Rubriky
Magazín

Kam s dětmi v Českém ráji

Tipy na výlety v Českém ráji – trasy, procházky, hrady a zámky, tradiční akce.

Nápadů, kam se vydat na výlet s dětmi, není nikdy dost. Proto jsme pro vás připravili sérii článků, ve kterých vám poradíme, která místa byste při cestování s dětmi neměli vynechat. Každý článek bude věnován jedné turisticky zajímavé oblasti České republiky. Putování po zajímavých oblastech zahájíme v oblasti s nejkrásnějším názvem – v Českém ráji.

Český ráj se rozprostírá severovýchodně od Prahy, od které je vzdálen 50 kilometrů. Hranici této chráněné krajinné oblasti tvoří spojnice mezi městy Mladá Boleslav, Hodkovice nad Mohelkou, Železný Brod, Nová Paka, Jičín a Sobotka. Za srdce Českého ráje bývá považován Turnov, město proslulé drahými kameny. Český ráj patří již po mnoho let k nejnavštěvovanějším oblastem České republiky a za svou atraktivitu vděčí nejen krásné a zachovalé přírodě, ale také mnohým hradům, zříceninám a romantickým zámkům. Zcela typická jsou pro tuto oblast jedinečná skalní města.

 

TRASY, STEZKY, PROCHÁZKY

V Českém ráji najdeme mnoho míst, která jsou pro děti jako stvořená. A není divu – žila zde totiž nejedna pohádková bytost! Nejznámějším obyvatelem zdejších lesů byl slavný loupežník Rumcajs, po jehož stopách vás provede Rumcajsova stezka. Tato dobrodružná stezka plná úkolů vede z Mladějova do Jičína (lze ji absolvovat i v opačném směru), je dlouhá 15 kilometrů a obsahuje 12 zastavení. Před cestou je dobré zavítat do informačního centra v Jičíně, kde získáte popis trasy včetně mapky a úkolů, které budete plnit na jednotlivých zastaveních. Projdete-li trasu a vyplníte-li správně odpovědi, v tomtéž informačním centru obdržíte pamětní list. Pro menší děti, které takto dlouhý výlet nezvládnou, je připraven zkrácený Cipískův okruh. Cipískův okruh je dlouhý 3 kilometry a začíná i končí v Prachově.

Rumcajsova stezka končí v Rumcajsově ševcovně, kterou samozřejmě mohou navštívit všichni bez ohledu na to, zda stezku absolvovali či nikoli. Rumcajsova ševcovna se nachází uprostřed města Jičína a slouží jako minimuzeum věnované Rumcajsovi a jeho rodině.

Na další zážitkovou naučnou stezku se můžete vydat z oblíbeného autokempu Sedmihorky. Po turisticky značených lesních cestách a místních komunikacích odtud vede 3 kilometry dlouhá dětská lesní naučná stezka se šestnácti zážitkovými stanovišti. Na všech stanovištích jsou pro děti na interaktivních panelech připraveny úkoly, které je formou hry seznamují s navštívenou lokalitou. Vše, co se děti dozví a co uvidí, si mohou poznamenat do speciálního dětského průvodce, který je k dostání v recepci kempu nebo v budově Správy CHKO Český ráj.

Stezka Sedmihorky - zdroj www.sevceskyraj.cz Stezka Sedmihorky - zdroj www.sevceskyraj.cz Stezka Sedmihorky - zdroj www.sevceskyraj.cz

 

Nedaleko Sedmihorek můžete využít další možnosti, jak se dozvědět více o zdejším území – jak jinak než zábavnou formou. Za další naučnou stezkou, která vám Český ráj představí tentokrát jako geopark, se můžete vydat do přírodního zábavního dětského areálu Šťastná země v Radvánovicích. Naučná stezka Prožitkový geopark Český ráj vede zalesněným údolím a obsahuje netradiční informační tabule, interaktivní prvky i různé úkoly, včetně dobrodružného přechodu přes rybníček. K návštěvě lze doporučit i zbylou část Šťastné země, která je doslova rájem pro děti. Každý si zde vybere z množství atrakcí (trampolíny, dřevěný hrad, pískové rýžoviště, eletrovozítka,…) i originálních doprovodných akcí. V červnu se do Šťastné země můžete vydat na Jahodový den, v srpnu na Borůvkobraní nebo na slavnosti slámy a v září na Bramborák.

