Rubriky
Magazín

Kam s dětmi v okolí Lipna

Tipy na výlety na Lipensku – stezky, cyklovýlety, sportovní zážitky, tradiční akce.

Lipenská přehrada, vybudovaná na řece Vltavě, leží na území CHKO Šumava, v těsné blízkosti hranic s Rakouskem. Jedná se o naši největší přehradní nádrž a dokonce o největší vodní plochu na území České republiky – proto bývá Lipno právem nazýváno „jihočeským mořem“. Toto vodní dílo je dlouhé 48 km, v nejširším místě (u Černé v Pošumaví) dosahuje šířky 10 km a jeho rozloha činí 48,7 km2. Jeho hladinu místy narušuje několik ostrovů a ostrůvků, z nichž největší, nejznámější a jediný pojmenovaný je Tajvan nedaleko obce Hůrka. Hráz přehrady se nachází v obci Lipno nad Vltavou. Lipenská přehrada je oblíbenou rekreační oblastí. V letních měsících lze tuto oblast využít k pěší turistice, cykloturistice, vodním sportům i ke koupání (v létě zde teplota vody dosahuje více než 23°C, v zátokách a na mělčinách u břehu dokonce ještě více). V zimě je na Lipensku možné lyžovat nebo bruslit na zamrzlé přehradě. Lipno však neslouží pouze k těmto účelům. Přehrada je také významnou zásobárnou vody a zdrojem elektrické energie, kterou vyrábí zdejší podzemní hydroelektrárna.

Panorama Lipno - autor Stefan Lew - dílo volné

 

TRASY, STEZKY, PROCHÁZKY

Ze všech tras a stezek na Lipně vyniká svou jedinečností Stezka korunami stromů Lipno, která je první svého druhu v České republice. Dřevěná lávka, dlouhá 675 metrů, vás za stálého nepatrného stoupání dovede skutečně až do korun stromů a dokonce i mnohem výš. Stezka je totiž zakončena 40 metrů vysokou vyhlídkovou věží, ze které je krásný výhled na Lipno, okolí Šumavy a Novohradské hory. Podél stezky je pro děti (a nejen pro ně) připraveno několik adrenalinových, zároveň však maximálně bezpečných zastávek a na konci stezky čeká na všechny zájemce (od 6 let) tobogán, který je se svou délkou 52 metrů nejdelším suchým tobogánem v České republice. Stezka je otevřená celoročně a v každém ročním období má co nabídnout – v zimě jsou odtud vidět zasněžené vrcholky Alp, v létě si můžete osvětlenou stezku projít dokonce i v noci (v červenci a v srpnu je o sobotách otevřená až do půlnoci). Celá stezka je navíc bezbariérová a můžete se na ni vydat i s kočárkem. Stezka korunami stromů se nachází na vrcholu Kramolína a pohodlně se k ní dostanete lanovkou, pěšky nebo autobusem, který jezdí v pravidelných intervalech. Návrat z Kramolína dolů si po procházce v korunách stromů můžete zpestřit jízdou na terénních koloběžkách.

Stezka korunami stromu - autor Richenza

Stezka korunami stromů - autor Richenza

Pokud po návratu na pevnou zem zatoužíte po nenáročném rodinném cyklovýletu, vydejte se na Jezerní cyklo a inline stezku, vedoucí kolem Lipna. Díky této stezce si můžete na kole nebo kolečkových bruslích vychutnat pohodových 21 km kolem jezera. Začít můžete například v Lipně nad Vltavou, kde si můžete zapůjčit i potřebné sportovní vybavení. Odtud se vydáte po levobřežní části stezky do Frymburka, kde se i s kolem můžete nechat přívozem přepravit na druhý břeh jezera, do Frýdavy. Z Frýdavy se po silnici dostanete do Přední Výtoně, kde se napojíte na pravobřežní část Jezerní stezky, a přes hráz se dostanete zpět do Lipna nad Vltavou. Stezka je okružní, lze ji tedy absolvovat i v opačném směru. Samozřejmě je rovněž možné zvolit jiné výchozí místo.

Pěší i cyklisté se mohou vydat také na Naučnou stezku Lipno, která prochází krajinou mezi severní částí obce Lipno nad Vltavou a Frymburkem. Stezka je dlouhá 5,5 km, začíná u parkoviště u lanovky v Lipně nad Vltavou, končí v lokalitě zvané Na Martě nad obcí Frymburk a až na jednu odbočku kopíruje trasu žluté turistické značky. Na stezce je vybudováno 7 zastávek s informačními panely, které jsou věnované lesu, jeho ochraně a lesnímu hospodaření. Na trase najdete kromě odpočívadla a turistického přístřešku také místo s vyhlídkou na Alpy (tzv. Alpskou vyhlídku).

Stezka podobného zaměření leží také na protějším břehu Lipenské přehrady, pod hradem Vítkův kámen. Jedná se o okružní, 6,5 km dlouhou Naučnou stezku Svatý Tomáš. Stezka je zaměřena na pěstování a obnovu lesa a obsahuje 9 zastavení s informačními tabulemi. Je určena pro pěší, ale využívat ji mohou i cyklisté (v některých místech je však třeba kolo vést).

