Rubriky
Magazín

Dovolená s dětmi a na Krétě

…aneb o klidu, pohodě a báječné zemi.

Před lety by mne ani nenapadlo přemýšlet o tom, že si vyrazím sama se svou malou dcerkou a babičkou na dovolenou k moři. Do narození naší Aninky jsme se s mým mužem věnovali jen práci a občasným krátkodobým výletům – jak doma říkáme Výlet in Zukulet – a na dovolenou u moře jsme ani nepomysleli. Říkávala jsem si, že dovolenou nepotřebuji, že na ni vlastně ani nemám čas. Viděli jsme sice Benátky, Paříž, Londýn,…byli jsme v mnoha dalších zemích, ale popravdě to není takový ten pocit, že zítra nemusím nikam vstávat, nečeká mne žádná pracovní schůzka, žádný úklid obýváku či vaření večeře.

Osud tomu ale chtěl, že jsem se jednoho zářijového dne rozhodla, že už bylo dost výletům na pár dní a pracovnímu nasazení, a že je třeba odjet za sluníčkem, k moři, někam, kde o nás bude perfektně postaráno, odpočinout si. Možná se nabízí otázka, zda je odpočinek možný s dítětem, ale za sebe mohu říct, že určitě ano. Jsem aktivní maminka střídající se s taťkou v péči o naši malou dcerku a pracuji kromě toho na plný úvazek, neznám skoro volné večery ani víkendy, takže volný čas strávený s naší Aničkou je pro mne opravdu relaxem, jak říkám dovolenou pro mou hlavu.

A protože bylo září a prakticky se schylovalo ke konci sezóny, tak padla moje volba na Krétu. Proč, to je celkem jednoduché. Zjistila jsem totiž, což málokdo ví, že Kréta je ještě v říjnu (po skončení turistické sezóny) nádherně vyhřátá, v rušných turistických centrech je klid a moře je jak teplé kafe. A co víc – Kréťané milují děti. Pročetla jsem spoustu diskuzí o cestování s dětmi (naší dcerce tehdy bylo rok a půl), protože jsem si myslela, že to nebude legrace, prošla jsem spoustu cestovek se zájezdy, ale popravdě mi chyběla individuální možnost výběru hotelu a místa, vhodných pro rodinnou dovolenou.

Po zvažování, jestli oslovit nějaké privátní ubytování a dojednat si celou cestu sama včetně letenek (do té doby jsme s manželem jezdili zásadně na vlastní pěst a ubytování jsme si dohadovali přímo při dojezdu), jsem usoudila, že pro dovolenou s malým capartem a babičkou (prababičkou dcerky) bude nejjistější a nejpohodlnější se dohodnout přímo s cestovní kanceláří, která se orientuje na Řecko a řecké ostrovy a která ví, jak se s dětmi cestuje a co je třeba, když s dětmi na dovolenou jedete. A až na dovolené jsem plně pochopila, jak toto bylo důležité, protože díky tomu jsme prožily, až na jednu nepříjemnost, bezchybnou dovolenou. Tou jedinou nepříjemností byla prohlídka řeckými celníky na letišti při odletu z Kréty, kteří se k nám chovali, jak kdybychom byli teroristé. Ale v dnešní době je asi i toto pochopitelné.

V cestovce nás příjemně překvapilo, že aniž bychom je o to žádali, tak se sami zajímali o to, co od dovolené čekáme, jaký si představujeme hotel a doporučili nám hotely a místa vhodná pro rodinnou dovolenou, kde budeme mít klid, kde budeme mít blízko pláž i turistickou třídu a kde najde vyžití jak má babička, tak já s dcerkou. Znalost prostředí byla velkou výhodou. Přístup byl opravdu skvělý a my jsme na dovolenou odlétaly s vědomím, že bude vše v pohodě.

Přiletěli jsme do Heraklionu a transferem jsme byli dovezení do Malie do hotelu Filia (konkrétněji oblast Stalis). Po deseti dnech strávených na tomto místě mohu říct, že se tam budu ráda vracet. A není to jen zásluhou bezvadných majitelů hotelu, kteří k nám byli milí jak k vlastní rodině. V říjnu tam bylo krásné teplo, dokonce jsme zažili i tři tropické dny plné čtyřicítek, byl tam klid, perfektní prostor pro děti, poloprázdné písečné pláže, kde jsme si mohly kdekoliv s Aničkou postavit velký hrad z písku aniž bychom jej postavily někomu na hlavě. Půjčeným autem jsme procestovaly skoro celý ostrov a opravdu to stálo za to. Třešničkou na dortu byla delegátka Martina, která nám díky tomu, že na ostrově delší dobu žije, prozradila spoustu informací z běžného života a chování Kréťanů a poradila nám, kam je zbytečné chodit, které místo Kréty bychom naopak vynechat neměly. Také nám pomohla se zorientovat v obchodech kvůli malé, kde jsme díky tomu, že jsme si k zájezdu nekupovaly stravování, mohly nakoupit suroviny na vaření, dětské potřeby apod. Popravdě by mi to asi trvalo déle se zorientovat, než když jsme se vše dozvěděly hned na začátku.

Kréta pro mne po dovolené začala být místem, kam se chci vracet. Je to místo, které díky nátuře Kréťanů dokáže člověka pořádně nabít. Psát bych o ní asi mohla hodně dlouho. Večery nejen protancované při řeckých melodiích, vlídné a hlavně neustálé úsměvy, úcta k rodině, skvělé víno ,pohoda a také noví přátelé – to vše byla pro nás Kréta. Kréta prostě umí naplnit štěstím.

Pokud chcete prožít opravdu fajn dovolenou s dětmi u moře, tak vřele a srdečně doporučuji Krétu (popravdě se chystáme objevovat i další řecké ostrovy, ale Kréta ve mně zanechala velké stopy a budeme se tam rádi za našimi novými přáteli vracet).

A abyste tu dovolenou prožili bez stresu a s kompletním servisem, tak Vám za naši spokojenou rodinu stejně vřele doporučuji letět s cestovní kanceláří Greece Tours, která to prostě umí a hlavně Řecku plně rozumí. Není nad to, když je pro Vás cestovka partnerem, ne jen prodejcem zájezdu. A Greece Tours partnerem je.

Plno hezkých chvil s Vašimi ratolestmi a bezchybnou dovolenou

Eliška s Aničkou

 

Proč Kréta:

1)      Jako maminka mohu na 110% doporučit jako skvělé místo pro rodinnou dovolenou

2)      Zhruba jen dvě hodiny letu a jste u moře

3)      V říjnu je moře krásně vyhřáté díky několikaměsíčnímu žáru slunce, teploty vzduchu nejsou pro děti nepříjemné. V říjnu je na Krétě okolo 25°C.

4)      Kréťané milují děti a jsou velmi pohostinní

5)      Kréta je nádherné místo plné zajímavých zákoutí a pokud nechcete trávit čas jen na pláži, tak můžete každý den navštívit jiné místo.

6)      U cestovní kanceláře Greece Tours jsme měli bezvadnou delegátku, která na Krétě žije a tak nám mohla dát spoustu zajímavých informací, které bychom se třeba ani nedozvěděly (jak jezdit autem, co Kréťané nemají rádi, jaké jsou zvyky, dostali jsme tip na typickou svatbu, což byl opravdový zážitek…)