Rubriky
Magazín

Rodinné prohlídky s příběhem vám otevřou 13. komnatu

Deset objektů, mezi nimiž najdeme české hrady, zámky a jeden klášter, se zapojilo do projektu s názvem Otevřte 13. komnatu – Odhalte tajemství českých hradů a zámků, který startuje letos v květnu.

Na každém ze zapojených objektů se tak budete moci od 5. května 2012 vydat na interaktivní prohlídku s tajemnou, kostýmovanou postavou, která vám poodhalí tajemství navštíveného místa a přiblíží vás k přísně střežené třinácté komnatě…

Projekt Otevřte 13. komnatu je určen především pro rodiny s dětmi, ale může se ho zúčastnit kdokoliv ve věku od 3 do 99 let. Jedinou podmínkou je chuť putovat po českých hradech a zámcích a pátrat po tajemstvích!

A jak to celé funguje? Vaším cílem je během 16 měsíců nasbírat 7 klíčů ze 7 různých míst, které vám pomohou odemknout třináctou komnatu. Na hradě či zámku, který navštívíte jako první, obdržíte společně se vstupenkou také cestovní pas a hrací kartu. S hrací kartou se vydáte na zábavnou prohlídku hradu či zámku. Tajemná postava v kostýmu vás hravou formou poučí o místě, na kterém se nacházíte, a hlavně vám napoví indicie, na základě kterých vyluštíte tajenku či rébus na hrací kartě. Za správně vyplněnou tajenku získáte po prohlídce jeden klíč. Ten si pečlivě uschováte do svého cestovního pasu a budete navštěvovat další místa, abyste nasbírali alespoň 7 klíčů. Na dalších místech se budete setkávat s dalšími tajemnými postavami a budete vyplňovat další hrací karty.

Až nasbíráte minimálně 7 klíčů (to musíte stihnout během 16 měsíců od návštěvy prvního objektu), vyberete si hrad či zámek, jehož 13. komnatu byste rádi otevřeli, a konečně nahlédnete do přísně ukryté komnaty, která skrývá překvapení…

V rámci projektu můžete navštívit tyto památky, kde se vašimi průvodci stanou tyto postavy:

         zámek Loučeň s Bílou paní

         zámek Karlova Koruna s hrabětem – šprýmařem

         zámek Kačina s duchem Rudlou

         zámek Slatiňany s žokejkou Latou

         zámek Kozel se skřetem Radoušem

         zámek Děčín s Černým rytířem

         hrad Kost s katem Heřmanem

         hrad Grabštejn se svatou Barborou

         Slezskoostravský hrad s Jáchymem Zahozencem

         klášter Broumov s loupežnickým synem Lotrandem

Projekt bude zahájen v sobotu 5. května 2012 velkolepými slavnostmi na všech zúčastněných objektech. Na slavnostech nazvaných Třináctá komnata se návštěvníci poprvé budou moci setkat s tajemnými postavami. Výjimkou je zámek Loučeň, kde se můžete na prohlídky zámku s Bílou paní vydat již od soboty 14. ledna 2012!

Více informací najdete na www.otevrte13komnatu.cz