Rubriky
Magazín

Zima v Orlických horách – nové zasněžování, prodloužení sjezdovek nebo deštenský žitný chléb

Destinace Orlické hory a Podorlicko přichází do nové zimní sezóny vyzbrojena řadou novinek. Střediska se během letního a podzimního období zaměřila na zlepšení služeb zákazníkům, jejich pobyt zde tak bude v mnohém příjemnější.

Výraznými změnami prošlo Ski centrum Říčky i Deštné v Orlických horách, lyžaře a běžkaře potěší však i menší zimní areály. Vedle kvalitního zážitku pro zimní sportovce region nabízí také poznání místního života, zdejších tradic a specifické kultury.

Orlické hory a Podorlicko prošly za posledních pár let razantní proměnou ve všech sférách – od kvality ubytování, sportovních a wellness služeb až po gastronomické zážitky. Neopomenutelnou součástí jsou významné sportovní události, jakými je Skiinterkriterium v Říčkách, Ski karneval v Olešnici či Šediváčkův long. Návštěvníky již tradičně mezi jednotlivými středisky dopravuje zaběhnutá síť skibusů.

Nový systém karet v Deštném

Deštné v Orlických horách v přípravách na zimní sezónu rozhodně nezahálelo. Na návštěvníky areálu čeká nový bezdotykový odbavovací systém a věrnostní karty. Lyžaři díky nim ušetří 5-10 procent z ceny, budou moci online sledovat své sportovní výkony a samozřejmostí je i rychlejší odbavení. „O lepší lyžařský zážitek se postará šest nových zasněžovacích děl a zejména výrazně rozšířená lesní část nejdelší turistické sjezdovky, která zcela změnila tvář této oblíbené tratě. Tradičně také počítáme s nočním lyžováním,“ láká provozovatel areálu Petr Prouza. Deštné ovšem nenabízí jen sportovní zážitky. Zažít můžete i typickou orlickou kulturu. Ve zdejším Reznerově pekařství mohou návštěvníci ochutnat proslulý deštenský žitný chléb, v ateliéru zvonaře a hrnčířky pak lze obdivovat nejen jejich zručnost, ale také zakoupit dárek na památku.

Říčky v Orlických horách se dočkaly modernizace

Ski centrum v Říčkách v Orlických horách se již během léta dočkalo významných změn. Největší novinkou je zmodernizovaný zasněžovací systém, který umožní produkci sněhu i při vyšších teplotách. Na návštěvníky tak bude dříve než kdy jindy čekat kvalitní zimní poprašek. Vítanou změnou je i prodloužení přibližovací vleku z parkoviště až k centrální pokladně. Lyžaři se tak bez námahy dostanou až do srdce zimního areálu. „Aby měli návštěvníci lepší přehled o sněhových podmínkách i počasí na sjezdovce, rozmístili jsme v areálu další kamery,“ dodává Jan Urbánek, ředitel Ski centra, další položku na seznamu změn. V Říčkách ale myslí také na zábavu. Obdobně jako minulý rok se i v nadcházející zimní sezóně budou pořádat Pochody po setmění. Při oblíbené večerní aktivitě se návštěvníci seznámí s horskou vesnicí Říčky, jejími obyvateli a zdejšími zvyky i tradicemi. Ti, kteří se do večerního dobrodružství zapojí, ochutnají místní speciality a vyzkoušejí nevšední zimní sporty.

I malé areály mají co nabídnout

Pokud s rodinou či přáteli vyhledáváte menší, klidnější areál, zavítejte do Zdobnice v samém srdci hor či do Přívratu v podhůří. Ocení je i ti, kteří potřebují zdokonalit lyžařskou techniku či chtějí naučit své ratolesti na lyžích. Střediska disponují kvalitním zázemím pro naprosté začátečníky – dětským areálem s lyžařskou školou a provazovými vleky či zajištěním individuálních hodin se zkušenými instruktory. V Přívratu na maminky navíc čeká dětský koutek. Menších areálů v Orlických horách najdete více, třeba Bartošovice, které vstupují do zimy s novým umělým zasněžováním nebo České Petrovice a Olešnice.

V  ubytování je také na výběr

I při výběru ubytování mají návštěvníci Orlických hor a Podorlicka volnou ruku. Vybírat lze od skromných chat a apartmánů po útulné penziony až po čtyřhvězdičkové hotely. Jedním z nich je i dnes už proslulý Hotel Studánka. Návštěvníkům nabídne ubytování ve stylově zařízených pokojích, rozsáhlé wellness a spa služby, ale také bowling, vinárnu či kavárnu přímo v hotelu. Wellness relaxaci v bazénu s vířivkou a širokou škálou netradičních masáží nabízí také čtyřhvězdičkový hotel Panorama v Rychnově nad Kněžnou. Pro ty, co chtějí být blíže sjezdovkám, ale udržet si vyšší standart v ubytování, bude ideální Hotel Alfa poblíž Deštné či nedávno zrekonstruovaný penzion Kozí chlívek. Vedle domácí kuchyně a rodinné atmosféry nabízí wellness a masáže. V Říčkách mohou návštěvníci vyzkoušet Aparthotel pod Zakletým, který vedle wellness disponuje také bazénem. Pokud jste vyznavači agroturistického stylu, zavítejte do Hostince U Hubálků. Ochutnáte zde tradiční pochoutky z rodinného receptáře děděného z generace na generaci jako je oblíbená paštika z husích jatýrek s cibulovou marmeládou. 

A ještě něco hodně speciálního

Pokud jste ještě nenocovali v prostorách ze 13. století, vyzkoušejte nevšední zážitek na nově zrekonstruované tvrzi Orlice v Letohradě. Ve středočeské krčmě můžete ochutnat dobovou kuchyni a obdivovat historické sály. Užít si můžete také aktuální nabídku programů pro hosty, jako je noční prohlídka, koncert či výstava. Na samotném jihovýchodním konci hřebene Orlických hor vás čeká další klenot, proslulá turistická Kramářova chata na Suchém vrchu, která má za sebou pohnutou historii s požárem. Dnes vítá jak turisty, tak náročné klienty, kterým nabízí českou kuchyni, wellness  a atraktivní tematické pobytové balíčky.