Rubriky
Magazín

Jubilejní Bambiriáda se vrací do dětství

Hlavním cílem Bambiriády je každoročně prezentace celoroční, pravidelné činnosti rozmanitých dětských organizací a spolků. Na malé i větší návštěvníky čeká spousta představení, her a soutěží.

Chybět nebudou známé osobnosti, které i letos slavnostně otevřou Tvořivou dílnu. Aleš Sedláček, předseda ČRDM, vysvětluje: „Malí i větší návštěvníci Bambiriády si vyzkouší nejrůznější kratochvíle svých dědečků a babiček, mezi které patřilo cvrnkání kuliček, chůze na chůdách nebo skládání ježka v kleci. Prohlédnou si i hračky a školní pomůcky dávno zapomenuté.“

Bambiriáda 2013 se uskuteční pod mottem „Dětství v proměnách času“. Patnáctý ročník jedinečné celorepublikové akce, pořádané Českou radou dětí a mládeže (ČRDM), se tentokrát zabývá tématem dětství a navazuje na základní myšlenku Evropského roku občanů 2013. Bambiriádu bude možné navštívit od 23. do 26. května v některém ze 17 areálů situovaných do všech krajů naší republiky. Bambiriádními městy jsou Blansko,  České Budějovice, Český Těšín, Humpolec, Cheb,  Chrudim, Ivančice, Kyjov,  Liberec, Náchod, Ostrava, Plzeň, Praha, Rychnov n. Kněžnou, Šumperk, Třinec  a Zlín.

Ani v letošním ročníku Bambiriády nechybí celorepubliková soutěž, tentokrát s literárně vlastivědným motivem. Soutěž „Odkud jsem“ vybízí děti k hlubšímu poznávání míst, ve kterých žijí. Mají za úkol vypátrat a popsat pozoruhodnosti, které činí tato místa výjimečnými – ať už jde o jejich historický či architektonický význam, vazbu na slavnou osobnost nebo třeba něco docela jiného, možná méně zásadního, ale stejně zajímavého.

Návštěvníci se mohou těšit nejen na vyzkoušení si různých her a soutěží, ale i na vystoupení Kašpárka v rohlíku či na prezentaci Armády ČR, která s námi společně oslaví 15. výročí spolupráce. Té bude věnovaná i tematická fotografická výstava. Její slavnostní otevření se uskuteční 23. května v 10 hodin před budovou Generálního štábu Armády ČR.

Nad letošní akcí převzal záštitu primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda, 1. náměstek primátora Tomáš Hudeček a starostka Městské části Praha 6 Marie Kousalíková.

Generálním partnerem Bambiriády 2013 je FLEXI životní pojištění od Pojišťovny České spořitelny. Na odvážlivce čeká obří bungee trampolína a pro všechny děti výroba pohádkových škrabošek spojená se soutěží o hodnotné ceny.

Podrobnosti o přípravách a průběhu Bambiriády 2013 se lze dovídat z projektového webu www.bambiriada.cz.

Kontakt:
Česká rada dětí a mládeže, Senovážné nám. 24, 116 47 Praha 1
Projektová manažerka Bambiriády: Blanka Lišková, e-mail: blanka.liskova@crdm.cz;
mobil: 777891787