Rubriky
Magazín

Praktický návod – Jak zvládnout dovolenou s dětmi

Možná patříte do skupiny starostlivých rodičů, kteří se kvůli obavám z cestování letadlem, raději vzdali svých snů o exotické dovolené. Zahoďte chmurné myšlenky, které vás táhnou zpět a vydejte se za dobrodružstvím.

Vstříc neopakovatelným zážitkům! Pro cestování s dětmi v dnešní době skutečně neexistuje žádná překážka. Mám pro vás několik tipů, které vám usnadní plánování před cestou i její samotný průběh.

1. Nalaďte se

Myslete optimisticky! Vaše děti budou váš úsměv i pozitivní naladění opětovat. Nezapomínejte, že i cesta do cíle na druhém konci světa jednou skončí a vy se ocitnete ve vysněném ráji. Ať už se bude jednat o Thajsko a jeho úchvatné ostrovy anebo jiné vytoužené destinace.

Už samotná cesta přináší nové zážitky a příjemná setkání. A vy si budete moci odškrtnout jednu položku ze seznamu svých nesplněných snů. Dovolená s dětmi totiž vnese do vašich cestovatelských foto alb tolik potřebný svěží vítr.

2. Balte s mírou

Jednou z výhod globalizace je, že většina zboží je běžně dostupná po celém světě. Nemusíte si proto lámat hlavu s balením jednorázových plen, kojenecké vody či dětské výživy.

Stačí zaslat dotaz třeba do cestovní agentury Invia, kde vám ochotně sdělí, zda je v okolí vašeho hotelu dobře zásobený obchod. I v zahraničí jsou maminky, které musí pořizovat hygienické potřeby pro své děti.

Nemějte tedy obavy, že by pleny, ubrousky, krémy a dětské přesnídávky byly v prázdninových letoviscích méně kvalitní nebo nedostupné.

3. Letadlem bez starostí

Na cestování letadlem existuje celá řada praktických a ověřených tipů.

  • Dříve než si zarezervujete letenky, zjistěte si typ letadla a požádejte o místa vhodná pro rodiče s malými dětmi. Mohou to být ta úplně vpředu, případně uprostřed letadla.
  • Vyhněte se nejvíce frekventovaným místům u toalet a kuchyňky.
  • Volte sedadla do uličky. Sice přijdete o dokonalé výhledy, ale získáte cenné vteřiny, dělící vaše dokulata napapané batolátko od toalety.
  • Vezměte oblíbenou hračku, polštářek či deku. Vaše dítko se bude cítit pohodlněji.
  • Do svačinové krabičky přichystejte drobné občerstvení – kousky ovoce, zeleniny, sýr či celozrnné sušenky.
  • Volte potraviny, které máte u svého dítěte ověřené.
  • Zvolte vhodný kočárek na cestování letadlem
  • Omezte příjem rafinovaného cukru a tím i nechtěný příval energie do těla vašich drobečků.
  • Mějte na paměti omezení tekutin, krémů a gelů do množství 100 ml. Dětskou stravu v originálním balení si separujte do igelitového sáčku a předložte u pozemní letištní kontroly.

4. Pohodlí pro všechny

Ubytování vybírejte s ohledem na všechny členy rodiny. Tlačit denně kočárek do prudkého kopce by vás jistě brzy omrzelo. Zjistěte si dostupnost z hotelu na pláž a také množství bazénů, brouzdališť i dětských atrakcí.

Pronajměte si vůz i s dětskou autosedačkou. Zejména v Asii by byla velká škoda zůstávat celou dobu pobytu na jednom místě. Nádherné pláže ostrova Bali, příjemný stín palem a lahodná strava, jsou pro lehkou regeneraci organismu jako stvořené.

Cenově dostupné masáže či lekce jógy vás příjemně naladí a dodají energii tolik potřebnou pro spokojené rodiče.

6. Dětské kluby

Nebojte se využít hotelovou nabídku hlídání dětí. Dětské kluby přizpůsobené pro různé věkové kategorie budou pro vaše děti novým zážitkem. Procvičí si základy angličtiny a krátké osamostatnění jim zaručeně prospěje.

Možná si zde najdou i nové kamarády. Máte-li doma malého introverta, pak můžete animační program absolvovat spolu.

Vždyť kde jinde byste si mohli hodit po vřískajících dětech balónek naplněný vodou nebo nechat pomalovat svůj obličej všemi barvami duhy?

5. Staňte se na chvíli dítětem

Nasaďte si na oči „růžové“ brýle, které vám dovolí užívat si dovolenou s dětmi bez svazujících rodičovských úvah. Zkuste znovu žít jen přítomným okamžikem. Vydejte se do zábavních parků na Floridě a zatančete si s Mickey Mousem.

Zalyžujte si v tropické Dubaji. Sjeďte  ten nejdelší tobogán a nestyďte se zakřičet si na horské dráze.

Zajděte na dětský film a na pláži si s dětmi postavte hrad z písku. Kupte si 3 obrovské kopečky zmrzliny, i když víte, že byste asi neměli. Užívejte si právě teď! Jste na dovolené!

6. Plánujte společně

Máte-li starší děti, určitě plánujte dovolenou společně a hlavně o všem mluvte. Můžete tak předejít stresu z nejistoty, z očekávání něčeho nového. Pomůže to s rozhodováním vám i dětem.

Ujasněte si, která místa byste na dovolené rádi navštívili. Plánujte s mírou a vždy si nechte volný čas na odpočinek a případný individuální program jednotlivých členů rodiny. Buďte k sobě vzájemně tolerantní.

Už to, že jste se vydali na dalekou společnou cestu, je pro všechny ohromným zážitkem. Nesnažte se za každou cenu o dokonalé provedení vašeho plánu. Přijímejte změny jak přicházejí a těšte se ze společných chvil s vašimi dětmi. Krása se někdy skrývá i v nedokonalostech.