Rubriky
Magazín

Kam s dětmi v Beskydech

Tipy na výlety v Beskydech – trasy, procházky, hrady a zámky, tradiční akce.

Chráněná krajinná oblast Beskydy se rozprostírá na moravsko-slovenském pomezí. Oblast zaujímá téměř celé území Moravskoslezských Beskyd, podstatnou část Vsetínských vrchů a moravskou část Javorníků. Na Slovensku navazuje na CHKO Beskydy CHKO Kysuce. Přibližně dvě třetiny Beskyd pokrývají lesy, ve kterých se vyskytují vzácné rostliny i živočichové. V beskydských lesích žijí například vlk, rys ostrovid a medvěd brtník. Mezi geologické zvláštnosti této oblasti patří zejména tzv. pseudokrasové jeskyně, tedy jeskyně bez krápníků, tvořené velkými pískovcovými bloky.

Autor Martin Střeštík - licence CC 3.0 wikiipedie

TRASY, STEZKY, PROCHÁZKY

Na zábavné putování a hravé poznávání zdejší krajiny se můžete vydat například v okolí Velkých Karlovic, kde se nacházejí hned dvě stezky pro děti. Okolím hotelu Horal vede Kulíškova naučná stezka pro děti. Tato nenáročná stezka, vhodná i pro kočárky, je dlouhá 2,5 km a děti na ní provází vzácná sova kulíšek. Kulíšek na deseti informačních panelech seznamuje děti se zajímavostmi CHKO Beskydy, dává jim různé hádanky a úkoly. Na některých místech najdou děti také hrací prvky – mohou si vlézt do kulíškova domečku nebo si vyzkoušet rovnováhu na kladině. Na posledním stanovišti je umístěn automat na krmení ovcí.

Druhou trasou v okolí Velkých Karlovic je stezka s názvem Hledej poklad na Galiku, volně inspirovaná geocachingem. V tomto případě však nutně nepotřebujete GPS navigaci, stačí si jen vyzvednout podrobný popis cesty v recepci hotelu Galik. Na trase dlouhé 6 km, vedoucí lesem, přes louky i horský hřeben, jsou pro děti na deseti místech připraveny soutěžní úkoly. Jejich vyřešením získají děti finální kód pro otevření schránky s pokladem, která je umístěna opět v recepci hotelu Galik. Znáte-li pravidla geocachingu, jistě víte, že z pokladu si můžete něco odnést, pokud zde necháte jinou drobnost pro další úspěšné hledače pokladů.

Další trasy vhodné pro rodinný výlet najdete v okolí Pusteven – nejvýznamnějšího a nejnavštěvovanějšího horského střediska Beskyd. Na Pustevny se dostanete například lanovkou, která vám zdarma přepraví i dětský kočárek. Je však rovněž možné na Pustevny pohodlně dojet autem. Z Pusteven se můžete vydat na přibližně 4 km vzdálenou bájnou horu Radhošť. Cestou se můžete zastavit na dřevěné vyhlídce Cyrilce nebo u sochy pohanského boha Radegasta.

Areál Pustevny - Bjaljek Michal

Z Pusteven vychází také naučná stezka Čertův mlýn, dlouhá přibližně 8 km, která turisty seznamuje s místními přírodními i vlastivědnými zajímavostmi. Obě stezky mají pouze malé převýšení a lze je absolvovat i na kole. Na Pustevnách můžete vyzkoušet také novou formu zábavy pro malé i velké, kterou je sjezd na koloběžce. Po zapůjčení koloběžky a řádném proškolení si vyberete jednu ze dvou tras (6 nebo 8 km), vydáte se na vzrušující nebo naopak poklidnou jízdu a v cílovém stanovišti potom koloběžku vrátíte. Nově si zde můžete zapůjčit také zimní koloběžky.

Jako příjemná odpolední procházka lesem může posloužit Obrázková cesta na Javořinu, která vede z obce Staré Hamry. Jedná se o 1,5 km dlouhou stezku, podél které jsou na stromech rozmístěny pestré obrázky. Obrázků je celkem 12 a původně je na kmeny stromů umístila Josefa Tomášková. Obrázky měly zpříjemnit cestu dětem, které tudy chodívaly do školy. Z původních obrázků se do dnešní doby zachoval pouze jeden, ostatní byly obnoveny díky nadšení místních občanů.

