Rubriky
Magazín

Připravte dětem na výlet plnohodnotnou svačinu

Nadváha dětí je závažným problémem, který může způsobovat zdravotní potíže jak v dětství, tak později i v dospělosti.

Konkrétně může mít nadměrná tělesná hmotnost negativní vliv na dýchání, psychický stav, klouby, hladinu cholesterolu i krevního cukru. K nadváze dětí vedou dva hlavní faktory: nedostatečná pohybová aktivita a nevhodné stravovací návyky. A právě to, jaké stravovací návyky si dítě vytvoří, závisí na rodičích.
 
Pro správné utváření stravovacích návyků je klíčové období předškolního věku, od 3 do 5 let věku dítěte. Návyky, které si dítě utvoří právě v tomto období, bude považovat za normální a bude se jimi řídit až do dospělosti. Existují různé zásady a doporučení, kterými by se rodiče měli řídit při vytváření dětského jídelníčku. Rodiče však často zapomínají na jednu podstatnou skutečnost: děti se v tomto věku nejsnadněji učí okoukáváním. Vedle správné skladby dětského jídelníčku je tedy velmi důležité, aby šli rodiče svým dětem příkladem, aby i oni jedli zdravě a pravidelně se hýbali.
 
Důležitá je pravidelnost – děti by měly jíst 5-6x denně, neměly by se přejídat, ale ani hladovět. Každý den by děti měly začínat snídaní. Mnohé lékařské studie dokazují, že děti, které pravidelně snídají, trpí méně často nadváhou než děti, které vůbec nesnídají. Pochybnosti o tom, že zdravá jídla dětem nechutnají, hoďte za hlavu. Sestavit zdravý a přitom chutný jídelníček pro vaše děti není totiž nic těžkého! Dětský jídelníček by se měl skládat z pestrých, rozmanitých a kvalitních jídel se zastoupením všech potřebných látek. Mléčné výrobky, zejména pak zakysané, jsou důležité pro správný vývoj kostí a svalů, mořské ryby jsou zase významným zdrojem nepostradatelných mastných kyselin. Pozor dávejte na sůl a cukry – solené potraviny i sladkosti nabízejte dětem jen výjimečně a nedopusťte, aby ses staly běžnou součástí dětského jídelníčku. Nezapomeňte, že děti milují jídla, která jsou pestrá, barevná a na jejichž přípravě se mohou podílet!
 
Více informací o výživě dětí, včetně mnoha cenných rad, najdete na www.vyzivadeti.cz, kde funguje také bezplatná poradna pro rodiče, učitele i děti samotné.