Rubriky
Magazín

10 tipů na návštěvu pohádkových míst

Máte rádi pohádky? Rádi byste zažili alespoň trochu z té tajemné atmosféry, která na vás pokaždé dýchne při sledování českých pohádek? Pak se určitě vydejte do míst, kde se pohádky natáčeli.

Prohlédnout si můžete místa, kde žil Vilém Brtník z Brtníku se svou dcerou Leontýnkou, kde obul princ Popelce její střevíček, kde našel Jiřík svou Zlatovlásku, kde Jindřich z Pohádky ze mlejna hledal svou zakletou princeznu. Můžete si projít Diamantové skály z pohádky Třetí princ, sejít schody do pekel nebo třeba navštívit vesnici dřevorubce Drnce z pohádky Lotrando a Zubejda.

 

10 tipů na návštěvu pohádkových míst

Hrad Krakovec

Právě na tomto hradě se natáčela pohádka Ať žijí duchové. Zde si Vilém Brtník z Brtníku tak mocně přihýbá z lahve Alpy a děti s vydatnou pomocí trpaslíků opravují hrad, který jim byl svěřen do péče. Také zde sídlil obávaný Mrakomor z pohádky Princ a Večernice.

 

Hrad Kašperk

Na tomto romantickém místě ukrytém v šumavských lesích se natáčela zimní pohádka Anděl Páně. V pohádce se objevuje především nádvoří hradu Kašperk. Exteriéry se natáčely v okolí hradu a na dalších místech Šumavy. V pohádce se objevuje také nedaleký kostelík sv. Mořice (na vrchu Mouřenec nad obcí Annín).

 

Hrad Helfenburk u Bavorova

Na tomto tajemném hradě hledá Jindřich z pohádky Princezna ze Mlejna svou zakletou princeznu.

 

Zámek Červená Lhota

Sluha Jiřík získá od rybářů loďku a jede si na tento romantických zámek pro princeznu Zlatovlásku. Projížďka na pramici po zámeckém rybníku kolem dokola zámku Červená Lhota je návštěvníkům zámku umožněna i dnes. Loďky se půjčují přímo u vody a provozní doba půjčovny je stejná jako otevírací doba zámku.

 

Skanzen Veselý Kopec

Vesnička dřevorubce Drnce z pohádky Lotrando a Zubejda žije i dnes čilým životem. Od jara do Vánoc se zde konají akce, které již mají svou tradici. Navštívit můžete velikonoční akce, jarmarky, hrnčířské či bramborové soboty nebo akce určené pro rodiny s dětmi.

 

Hrad Pernštejn

Hrad Pernštejn patří mezi nejkrásnější hrady v České republice. Je proto také jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů. Pro svou neopakovatelnou atmosféru se objevuje v mnoha pohádkách. Mezi nejznámější patří Jak se budí princezny, Sedm krkavců, Pták Ohnivák, Sůl nad Zlato, Čert ví proč.

 

Hrad Roštejn u Telče

I zde se natáčela pohádka Jak se budí princezny. Hrad Roštejn je v ní domovským hradem princů Jaroslava a Jiřího. Dnes zde neuvidíte prince Jaroslava prchajícího z okna hradu, aby zachránil princeznu Růženku, zato na Vás v Malém ochoze čekají strašidla a příšerky vyskytující se v současnosti i dříve v českých zemích.

 

Adršpašské skály

Tajemné Diamantové skály, ve kterých zmizeli dva bratři Jaromír a Jaroslav z pohádky Třetí princ. Jistě si vybavíte i krásné prostředí zatopeného lomu bývalé pískovny. Dnes si zde od května do konce října můžete vypůjčit loďku a vychutnat si všechnu tu ohromující krásu z vodní hladiny.

 

Hrad Bouzov

Hrad Bouzov je místem, kde se natáčelo hned několik pohádek. Švec Jíra zde letěl za svou Jasněnkou v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci, natáčela se zde pohádka O medvědu Ondřejovi, Třetí sudička, Arabela se vrací, Rumplcimprcampr, Království potoků a mnoho dalších. Akce a speciální prohlídky, které se na hradě Bouzov pravidelně konají, na tyto pohádky často navazují.

 

Hrad Křivoklát

Pohádka Škola princů se točila celá na hradě Křivoklátu a také v jeho okolí. Více či méně se Křivoklát objevuje i v dalších filmech – Noc na Karlštejně, Anděl Páně, Třetí princ, Tři veterání, Kletba bratří Grimmů a v mnoha dalších.