Z obce Staré Hamry se můžete vydat také na naučnou stezku Gruň – Bílý Kříž. Tato nenáročná stezka vede po jednom z nejkrásnějších obydlených hřebenů Beskyd, je dlouhá 10,5 km a čekají vás na ní nejen krásné výhledy, ale i zázračný léčivý pramen a tzv. chodník pro bosé nohy. Stezka vás dovede na Bílý Kříž, kde končí také další stezka – naučná stezka Prameny Morávky, která je dlouhá 14 km a je vhodná pro pěší i cyklisty. Stezka začíná nedaleko vodní nádrže a vede proti proudu řeky Morávky až k jejímu prameni.

AKTRAKTIVNÍ MÍSTA

V podhůří Beskyd můžete navštívit některý ze zdejších hradů a zámků. Z věže hradu Hukvaldy dohlédnete na hřebeny Beskyd a za pěkného počasí možná až k Ostravě. V Hukvaldské oboře můžete odpočívat a sledovat daňky a muflony nebo si prohlédnout sochu lišky Bystroušky. Pokud se dotknete jejího zlatého ocásku a budete si něco přát, přání se vám do roka splní. Nedaleko se nachází město Štramberk, které je známé nejen díky místní specialitě – tzv. Štramberským uším, perníkovým kornoutům s různými náplněmi – ale také díky hradu, jenž se tyčí nad městem. Hradu dominuje 40 metrů vysoká válcová věž zvaná Trúba, z jejíhož vrcholu se otvírá kruhový rozhled do kraje. V blízkosti Zlína můžete navštívit zámek Vizovice. Prohlídky zámku dětem zpříjemňují nenáročné pracovní listy s drobnou odměnou na konci. V předzámčí si můžete dopřát sladké občerstvení v Zámecké čokoládovně, vybavené dětským koutkem.

Hrad Hukvaldy - autor Tedmek Štramberk - Mirko Virtaperko

Při cestách po Beskydech nelze vynechat návštěvu známého Valašského muzea v přírodě, které se nachází v Rožnově pod Radhoštěm. Rozsáhlý skanzen zahrnuje 3 expozice a přibližuje návštěvníkům, jak se žilo na Valašsku před sto a více lety. Jsou zde k vidění hospodářské usedlosti, obytné domy, funkční technické stavby i dopravní prostředky. Během prohlídky se můžete setkat také s řadou domácích zvířat. Po celý rok se zde navíc pořádají různé akce, při nichž se můžete seznámit s tradičními řemesly, lidovými zvyky nebo ochutnat valašské speciality.

Po tom, co se děti dozvědí spoustu zajímavostí o životě v Beskydech, zaslouží si také porci pořádné zábavy. Té se jim dostane například v areálu Mosty u Jablunkova, kde se děti mohou vyřádit na dětských trampolínách, bobové dráze, v dětském lanovém centru, dětském zábavním parku a na dalších atrakcích. Podobné atrakce jsou dětem k dispozici také v Gibon parku v Rožnově pod Radhoštěm. Lanové aktivity různých obtížností pro celou rodinu nabízí horský lanový park Tarzanie na úpatí hory Radhošť.

TRADIČNÍ AKCE

Každoroční bohatá nabídka kulturních a jiných akcí v Beskydech začíná již v lednu tradičním sochařským sympoziem Sněhové království na Pustevnách. Návštěvníci zde mohou po dobu několika dnů obdivovat sochy z ledu a sněhu a pozorovat sochaře při jejich práci. Připraven je také doprovodný program. V květnu ožívá tradiční akcí město Zubří. Již mnoho let se zde pravidelně koná Metlářský jarmark, který zahrnuje přehlídku dětských folklorních souborů, kácení máje, jarmark lidových řemesel, atrakce pro děti nebo ochutnávku krajových specialit. Letní měsíce patří již tradičně hudebně-divadelnímu festivalu Valašské divadelní léto, jehož součástí bývají i představení pro děti.

Všechna zajímavá místa, trasy a také akce pro děti v oblasti Český ráj najdete přehledně uspořádáné na http://www.jedtesdetmi.cz/kam-s-detmi-v-okoli/beskydy-chko.