Rubriky
Magazín

Zimní radovánky v ráji výhledů – Vídeňské Alpy v Dolním Rakousku

Romantické stezky v zasněžených lesích a odlesky světla a třpyt hor, které sníh, led a námraza promění v zimní pohádku – to je zima ve své nejkrásnější podobě, kterou si již v období Belle Époque ve Vídeňských Alpách Dolního Rakouska vychutnávali umělci, básníci i myslitelé.

Elegantní atmosféra dřívějších časů je zde stále patrná, a tak zde i dnešní hosté naleznou uvolnění a inspiraci ve wellness oázách a horských chatách se starými tradicemi nebo při aktivních zimních sportech a radovánkách.

Právě Semmering byl na začátku 20. století jedním z nejvíce mondénních středisek letních i zimních sportů ve střední Evropě. Dnes je lyžařský areál v Semmeringu považován za jeden z nejmodernějších v celém Rakousku. Umělé osvětlení s nejsilnějším výkonem v celé Evropě osvětluje téměř všechny sjezdovky, a Semmering se tak stal největší oblastí večerního lyžování. Zážitková sáňkařská dráha v délce 3 km s různými světelnými a akustickými efekty byla uvedena do provozu před několika málo lety jako vůbec první sáňkařská dráha tohoto typu na světě. Od roku 1995 se navíc Semmering stává každé dva roky dějištěm světového poháru. www.zauberberg.at  

Středem pozornosti v lyžařském středisku Mönichkirchen (6 lanovek a vleků, 13 km sjezdovek) jsou děti. Sjezdovky na mírných svazích pro začátečníky ve spojení s rodinnou atmosférou u hostitelů nabízejí ideální prostředí pro hrátky a zábavu na sněhu. A kdo již lyže bezpečně zvládá, tomu se jako tip doporučuje vyzkoušet profi-sjezd směrem k Mariensee. www.schischaukel.net

Další cenově výhodné možnosti pro rodinnou dovolenou plnou zimních sportů a krásné panorama horského světa Vídeňských Alp nabízejí také lyžařské středisko v Unterbergu se sedačkovou lanovkou Salamander a vleky Losenheim na Schneebergu, v obcích Rohr im Gebirge, na Feistrizsattelu nebo v Kirchberg am Wechsel.

Středisko Puchberg am Schneeberg navíc nabízí ski & wellness víkendy, které zaručeně uspokojí jak vášnivé lyžaře, tak milovníky relaxace.

Zážitky na sněhu a ledu mostviertelských Alp

Čerstvý vzduch, krásné výhledy a okouzlující krajina, to vše na sebe můžete nechat působit při prozkoumávání zimního Mostviertelu, který vedle klasického sjezdového lyžování nabízí turistické stezky, běžecké stopy, sáňkařské dráhy, bruslařské plochy a mnoho dalšího. Kdo vyhledává neobyčejné zážitky, může vyrazit na túru při úplňku, pozorovat hvězdy nebo se nechat doprovázet lamami.

Mostviertel má tradici v běžeckém lyžování, a proto nabízí nepřeberné množství upravovaných stop. Například v St. Aegyd je upravováno na 100 km stop panoramatických stezek pro klasické lyžování i bruslení. Annaberg nabízí 18 km běžeckých stop s náročnými sekcemi i krásným výhledem na majestátní Ötscher. Puchenstuben nabízí pět převážně klasicky upravovaných stop v celkové délce 30 km v prostředí romanticky zasněžených lesů. Dalších 21 km stezek lze najít v Lackenhofu, který láká nejdelší stezkou s výhledem na velký Östcher, a 12 km panoramatických stezek je připraveno pro milovníky zimních sportů v přírodním parku Mitterbach am Erlaufsee.

Oblast Mostviertel nabízí také ideální podmínky pro výpravy na sněžnicích, na které se můžete například v St. Aegyd vydat v organizované skupině pod vedením experta na outdoorové sporty a užít si 3 hodiny v zasněžené přírodě. Podobné dvouhodinové výpravy pro velké i malé jsou organizovány také v Lunz am See. Romantické pěší túry jsou organizovány v St. Aegyd i za úplňku. Do St. Anton na Hochbärneck láká cestovatele také možnost pozorování hvězd v blízké hvězdárně.

Zážitkové sáňkování patří mezi další oblíbené zimní aktivity v oblasti Mostviertel a nadšení sáňkaři si mohou užívat přírodní sáňkařské dráhy na mnoha místech. Přírodní sáňkařské dráhy jsou k dispozici v Kulturním parku Eisenstrasse v Opponitz a také v přírodním parku Buchenberg, a to v délce 900 a 1500 m. Další 400 m dlouhou přírodní sáňkařskou dráhu lze nalézt v Pielachtalu a také St. Aegyd připravilo pro nadšence novou sáňkařskou dráhu.

Milovníci koní a vyjížděk na saních s koňským spřežením si také přijdou na své, a to hned v několika střediscích. Projížďku zasněženou krajinou si mohou vychutnat například ve středisku Annaberg nebo mezi Langau a Lackenhofem. Koňská farma MAHO v St. Aeygd nabízí dokonce i v zimním období výuku jízdy na koni pro začátečníky.

I pro příznivce bruslení nabízí mnohá střediska rozmanité možnosti. Mrazivé počasí každoročně promění malebná jezera Lunzer See a Erlaufsee v největší přírodní kluziště v Dolním Rakousku. Oblast Ybbsitz také nabízí přírodní kluziště společně s novou curlingovou halou se třemi drahami.

V únoru ožívá Ötscherarena v Lackenhofu tradičním programem zaměřeným na zimní sporty – alpský Mostviertel se tak promění v obrovskou party zónu plnou zábavných sportovních soutěží, kulinářských specialit a pestrého doprovodného programu.

Pro více informací navštivte www.dolni-rakousko.info, informace@noe.co.at