 Šťastná země - zdroj www.stastnazeme.cz  Geopark - zdroj www.stastnazeme.cz  Geopark - zdroj www.stastnazeme.cz

 

Ze Sedmihorek to není daleko ani do Borku pod Troskami, kde začíná další naučná stezka s názvem Podtrosecká údolí. Tato 8 kilometrů dlouhá stezka je vhodná pro pěší i cyklisty a vede kolem několika rybníků, ve kterých se v létě můžete vykoupat. Další naučnou stezku najdeme v tajemném skalním bludišti – v Besedických skalách na Maloskalsku. Pětikilometrová stezka Besedickými skalami výborně poslouží jako odpolední výhled a čekají vás na ní krásné vyhlídky do údolí Jizery. Na další dobrodružné výlety se můžete vydat také do dalších skalních měst – k nejznámějším a nejkrásnějším patří Hruboskalsko, Prachovské skály a Drábské světničky.

 

Sfinga - Hruboskalsko - autor Mfg - dílo volné Wikipedie  Prachovské skály - autor Magnus Mertens - licence CC3.0 - zdroj wikipedie

 

Krásné přírodní scenérie nabízí také atraktivní 3,5 km dlouhá Riegrova stezka, vedoucí ze Semil do Spálova po pravém břehu řeky Jizery. Stezka je zčásti vytesaná ve skále a její nejkrásnější částí je skalnatý kaňon, který zpřístupňuje 77 m dlouhá visutá lávka (galerie), umístěná 5,5 m nad řekou.

Riegrova stezka - Pavel Hudek Riegrova stezka - autor Pavel Húdek

 

ATRAKTIVNÍ MÍSTA

Nejen za krásnými výhledy do okolí se můžete vydat na hrad Trosky, jehož dvě věže Panna a Baba jsou považovány za symbol Českého ráje, nebo na lovecký zámek Humprecht. Z Humprechtu je to pouhé 4 kilometry na hrad Kost, nejzachovalejší gotický hrad v Čechách, který během hlavní turistické sezóny ožívá množstvím kulturních akcí, od historických slavností po noční prohlídky hradu. K romantické procházce potom poslouží malebné údolí Plakánek, které se rozprostírá pod hradem.

V jižní části Českého ráje, nedaleko od Jičína, leží pouhých pár kilometrů od sebe zámek Dětenice a hrad a zámek Staré Hrady. Oba tyto objekty mají pro rodiny s dětmi připraven bohatý program. Na zámku Dětenice se pravidelně konají například sobotní strašidelné prohlídky nebo rytířské turnaje na středověkém kolbišti. Ve Starých Hradech si můžete prohlédnout hradní pohádkovou půdu, zámecké pohádkové sklepení, dračí komnatu nebo Čarodějnou Bestyjolu plnou zvířátek. Provázet vás budou samozřejmě pohádkové bytosti.

Dětenice - strašidelné prohlídky - zdroj www.zamekdetenice.cz Dětenice - prohlídky s princeznou - zdroj www.zamekdetenice.cz

Až si Český ráj projdete křížem krážem, budete se možná chtít na celou oblast podívat shora. K tomu vám poslouží několik rozhleden, z nichž nejznámější je rozhledna Kozákov, stojící na nejvyšším vrcholu Českého ráje. Z rozhledny lze za pěkného počasí spatřit až čtvrtinu Čech. Zatoužíte-li naopak raději po podzemním dobrodružství, navštivte Bozkovské dolomitové jeskyně, kde můžete obdivovat nejen krápníkovou výzdobu, ale také největší podzemní jezero v Čechách s průzračně čistou vodou.

 

TRADIČNÍ AKCE PRO DĚTI

Český ráj má pro děti každoročně připravenou bohatou nabídku akcí všeho druhu. Dětem je věnováno tradiční zahájení turistické sezóny v Českém ráji, které probíhá obvykle poslední dubnovou sobotu. Pro děti bývá připraveno soutěžní putování s postavami z pověstí Českého ráje a na konci trasy bývá připraven bohatý kulturní program – soutěže, dílny a mnoho atrakcí. Ještě známější je tradiční pohádkový festival s názvem Jičín – město pohádky, který se pravidelně koná v září. Tento festival je svátkem dětí i dospělých, kdy celý týden ovládají Jičín pohádkové bytosti.

 

Všechna zajímavá místa, trasy a také akce pro děti v oblasti Český ráj najdete přehledně uspořádáné na www.jedtesdetmi.cz/kam-s-detmi-v-okoli/cesky-raj-chko.