Školní výlet, exkurze 

Hvězdárna Karlovy Vary - Program pro školní exkurze

Termín akce:01.01.2010 - 01.01.2110
Místo konání:Hvězdárna Karlovy Vary
Adresa:Karlovy Vary

V hvězdárně jsou na výběr programy pro mateřské školy, doplněné promítáním pohádek, i výukové programy pro žáky základních a středních škol. Vybrané výukové programy mohou proběhnout přímo ve vaší škole. Od května do září nabízí hvězdárna také vícedenní pobyty v táborové základně.

 

Program v budově hvězdárny 

Žárovkou na měsíc
MŠ, 1.-4. tř. ZŠ
45 - 60 minut
Komponovaný pořad pro nejmenší doplněný promítáním pohádek. Vypravěč v roli učitele společně s kamarádkou žárovkou Žofkou vezme děti na dobrodružnou cestu po Měsíci. S její pomocí vysvětlí, proč Měsíc svítí, a proč se lépe pozoruje, když není v úplňku.
Svět očima mravence a obra
MŠ, 1.-4. tř. ZŠ
60 - 80 minut
Pořad s pásmem animovaných pohádek. Vypravěč v roli vědce zavede děti do světa makrokosmu (svět planet, mlhovin a galaxií) a mikrokosmu, který se na jedné straně ukrývá v okuláru dalekohledu, a na straně druhé v okuláru mikroskopu.
Slunce z prachu
MŠ, 1.-4. tř. ZŠ
60 - 80 minut
Dříve než se zrodilo Slunce, bylo tu značné množství zředěného prachu a plynu. Co uvedlo do pohybu tuto látku, že se počala zhušťovat a v jejím středu zrodila se hvězda zvaná Slunce a současně s ní i planety? Děti čeká nejen vyprávění o Slunci, ale i o planetách sluneční soustavy
Sluneční soustava
5. - 9. tř. ZŠ, SŠ
90 - 120 min.
Tři verze komponovaného programu o sluneční soustavě doplňují školní učivo přehlednou formou aktuálních známých poznatků. Verze pořadu pro 5. - 6. třídy ZŠ je zaměřena na malé planety, verze pro 7. - 8. třídu na obří planety a verze pro 9.třídu ZŠ a SŠ na výzkumy v oblasti transneptunických těles a exoplanet. Verze pro děti z 5. – 7. tříd ZŠ obsahuje soutěž vědomostí.
Přehled kosmonautiky
5. - 9. tř. ZŠ, SŠ
90 - 100 min.
Dvě verze komponovaného programu o kosmonautice. Základem první verze je pořad Smrt v přímém přenosu ukazující přehledně katastrofy raketoplánů Challenger a Columbia, druhou verzi uvádí pořad 15 let Hubblova oka, který seznamuje s historií nejznámějšího kosmického dalekohledu. Oba pořady přehledně seznamují s vývojem kosmonautiky ve 20. století.  
Souhvězdí naší oblohy 
5. - 9. tř. ZŠ, SŠ
90 - 100 min. 
Program o minulosti, současnosti a budoucnosti souhvězdí naší oblohy. Seznámí s historickým přehledem jejich vývoje, vysvětlí rozdíl mezi pojmy astronomie a astrologie. V závěru pořad obsahuje podrobné seznámení s právě viditelnými souhvězdími noční oblohy.

 

 

Astronomické výjezdy do 3. - 9. tříd základních škol

Program nabízíme dětem od 3. tříd ZŠ. Obsah a formu programů lze dohodnout podle individuálního zájmu učitele. Proběhne přímo ve třídách základní školy, kde je nutno zajistit alespoň částečné zatemnění učebny. Minimální počet posluchačů při jedné akci je 25. Maximální počet možno dohodnout. Program lze opakovat pro děti rozdělené do skupin. Lektor potřebuje před programem asi 30 minut na přípravu.
Sluneční soustava
 60 minut
Komponovaný program o sluneční soustavě doplňuje školní učivo přehlednou formou aktuálních známých poznatků o naší sluneční soustavě s důrazem na výzkum transneptunických těles a exoplanet.
Souhvězdí naší oblohy
 60 minut
Program o minulosti, současnosti a budoucnosti souhvězdí naší oblohy. Seznámí s historickým přehledem jejich vývoje, vysvětlí rozdíl mezi pojmy astronomie a astrologie. V závěru pořad obsahuje podrobné seznámení s právě viditelnými souhvězdími noční oblohy.

