Školní výlet, exkurze 

Království železnic, Praha - Program pro školní exkurze

Termín akce:01.01.2010 - 01.01.2110
Místo konání:Království železnic, Praha
Adresa:Praha

Návštěva největší modelové železnice v České republice je sama o sobě zážitkem. Žáci základních škol se mohou navíc prostřednictvím pracovních listů, které samostatně vyplňují, dozvědět něco o historii železniční dopravy a fungování dopravní infrastruktury.

Zveme Vás a Vaše žáky na návštěvu Království železnic, největší modelové železnice v České republice. Jsme si jisti, že všechny návštěvníky okouzlí Království železnic uměním modelářů vytvořit malý, ale dokonalý svět. Mnozí malí a mladí návštěvníci budou jistě inspirování pohledem na pečlivě provedené a perfektně fungující kolejiště při hledání své životní záliby a pozitivní náplně volného času.

Školní výpravy ale u nás najdou mnohem víc. Království železnic nabízí školákům a studentům vzdělávací program, který získal záštitu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.  

Pro žáky prvního stupně základní školy jsme připravili tematickou prohlídku zaměřenou na fungování dopravní infrastruktury, život našich sídel a hodnoty české krajiny.

Žákům druhého stupně a studentům středních škol nabízíme tematickou prohlídku zaměřenou na historii železniční dopravy v českých zemích. 

Pro všechny věkové skupiny dětí a mládeže máme připravenu možnost spojit prohlídku expozice Království železnic s projekcí filmů o bezpečnosti v dopravě, případně s krátkou přednáškou předních odborníků na toto téma.

Prosíme, dohlédněte, aby si žáci vzali k nám na exkurzi propisku nebo tužku na vyplnění pracovních listů. 

 

Pro žáky 1. – 5. ročníku

Téma: Podívejte se na náš svět z výšky! (Člověk a jeho svět)

Základní charakteristika:  Děti vedené jednoduchým vizuálně výrazným pracovním listem vyhledávají v expozici Království železnic příklady fungování dopravní infrastruktury, konkrétních dopravních situací, jejich řešení dospělými. Přemýšlejí o tom, jak se lidé v těchto situacích správně chovají. Sledují, jak je život navázán na existenci dopravy a co všechno v životě a na světě s dopravou souvisí. Vyhledávají také zajímavé dominanty v krajině a přemýšlejí nad rázem české krajiny a českých sídel.

Scénář exkurze:

 

 • Příchod do Království železnic
 • Přivítání odborným pracovníkem, stručné seznámení s charakterem našeho modelu
 • Příprava pracovních listů, v případě, že si je děti předem nevytiskly z internetu,  bude připraven záložní pracovní list (1 list na 5 žáků)
 • Samostatná práce v expozici, káva pro pedagogický doprovod
 • První správně vyplněný pracovní list je odměněn suvenýrem z Království železnic

 

 

Pro žáky II. stupně a pro studenty středních škol

Téma: Historie železniční dopravy v českých zemích

Základní charakteristika:  Na dvanácti panelech historické expozice najdou návštěvníci mimořádné množství informací o vývoji železniční dopravy v naší vlasti. Vyprávění o historii tohoto druhu dopravy je nejen zajímavým dějepisem, ale i poutavým komentářem na téma naší národní povahy i oslavou lidí odvážného a pokrokového ducha.

Scénář exkurze:

 

 • Příchod do Království železnic
 • Přivítání odborným pracovníkem, stručné seznámení s charakterem našeho modelu, poukázání na hlubší souvislost modelu s významem železniční dopravy
 • Příprava pracovních listů, v případě, že si je žáci a studenti předem nevytiskli z internetu, bude připraven záložní pracovní list (1 list na 5 žáků)
 • Odchod k historické expozici
 • Samostatná práce v expozici, káva pro pedagogický doprovod
 • První správně vyplněný pracovní list je odměněn suvenýrem z Království železnic

 

 

Pro všechny

Téma: Bezpečnost v dopravě

Základní charakteristika: Pro žáky prvního a druhého stupně je připraven pracovní list na téma Dopravní výchova. Na jednotlivých kolejištích jsou vytvořeny dopravní situace, ke kterým se vztahují jednotlivé otázky z pracovního listu.

Na základě objednání učitelem či učitelkou mohou pracovníci Království železnic připrasvit projekci filmů s touto tematikou nebo zajistit odborně vedenou besedu.

Scénář exkurze:

 • Příchod do Království železnic
 • Přivítání odborným pracovníkem, stručné seznámení s charakterem našeho modelu, poukázání na hlubší souvislost modelu s významem železniční dopravy
 • Příprava pracovních listů, v případě, že si je děti předem nevytiskly z internetu, bude připraven záložní pracovní list (1 list na 5 žáků)
 • Samostatná práce v expozici, káva pro pedagogický doprovod
 • První správně vyplněný pracovní list je odměněn suvenýrem z Království železnic
 • Přechod do konferenčního sálu, projekce, beseda (v případě samostaného objednání)

 


Vyberte si
své město:
Do políčka začněte psát hledaný název města nebo oblasti, interaktivní našeptávač Vám pak pomůže provést volbu.Kam s dětmi do dinoparku10 tipů na návštěvu pohádkových místKam s dětmi na hrad? Určitě tam, kde jsou strašidla!Kam s dětmi, když prší a je nevlídno?Přeneste se blíže ke hvězdám v jedné z našich hvězdáren!Zábavní parky a hřiště pod střechouDětské lyžařské parky aneb kam s dětmi na lyže ...Tip na výlet s dětmi: Nostalgické jízdy historickými vlaky

Kurzy a kroužky

Přehled kurzů a kroužků

Na Jedtesdetmi.cz najdete kroužky a aktivity pro děti rozdělené podle zaměření a také podle místa, kde se konají.

Tábory a pobyty

ND Brno - Zlatovláska

Nabídka táborů a pobytů

Přehled táborů, příměstský táborů a rodinných pobytů v ČR. Tábory a pobyty jsou přehledně uspořádané podle období a podle místa konání.

  Školní exkurze a výlety

  Výběr školních exkurzí a výletů

  Přehled školních výletů, školních exkurzí a výukových programů pro mateřské, základní i střední školy v ČR.

  Poslední komentáře ...

  Pohádková rezervace v Hořicích na Šumavě

  Byli jsme již po druhé protože se nám moc líbilo,před dvěma lety Brouček Kakadík...

  Hmatová stezka bez bot v Brně

  ta už dávno není,je zarostlá,kdo neví kde byla,tak ji už nenajde...

  Horská chata Třeštík

  Dobrý den ctěl bych se zeptat na možnost ubytování z 28.7 na 29.7 popřípadě do 30.7...

  Táborová osada Miličín

  Super tabor

  Zobrazit další příspěvky »