Rubriky
Magazín

Kam s dětmi na Třeboňsku

Tipy na výlety na Třeboňsku – trasy, procházky, cyklovýlety, zámky, tradiční akce.

Chráněná krajinná oblast Třeboňsko se rozprostírá u hranic s Rakouskem, mezi Jindřichovým Hradcem, Novými Hrady a Veselím nad Lužnicí. Jedná se o rovinatou oblast s množstvím rybníků a jehličnatých i listnatých lesů. Právě rozsáhlé rybniční soustavy dělají z Třeboňska centrum českého rybníkářství. Příroda Třeboňska je však daleko pestřejší a rozmanitější. Kromě rybníků a lesů zde najdeme i cenné lokality s výskytem vzácných rostlinných a živočišných druhů. K nejcennějším biotopům patří tzv. přechodová rašeliniště. Unikátní přírodní památkou je písečný přesyp u Vlkova, který představuje lokalitu pravé „písečné pouště“. Přirozeným centrem oblasti je lázeňské město Třeboň.

 

TRASY, STEZKY, PROCHÁZKY

Díky rovinatému terénu je Třeboňsko oblíbenou lokalitou pro cykloturistiku. S dětmi se na kolech můžete vydat například na Borůvkový cyklookruh, který vás provede okolím Borovan. Jedná se o nenáročnou trasu, vedoucí po asfaltových cestách a málo frekventovaných silnicích. Trasa je dlouhá 28 km a začíná u infocentra v Borovanech, kde lze získat mimo jiné mapku celé trasy. Cestou mají děti za úkol získávat razítka na určených místech. Pokud jich nasbírají stanovený počet, mohou se těšit na borůvkovou odměnu. Trasa je doplněna informačními panely s místními pověstmi.

Na další výlety na kolech se můžete vydat z Třeboně. Cesta kolem světa je název naučné stezky vedoucí kolem rybníka Svět. Jedná se o dvanáctikilometrový uzavřený okruh, který vede po polních a lesních cestách, po lučních pěšinách a také po hrázi rybníka Svět. Na trase jsou kromě informačních tabulí umístěny lavičky pro odpočinek. Trasu lze projít také pěšky.

Naučná stezka Rožmberk vás provede kolem největšího českého rybníka. Tato trasa není okružní (začíná v Třeboni a končí ve Staré Hlíně), ve Staré Hlíně je však možné napojit se na cyklistickou naučnou stezku Okolo Třeboně, po které se dostanete zpět do Třeboně. Celý takto popsaný okruh je potom dlouhý 22 km. Zdatnější cyklisté mohou absolvovat celou cyklistickou naučnou stezku Okolo Třeboně, která je dlouhá 39 km a začíná i končí v Třeboni.

       

 

V těsné blízkosti Třeboně se můžete vydat také na netradiční Naučnou stezku zdraví Třeboň – Hradeček, která plní nejen funkci poznávací, ale její náplní je rovněž procvičení a rozvoj pohybových schopností. Na trase je instalováno množství cvičebně herních prvků z akátového dřeva, na nichž si můžete vyzkoušet ručkování po žebřinách, skákání do dálky i do výšky, lezení na provazovém žebříku, chůzi po kládě, vrh špalkem, překážkový běh, šplh na laně, shyby na hrazdě a další aktivity. Na každé ze čtrnácti zastávek se můžete navíc prostřednictvím naučných panelů seznámit s jedním druhem stromu. Stezka je dlouhá 3,6 km, začíná u Hradecké brány v Třeboni a kromě krátkého úseku vede po asfaltových cestách.

 

Severně od Třeboně leží městečko Lomnice nad Lužnicí, jehož okolím vede další naučná stezka, vhodná pro pěší. Stezka nese název Velký Lomnický, je dlouhá 7 km a vede opět kolem rybníků. Na trase jsou umístěny nejen lavičky se stolky, kde si můžete odpočinout, ale také pozorovatelna vodního ptactva a vyhlídková věž.