 

Školní výlety a pobyty na hvězdárně

Hvězdárna nabízí v teplých měsících od 1. května do 30. září jedno i vícedenní pobyty v táborové základně s kapacitou 32 osob. Pobyt je vhodný především pro děti 8-14 let. Rádi však vyjdeme vstříc i jiným skupinám dle individuální dohody.

Děti mají možnost absolvovat se svými učiteli výlet s vlastním programem, doplněný o netradiční aktivity hvězdárny. Je-li jasno, probíhá samozřejmě pozorování noční oblohy.

Podrobnosti a časový harmonogram pobytu obdrží po rezervaci termínu učitel písemně. Skupině nabízíme ubytování v táborové základně, sociální zařízení včetně sprchy, klubovnu s počítačem připojeným do internetu a jídelnu s kuchyňkou. Stravování nezajišťujeme, ale umožníme jej vedoucím skupiny dětem připravit ve vybavené kuchyňce.

Pobyt doplňují především dva atypické odborné pořady, které volnou formou navazují na školní učivo. Zábavnou formou dětem přiblíží tajemný kosmický prostor.

Náš vesmír, náš domov

Třídílný pohled na nám známý nejbližší vesmír. Poznáme podrobněji sluneční soustavu, hvězdy a exoplanety v okolí slunce a nakonec i náš kosmický domov – Galaxii.


Současná noční obloha

Kolik hvězd můžeme vidět na obloze okem? A co vůbec můžeme pozorovat na obloze dalekohledem? Co je vlastně astronomie a v čem se liší od často citované a zatracované astrologie? A proč jednou máme na obloze souhvězdí a podruhé znamení? Jak vlastně vypadá současná noční obloha? To vše si prozradíme ve dvou částech tohoto programu.


Vyberte si
své město:
Do políčka začněte psát hledaný název města nebo oblasti, interaktivní našeptávač Vám pak pomůže provést volbu.Kam s dětmi do dinoparku10 tipů na návštěvu pohádkových místKam s dětmi na hrad? Určitě tam, kde jsou strašidla!Kam s dětmi, když prší a je nevlídno?Přeneste se blíže ke hvězdám v jedné z našich hvězdáren!Zábavní parky a hřiště pod střechouDětské lyžařské parky aneb kam s dětmi na lyže ...Tip na výlet s dětmi: Nostalgické jízdy historickými vlaky

Kurzy a kroužky

Táborová osada Miličín

Přehled kurzů a kroužků

Na Jedtesdetmi.cz najdete kroužky a aktivity pro děti rozdělené podle zaměření a také podle místa, kde se konají.

Tábory a pobyty

Punkevní jeskyně - Macocha - autor Prazak, licence CC 3.0 http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.cs

Nabídka táborů a pobytů

Přehled táborů, příměstský táborů a rodinných pobytů v ČR. Tábory a pobyty jsou přehledně uspořádané podle období a podle místa konání.

  Školní exkurze a výlety

  Park exotických zvířat Dvorec u Borovan

  Výběr školních exkurzí a výletů

  Přehled školních výletů, školních exkurzí a výukových programů pro mateřské, základní i střední školy v ČR.

  Poslední komentáře ...

  Pohádková rezervace v Hořicích na Šumavě

  Byli jsme již po druhé protože se nám moc líbilo,před dvěma lety Brouček Kakadík...

  Hmatová stezka bez bot v Brně

  ta už dávno není,je zarostlá,kdo neví kde byla,tak ji už nenajde...

  Horská chata Třeštík

  Dobrý den ctěl bych se zeptat na možnost ubytování z 28.7 na 29.7 popřípadě do 30.7...

  Táborová osada Miličín

  Super tabor

  Zobrazit další příspěvky »