Rubriky
Magazín

Zimní radovánky v Dolním Rakousku

Lyžařská střediska Dolního Rakouska jsou na zimu dobře připravena. S vynaloženými investicemi do infrastruktury a nové Zimní karty Dolního Rakouska bude vstup lyžařů do nové zimní sezóny snazší než kdy dříve.

Nejen pro lyžaře, ale pro všechny příznivce aktivního odpočinku, nabízí střediska Dolního Rakouska ideální příležitosti pro zimní turistiku.

Ve vzdálenosti pouhé jedné až dvou hodin jízdy autem od Vídně se rozkládá široký oblouk lyžařských středisek Dolního Rakouska, který sahá od oblasti Mostviertel na západě až k Vídeňským Alpám Dolního Rakouska na jihu. Se svými 20 lyžařskými středisky a více než 200 kilometry lyžařských a snowboardových sjezdovek nabízí tato oblast nejvšestrannější možnosti sněhových radovánek. Vedle snadné dostupnosti a poměrně krátké doby cestování – necelých 200 km od českých hranic (Dolní Dvořiště) – nabízejí lyžařská střediska vysokou rozmanitost sjezdovek a atraktivní poměr ceny a zážitků.

Flexibilní skipas

Mnohé výhody pro milovníky lyžování přináší nová Zimní karta Dolního Rakouska, která umožňuje pohodlně si užít rozmanitost řady lyžařských středisek Dolního Rakouska. Také (znovu) začínajícím lyžařům tato karta umožní nasát atmosféru zimních sportů svou flexibilitou. Zimní kartu je možné využít po tři dny podle vlastního výběru v průběhu celé zimní sezóny 2012/2013 v osmi největších dolnorakouských střediscích a v letošním roce karta nově zahrnuje také zapůjčení vybavení – lyží, bot, hůlek a helem. Cena Zimní karty Dolního Rakouska na 3 dny je 99€ pro dospělou osobu; jeden den lyžařských radovánek včetně výstroje tedy vyjde pouze na 33€, takže se lyžování opět stává cenově dostupným pro všechny.

Zimní karta Dolního Rakouska vznikla ve spolupráci Dolního Rakouska a dolnorakouských lyžařských středisek Annaberg, Hochkar, Lackenhof pod Ötscherem, Gemeindealpe Mitterbach, Mönichkirchen Mariensee, Salamander Skigebiet Puchberg, Zau[:ber:]g Semmering a St. Corona pod Wechselem. Její výhodou je také vysoká flexibilita – karta je přenosná a může ji libovolně využívat větší počet osob, proto je také ideálním vánočním dárkem. Více informací najdete na www.wintercard.at.

Popularitě se těší také Východoalpská karta (Ostalpen Card) – tato sezónní karta umožňuje neomezené používání vleků v 31 lyžařských oblastech na více než 300 km sjezdovek v Dolním Rakousku, Štýrsku a Vídni. Je to osobní karta, která je platná pro celou zimní sezónu a nabízí výhodné ceny pro všechny časté cestovatele, kteří jsou alespoň 14 dnů v zimním období na svazích.
Cena Východoalpské karty je pro dospělé 450€ pro mladé lidi 342€ a pro děti 225€. Další informace naleznete na www.skiregion-ostalpen.at.

Zejména pro lyžaře ze zemí střední a východní Evropy nabízí dolnorakouské hory nejbližší možnosti pro zimní sporty. Nabídka je zaměřena hlavně na Českou republiku, Maďarsko a Slovensko. V poslední zimní sezóně bylo zaznamenáno okolo 60 000 přenocování hostů ze zemí střední a východní Evropy v dolnorakouských lyžařských střediscích. Zimní karta Dolního Rakouska představuje především pro hosty z okolních zemí, kteří často nemají vlastní lyžařské vybavení, velmi atraktivní nabídku.