 

SPORTOVNÍ ZÁŽITKY

Kromě výletů pěšky, na kole a na kolečkových bruslích si na Lipně můžete dopřát spoustu dalších sportovních zážitků. Jedním z nich jsou již zmiňované sjezdové koloběžky, které si můžete vypůjčit v půjčovně na vrcholu Kramolína a sjet na nich dolů k Lipnu. Na výběr jsou dvě varianty – „adrenalinová“ pro odvážné a „rodinná“ pro rodiny s dětmi. Rodinná trasa je dlouhá přibližně 3,5 km a vede po asfaltu. Po dojezdu se koloběžky odevzdají u nástupní stanice lanovky a více se o ně nemusíte starat. Na tomtéž místě, u dolní stanice lanovky, si můžete zapůjčit sjezdová kola, s nimiž si můžete užít dobrodružnou a zábavnou jízdu lesním terénem v Bikeparku Lipno. Také bikepark nabízí dvě tratě – Rodinnou a Sportovní. Lehčí Rodinná trať je vhodná pro děti od 8 let, včetně úplných začátečníků.

Lehce adrenalinovou aktivitou je i zdolávání překážek v lanovém parku, který se nachází opět u dolní stanice lanovky na Kramolín. V lanovém parku je k dispozici několik lanových cest včetně dětského okruhu, zábavu si zde tedy užije celá rodina. Jednou z nejoblíbenějších atrakcí lanového parku je zakončovací sjezd „FLY kladkou“ nad hladinou rybníka. Nedaleko se nachází také celoročně otevřená bobová dráha. Lipenská bobová dráha se svou délkou (1 km) a svou rozmanitostí řadí ke světové špičce. Na trase vás mimo jiné čekají dva tunely a krásné výhledy na jezero. V areálu bobové dráhy je navíc k dispozici dětské hřiště s trampolínou a skluzavkou, stylová hospůdka a „rodinný altánek“, kde můžete nakrmit nebo nakojit své děti.

Zatoužíte-li po klidnější, odpočinkové aktivitě, vyzkoušejte Frisbee Park, který se nachází v klidové zóně na vrcholu Kramolína. Jedná se o hřiště s devíti nadzemními kovovými dopadovými koši, do nichž se hráči trefují svými disky. Hra je svým principem podobná golfu a je vhodná pro všechny věkové kategorie. Frisbee Park je otevřený nepřetržitě a je zdarma.

V neposlední řadě patří k Lipnu samozřejmě také vodní sporty. Kromě koupání, které k Lipnu patří automaticky, si můžete užít projížďku po Lipenském jezeře. K tomuto účelu si můžete zapůjčit šlapadlo, kajak, plachetnici nebo snadno ovladatelný elektročlun, se kterým dosáhnete rychlosti až 11 km/h. Pokud vás zastihne ošklivé počasí nebo pokud se na Lipno vydáte v zimě, můžete si vodních radovánek užít v Aquaworldu Lipno, jehož součástí je mimo jiné i dětské brouzdaliště.

 

ATRAKTIVNÍ MÍSTA

Na břehu Lipenské přehrady stojí nejvýše položený hrad v České republice – hrad Vítkův kámen, známý také pod názvem Vítkův hrádek. Na nejvyšším místě hradu je vybudovaná vyhlídková plošina, odkud lze dohlédnout jak na Lipno a Novohradské hory, tak na kopce v Rakousku, včetně alpského masivu.

Vítkův kámen - autor Spalleti - Licence 3.0 zdroj Wikipedie

Pokud na Lipno s dětmi zavítáte v červenci nebo v srpnu, nenechte si ujít návštěvu nedaleké Pohádkové rezervace v Hořicích na Šumavě. Každé léto zde v určitých časech můžete zhlédnout divadelní představení v přírodě, která se budou líbit vám i dětem. Během představení diváci putují s pohádkovými bytostmi po lese, jsou zcela vtaženi do děje a rozhodně se nenudí.

 

TRADIČNÍ AKCE

Mezi nejatraktivnější a nejnavštěvovanější akce na Lipně patří tradiční zahájení letní sezóny, které se koná v květnu a bývá spojeno se závody dračích lodí. Kromě samotného závodu bývá pro malé i velké návštěvníky připraven bohatý doprovodný program. Začátkem července ožívají tradičně břehy Lipenské přehrady moderním divadlem a cirkusem. Koná se zde festival Letní Letná na cestách, který je rozšířením Mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná. Program nabízí několik představení pro děti denně, večery obvykle patří představením pro dospělé. Srpen patří na Lipně devítidennímu festivalu LIPNO sport fest. Jak název napovídá, jedná se o festival zasvěcený sportu. Děti i dospělí mají možnost vyzkoušet si různé sporty pod vedením zkušených lektorů a poměřit své síly s profesionálními sportovci.

Výlety a zážitky na Lipně mohou být pro vás ještě příjemnější díky kartě LIPNO CARD, se kterou můžete čerpat řadu slev a výhod. Slevy a výhody vás s touto kartou čekají ve sportovních, zábavních, kulturních i gastronomických zařízeních, a to nejen na Lipně, ale i v jeho širším okolí.

Všechna zajímavá místa, trasy a také akce pro děti v oblasti Lipenska najdete přehledně uspořádané na www.jedtesdetmi.cz/kam-s-detmi-v-okoli/lipno-prehrada-4906/.