Rubriky
Magazín

ITALSKÉ TRENTINO – víno, sport a příroda!

Vypravte se od jezera Garda, přes modř dalších téměř tří set trentinských jezer, až ke skalním katedrálám Dolomit, které patří na Seznam světového dědictví UNESCO. Trentino uspokojí milovníky sportu, umění, historie i dobrého jídla.

Trentino je relativně malé území, které se však může pochlubit mimořádnou členitostí krajiny. Středozemní atmosféra jezera Garda, obklopeného úchvatnými horami i alpská panoramata – to je ojedinělá kombinace přírodních krás, za kterou se návštěvníci znovu a znovu vracejí. Typická náměstíčka a malebné uličky zase dělají z Trentina ideální destinaci pro milovníky italského životního stylu. 

Dolomity – trentinský poklad

Mnoho vrcholů italských Dolomit přesahuje nadmořskou výšku 3000 m. Za své jméno vděčí francouzskému vědci jménem Déodat de Dolomieu, který v roce 1789 jako první zkoumal jejich chemické složení a objevil velmi zvláštní morfologii této skály zrozené v moři, které kdysi pokrývalo celou oblast. Není ale třeba být vědcem, aby si člověk povšiml zvláštnosti Dolomit: stačí se při východu či západu slunce dívat, jak se vrcholky zabarvují do růžova až červena. Této jedinečné podívané se zde říká “enrosadira”. Krásu a jedinečnost Dolomit uznalo i UNESCO a její komise pro světové dědictví se rozhodla přidělit jim v r. 2009 pečeť “Přírodní dědictví lidstva”. Dolomity jsou ideální volbou pro dovolenou v těsném kontaktu s přírodou, ať již  za účelem sportování, nebo jednoduše pro regeneraci těla i duše. Trentino je skvělým místem pro nadšence jízdy v sedle horského kola  a prvotřídní nabídka je připravena i pro ty, kteří chodí přírodou raději po svých.

Cesty pro gurmány

Po sportování přichází na řadu zasloužrený výlet do světa chutí a vůní tradiční trentinské kuchyně, ať už v některé z útulných horských chat nebo typických hospůdek či restaurací. V nabídce je mnoho místních specialit, ale samozřejmě nechybí ani pizza a těstoviny, evergreeny celé Itálie. A nelze odolat ani sklence lahodného trentinského vína. O gurmánském přístupu k životu svědčí  v Trentinu i tzv. „Cesty pro gurmány“, kterých je  tu celkem sedm. A tak je možné vyrazit na kole nebo i pěšky třeba Cestou vína, která se nachází hned v několika oblastech, Cestou jablek nebo Cestou sýrů. Pro ty, kteří se rádi nechávají hýčkat, je v Trentinu připraveno hned osm lázeňských center rozesetých po celé oblasti a mnoho hotelů s širokou wellness nabídkou.

http://www.visittrentino.it/letobalicky