Špičkové sportovní zážitky

V souvislosti se Světovým pohárem (FIS Ski Worldcup for Women 2012), který se letos koná již po desáté ve středisku Zau[:ber:]g Semmering, očekává tato lyžařská oblast na jihu Dolního Rakouska obrovský zájem fanoušků. Ve dnech 28. a 29 prosince 2012 bude stoupat od obřího slalomu a nočního slalomu energie desítek tisíc hostů.

Snowboardisté a freestylisté mohou ukázat své dovednosti a zabojovat o titul šampiona Dolního Rakouska v Raiffeisen Club Eastcup Slopestyle Contest, který se bude konat v březnu.

Zimní rekreace

Dolní Rakousko se svými 20 lyžařskými středisky nabízí nepřeberné množství možností vyžití na sjezdovkách všech úrovní – od těch určených začátečníkům po ty pro nejzkušenější lyžaře. V oblastech Gemeindealpe a Annaberg jsou dostupné také neupravené terény s vysokým sněhem, které garantují vysokou míru adrenalinu. Maximální využití času stráveného na sjezdovkách umožňuje také 6 tratí v oblasti Zau[:ber:]g Semmering s umělým osvětlením a nočním provozem.

Kromě sjezdovek nabízí Dolní Rakousko spoustu možností zimní zábavy. Pro běžkaře je připraveno 740 km upravených stezek. Z toho jenom v běžkařském centru Waldviertler v  Bärnkopf-Gutenbrunn je přibližně 140 km tras; dalších 105 km nádherných panoramatických tras Vídeňských Alp, které se vinou v nadmořské výšce více než 1000 metrů nad mořem, nabízí středisko Wechsel-Semmering.

Pro snowboardisty a freestylisty nabízí Dolní Rakousko tři snowboardingové parky s obrovským množstvím atrakcí. Parky nabízejí skvělou adrenalinovou zábavu, vlastní vleky a centrální polohu v jednotlivých lyžařských oblastech. A kde je hledat? V Hochkaru se nachází Funpark, v centru Zau[:ber:]g Semmering je Split-Park a ve středisku Lackenhof je snowboardový park Ötscher.

Mnoho lyžařských středisek v Dolním Rakousku je zaměřených na rodiny s dětmi – dětské lyžařské školy zde mají dlouhou tradici a vynikající pověst.

Pohyb uprostřed tiché a půvabné zimní krajiny na čerstvém horském vzduchu působí jako balzám na tělo i duši člověka, proto vyzkoušejte i jiné aktivity, výlet se sněžnicemi v neznámém terénu nebo noční výlet s průvodcem, zimní turistiku nebo sáňkování. Ideální podmínky pro sáňkařské vyžití nabízí například středisko Zau[:ber:]g Semmering s osvětlenou 3 kilometrovou dráhou plnou zatáček a tunelů vedoucí kolem fantastických přírodních útvarů.

Pokud toužíte po romantice, vydejte se na jízdu na saních s koňským spřežením, nebo můžete kroužit na bruslích po zamrzlé hladině dvou půvabných mostviertelských jezer Lunzer See a Erlaufsee. Nakonec si dopřejte zasloužený relax ve fantastických salašnických lázních v 700 let starém tradičním hotelu Fahrnberger v Göstlingu, který splní veškeré nároky dnešní doby na dokonalý a komfortní pobyt nebo v rozlehlých Ybbstalských solných lázních, kde v bazénech s 34°C slanou vodou a ve vyhřátých saunách zažijete příjemné uvolnění.

Nenáročné zimní sporty našly mnoho příznivců, a to zejména v oblasti Waldviertel. Pod heslem „Zima, čas oddechu ve Waldviertel“ se skrývá mnoho programů, které nabízí tělu a mysli relaxaci od každodenního stresu. Wachau zase přitahuje projekty „Wachau v reálném čase“ s bohatým kulturním programem a „Advent ve Wachau “ s atmosférickými vánočními trhy.

Pro více informací navštivte www.dolni-rakousko.info, informace@noe.co.at