech účastníků.

 

Pro bližší informace prosím kontaktujte zámecké infocentrum.

 Projekt 1

 • Projekt je zaměřen na výuku etiketě se zvláštním akcentem na stolování. Pedagog je stylizován do role zámeckého komorníka, příp. knížete, který nejprve v krátkém úvodu představí dětem zámek a jeho obyvatele, aby je vzápětí uvedl do největšího interiéru – totiž do zámecké jídelny. Ta se proměňuje v názorné výukové prostředí, děti mohou samy zasednout do honosných křesel ke slavnostně prostřené tabuli a stát se účastníky chystané hostiny. V případě rychlého řešení zadaných úloh zbývá čas také na jiné oblasti etikety: Žáky obzvlášť vděčně přijímané je kupř. téma svatby a chování na ní.

 Projekt 2

 • Průchodem zámeckou branou vstupují žáci na někdejší výsostné území Thurn – Taxisů, slavného šlechtického rodu, který proslul v celé Evropě jako provozovatel poštovních služeb. V úvodní procházce vstupními zámeckými komnatami ve společnosti knížecího poštmistra, příp. samotného knížete, se žáci setkávají s hmotnými odkazy na slavnou minulost evropské pošty a nenásilně se seznamují s vývojem dálkové komunikace mezi lidmi. Menší děti se učí správně napsat dopis a nadepsat adresu, větší budou právě na zámku možná poprvé v životě sestavovat obchodní dopis. Program hodlá v dětech podpořit písemnou gramotnost v časech, kdy se tato schopnost vlivem zkratkovité komunikace pomocí sms a e-mailů mezi lidmi rychle vytrácí.

 Projekt 3

 • Ústředním dějištěm tohoto projektového půldne je zámecký park, honosící se stovkami domácích, ale i exotických dřevin. Průvodcovská postava knížecího nadlesního pomáhá v dětech budovat vztah k přírodě, nenápadnou formou jim předává poučení o životě dřevin, ale i jejich škůdcích a chorobách. Děti se učí vyvozovat informace z pozorování přírody. Projekt usiluje o to probudit v žácích povědomí o ekologii a posílit jejich vztah k přírodnímu prostředí, v němž se běžně pohybují.

 Projekt 4

 • Literární exkurz zavádí děti do světa antických bájí a pověstí, do něhož se děti vypravují společně s Minotaurem, jehož statná kamenná socha stráží loučeňské labyrinty. Právě v labyrintech se část programu odehrává. Menší děti, pro které je téma řecké a římské mytologie přeci jen příliš komplikované, zavádí projekt do světa pohádek. V tomto případě se odráží od báze literární činnosti loučeňské kněžny Marie Thurn - Taxis, která psala pro své vnuky pohádky, vydané také knižně a vystavené dodnes v zámecké knihovně.

 Projekt 5

 • Pátý školní program je zaměřen na geografii a etnografii. Děti při něm porovnávají zvyklosti v různých kulturách, s akcentem na kulturní a přírodní dědictví afrického kontinentu. Do tématu jsou žáci vtaženi ryze dobrodružnou formou: Pozadím a leitmotivem tohoto výukového projektu je totiž cesta loučeňského knížete do Afriky na lov lvů.

 Prohlídky zámku pro MŠ a ZŠ
 • Při prohlídkách zámku pro školy a mateřské školky Vám zaručujeme, že děti budou hned v prvních minutách žasnout nad tím, na jaký zámek přijely. Zámkem je totiž nebude provádět průvodce nudně odříkávající mechanicky naučený text. V našem zámku provádí vnímavý komorník Jeho Jasnosti, oblečený v dobovém kostýmu, v některých dnech pak dokonce elegantní kněžna v nádherných šatech, nebo překvapivě i knížecí nadlesní Josef Schwarz, kterého poznáte podle slušivé myslivecké uniformy. Všechny tři postavy vědí úplně všechno o každém koutku na zámku.
 Labyrintárium pro školy
 • Zámecké labyrintárium je jedinečným místem pro zábavu i poučení dětí, které nemá nikde jinde v České republice obdoby. Na procházení celkem 10 labyrinty děti určitě dlouho nezapomenou. Každé dítě si mezi desítkou labyrintů zaručeně najde svůj nejoblíbenější. Labyrinty propojuje naučná stezka s několika informačními panely, doprovázenými přehlednými ilustračními grafikami, fotografiemi a schématy. Pedagogové tak i bez příprav předem mohou děti díky této pomůcce informovat o jedinečném fenoménu, jaký labyrinty už od antiky představují.

 Adventní prohlídky zámku

 • Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím roku. Na zámku Loučeň si atmosféru nejkrásnějších svátků v roce můžete vychutnat s předstihem od začátku prosince, tedy po celý adventní čas.


Vyberte si
své město:
Do políčka začněte psát hledaný název města nebo oblasti, interaktivní našeptávač Vám pak pomůže provést volbu.Kam s dětmi do dinoparku10 tipů na návštěvu pohádkových místKam s dětmi na hrad? Určitě tam, kde jsou strašidla!Kam s dětmi, když prší a je nevlídno?Přeneste se blíže ke hvězdám v jedné z našich hvězdáren!Zábavní parky a hřiště pod střechouDětské lyžařské parky aneb kam s dětmi na lyže ...Tip na výlet s dětmi: Nostalgické jízdy historickými vlaky

Kurzy a kroužky

Bongo Brno - narozeninové oslavy

Přehled kurzů a kroužků

Na Jedtesdetmi.cz najdete kroužky a aktivity pro děti rozdělené podle zaměření a také podle místa, kde se konají.

Tábory a pobyty

Zámek Chrast

Nabídka táborů a pobytů

Přehled táborů, příměstský táborů a rodinných pobytů v ČR. Tábory a pobyty jsou přehledně uspořádané podle období a podle místa konání.

  Školní exkurze a výlety

  Barevný podzim na Broumovsku

  Výběr školních exkurzí a výletů

  Přehled školních výletů, školních exkurzí a výukových programů pro mateřské, základní i střední školy v ČR.

  Poslední komentáře ...

  Pohádková rezervace v Hořicích na Šumavě

  Byli jsme již po druhé protože se nám moc líbilo,před dvěma lety Brouček Kakadík...

  Hmatová stezka bez bot v Brně

  ta už dávno není,je zarostlá,kdo neví kde byla,tak ji už nenajde...

  Horská chata Třeštík

  Dobrý den ctěl bych se zeptat na možnost ubytování z 28.7 na 29.7 popřípadě do 30.7...

  Táborová osada Miličín

  Super tabor

  Zobrazit další příspěvky »