Zámek Kroměříž UNESCO


Ukázat na mapě 420 573 502 011        zamek@azz.cz  |  www.azz.cz
Zámek Kroměříž UNESCO
Zámek Kroměříž UNESCO, Autor: Radim Hališ, Zdroj: Licence CC 3.0 - zdroj wikipedie

Rozlehlý arcibiskupský zámek Kroměříž nabízí několik prohlídkových okruhů, včetně prohlídky mincovny a výstupu na zámeckou věž. Cílem vašeho výletu mohou být i samotné proslulé kroměřížské zahrady.

Celý kroměřížský komplex, tedy barokní zámek a dvě zámecké zahrady, zaujímá výjimečné postavení mezi předními moravskými památkami a právem byl zařazen mezi památky zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO. Kroměřížský zámek je ukázkou kvalitní architektury a nabízí více prohlídkových okruhů.

Samostatně, bez průvodce mohou návštěvníci vystoupat na 84 metrů vysokou zámeckou věž, odkud se jim po zdolání 206 schodů naskytne jedinečný pohled na historické jádro Kroměříže a blízké okolí. Další možností je biskupská mincovna, kde jsou k vidění tisíce historických mincí a medailí, včetně původních nástrojů na jejich výrobu. Milovníci umění mohou navštívit světoznámou obrazárnu se vzácnou sbírkou obrazů evropských malířů 15. – 18. století.

Významnými díly jsou také proslulé zámecké zahrady. Podzámecká zahrada o rozloze 64 hektarů, která přiléhá k zámku, je protkána potůčky a rybníčky, romantickými stavbami a sochařskými díly. Vstup do Podzámecké zahrady je volný, je však zakázáno vodit sem pejsky. Květná zahrada, známá také pod názvem Libosad, leží poněkud dále od zámku. Květná zahrada byla vybudována v geometrickém stylu francouzské zahrady a stala se významným zahradním dílem v celosvětovém měřítku. Živé ploty jsou zde vysázeny na půdorysu trojúhelníků, výzdobu zahrady doplňují sochy, fontány, vodotrysky a několik staveb. Uprostřed zahrady stojí osmiboká rotunda. Uvnitř rotundy mohou návštěvníci obdivovat její bohatou výzdobu a také jeden důležitý experiment – Foucaultovo kyvadlo. Těžké kyvadlo s hrotem je zavěšeno nad vrstvou písku, do které při svém pohybu kreslí rýhy. Rýhy časem vždy změní směr, což dokazuje, že se Země otáčí kolem své osy. Další stavbou je 244 metrů dlouhá kolonáda, na jejíž střešní terasu je možné vystoupit a vychutnat si odtud pohled na geometrické tvary pěšin a živých plotů. Zahrada je otevřena celoročně, pejskům je vstup zakázán.


Podrobné informace

Adresa: Kroměříž,
GPS: 49.30018889, 17.39307222
tel.: 420 573 502 011
e-mail: zamek@azz.cz
web: www.azz.cz

Hodnocení


Jak se Vám líbilo ...

Vložte Vaše hodnocení


Jméno / přezdívka
Váš e-mail
Text
Hodnocení                            
Přidělte body, tzn. 1 = nejnižší, 5 = nejvyšší hodnocení


Kontrolní kod


Vyberte si
své město:
Do políčka začněte psát hledaný název města nebo oblasti, interaktivní našeptávač Vám pak pomůže provést volbu.Kam s dětmi do dinoparku10 tipů na návštěvu pohádkových místKam s dětmi na hrad? Určitě tam, kde jsou strašidla!Kam s dětmi, když prší a je nevlídno?Přeneste se blíže ke hvězdám v jedné z našich hvězdáren!Zábavní parky a hřiště pod střechouDětské lyžařské parky aneb kam s dětmi na lyže ...Tip na výlet s dětmi: Nostalgické jízdy historickými vlaky

Kurzy a kroužky

BaumKRONENweg - Stezka v korunách stromů, Rakousko, Kopfing

Přehled kurzů a kroužků

Na Jedtesdetmi.cz najdete kroužky a aktivity pro děti rozdělené podle zaměření a také podle místa, kde se konají.

Tábory a pobyty

Agrocentrum Ohrada - Vísky

Nabídka táborů a pobytů

Přehled táborů, příměstský táborů a rodinných pobytů v ČR. Tábory a pobyty jsou přehledně uspořádané podle období a podle místa konání.

  Školní exkurze a výlety

  Veselá kavárna Brno-Řečkovice - Sněhurka a sedm trpaslíků

  Výběr školních exkurzí a výletů

  Přehled školních výletů, školních exkurzí a výukových programů pro mateřské, základní i střední školy v ČR.

  Poslední komentáře ...

  Pohádková rezervace v Hořicích na Šumavě

  Byli jsme již po druhé protože se nám moc líbilo,před dvěma lety Brouček Kakadík...

  Hmatová stezka bez bot v Brně

  ta už dávno není,je zarostlá,kdo neví kde byla,tak ji už nenajde...

  Horská chata Třeštík

  Dobrý den ctěl bych se zeptat na možnost ubytování z 28.7 na 29.7 popřípadě do 30.7...

  Táborová osada Miličín

  Super tabor

  Zobrazit další příspěvky »