Rubriky
Magazín

S pastelkami na naše hrady a zámky

Na letošní návštěvnickou sezónu připravilo Nakladatelství Hranostaj ve spolupráci s Národním památkový ústavem a správci památek edici 20 průvodců po nejvýznamnějších hradech a zámcích napříč Českou republikou. Jde o projekt s názvem První průvodce památkami pro děti.

Projekt První průvodce památkami pro děti obsahuje sérii 20 ilustrovaných brožur pro vybrané památky: zámek Lednice, zámek Vranov n. D., hrad Bítov, hrad Pernštejn, hrad Buchlov, zámek Kroměříž, zámek Sychrov, Hospital Kuks, zámek Náchod, zámek Opočno, zámek Ratibořice, zámek Litomyšl,  zámek Konopiště, hrad Karlštejn, hrad Křivoklát, hrad a zámek Český Krumlov, zámek Červená Lhota, hrad a zámek Jindřichův Hradec a zámek Telč.

Brožury zaujmou děti už od předškolního věku, starší děti zde najdou podstatné informace i přesná data. Může být významnou pomocí pro unavené rodiče zvídavých dětí, pro pedagogy doplněním materiálů k výchově vztahu ke kulturnímu dědictví nebo historie. Průvodce má totiž ambiciozní cíl: nejen pobavit a zaujmout, ale vysvětlit složité až abstraktní děje minulosti jazykem srozumitelným dětským návštěvníkům památek. Od klasických průvodců se liší na první pohled: úspornými texty koncentrovanými na to nejpodstatnější, poutavým ilustrovaným pojetím a pevným papírem, který umožňuje si do průvodce kreslit a zapisovat.

Každý tištěný průvodce obsahuje v balení malé pastelky k okamžitému využití při prohlídce nebo po ní. Brožurka obsahuje jednoduché plánky, bludiště, spojovačky, převyprávěné legendy, pověsti i rodokmeny. K edici průvodců je vydáno i chytré pexeso, které se dá koupit nebo získat prostřednictvím sběru kupónů uvnitř průvodce. Největší vychytávkou průvodce je ale možnost skrze přitažlivou formu to nejdůležitější, co navštívené místo sděluje, pochopit. A aktivně zasáhnout do obsahu svého vlastního suvenýru z výletu.

Autorka projektu, ilustrátorka a autorka knih pro děti Eva Chupíková, k tomu říká: „Myslím si, že dítě by se nemuselo na hradech a zámcích bavit jen na téma skřítkové, bezhlaví rytíři, bílé paní, strašidla a kouzelné bytosti. I když skřítkové k našim hradům už tak nějak patří. Jsem přesvědčena, že je smysluplné sdělovat pravdu. Zábavu, radost a hru lze hledat v pravdivých příbězích a postavách minulosti. Česko je v tomto smyslu velkou pokladnicí a mě jenom napadlo, zkusit v tomto bohatství zalovit a něco z toho dětem zprostředkovat. Památky jsou ideálním místem, kde se určitá míra porozumění a poznání předpokládá. Každý jede na hrad nebo zámek pozitivně naladěn s odhodláním něco nevšedního zažít, dovědět se, poznat, a odnést si ať už hmatatelný suvenýr nebo zážitek. Pokusila jsem se toto vše do 16 stránkového průvodce dostat. Informace, zábavu, zážitky i suvenýr a vzpomínku.“

Průvodce hledejte v prodejnách suvenýrů u jednotlivých hradů a zámků, dají se také koupit v e-shopu www.pamatkyprodeti.cz.