Pro pěší i cyklisty je vhodná přibližně devět kilometrů dlouhá naučná stezka Mikuláše Rutharda, která začíná v Chlumu u Třeboně, na hrázi rybníka Hejtman. V informačním centru v Chlumu u Třeboně (mimo sezónu v místní knihovně) je k dispozici průvodce naučnou stezkou. Děti v tomto průvodci najdou otázky, jejichž řešení na ně čeká na tabulích naučné stezky.

Při hranici CHKO Třeboňsko, směrem na Nové Hrady, se nachází čtyřkilometrová naučná stezka Červené blato, která prochází krajinou stejnojmenné přírodní rezervace. Stezka je určená pro pěší, vede po lesních pěšinách a z velké části po dřevěných povalových chodníčcích. Velmi oblíbeným zastavením na trase je teráska s výhledem na rašelinné jezírko.

 

ATRAKTIVNÍ MÍSTA

Z hradů a zámků lze pro návštěvu s dětmi doporučit zejména zámek Třeboň. V jeho prostorách se nachází Dům přírody Třeboňska, kde se můžete moderní, interaktivní formou seznámit s rybníkářstvím, lázeňstvím a přírodou Třeboňska. Můžete se zde zaposlouchat do zvuků lesa a rybníka, vlézt do dutiny obřího dubu nebo nahlédnout do vydří nory. Zůstaneme-li u přírody, v Třeboni můžete dále navštívit malé sladkovodní akvárium v Krčínově domě. Děti si zde mohou prohlédnout živé ryby jihočeských rybníků a čeká tu na ně i dětský malířský koutek, kde mohou malovat nejen na papír, ale dokonce také na zeď. Dalším zajímavým zámkem je zámek ve Stráži nad Nežárkou, kde je o víkendech zpřístupněný tzv. atraktivní okruh. Ten vás zavede do mučírny, šatlavy, popravčí místnosti a odhalí vám tajnou únikovou chodbu.

V o něco širším okolí Třeboňska se k návštěvě nabízejí zámky Červená Lhota a Jindřichův Hradec. Malebný vodní zámek Červená Lhota si jistě pamatujete z pohádky o Zlatovlásce. Jeho červené zdi se zrcadlí v hladině rybníka a vy jej můžete obdivovat ze všech stran buď při procházce kolem rybníka, nebo při projížďce loďkou. Také bělostné zdi zámku v Jindřichově Hradci se romanticky odrážejí v hladině rybníka. Zde můžete s dětmi vystoupat na ochoz Černé věže, odkud budete mít jako na dlani celý Jindřichův Hradec i jeho okolí.

Na Třeboňsku lze navštívit i malou rodinnou zoologickou zahradu. Ta se nachází ve Dvorci u Borovan a specializuje se na chov vzácných druhů exotických zvířat. Součástí ZOO je dětské hřiště a volně přístupný výběh s domácími zvířaty, kde se děti mohou pohybovat přímo mezi zvířaty a hladit je.

 

TRADIČNÍ AKCE

V první polovině července se můžete každoročně zúčastnit Borovanského borůvkobraní. Celá tato dvoudenní slavnost, konající se v Borovanech, se točí kolem borůvek – čekají vás borůvkové dobroty, borůvkové hry nebo borůvkové tvoření. Borůvkobraní obvykle doprovází jarmark, pouť i pohádková představení.

Koncem července ožívá městečko Chlum u Třeboně. Každoročně se zde koná hudebně-divadelní festival pro děti i dospělé s názvem Pohádkový Chlum. Během této týdenní slavnosti se setkávají vodníci, rusalky a další pohádkové bytosti a připravují pro děti diskotéku, pohádkový les, vodnický jarmark nebo slavnostní průvod.

Na Třeboňsku se v průběhu roku konají i další akce, které sice nejsou přímo určeny dětem, ale mají pro ně připraven zábavný program. V červenci to jsou Slavnosti Jakuba Krčína, v srpnu Rybářské slavnosti a zkraje září Houbařské slavnosti. Všechny tyto tři akce se konají v Třeboni.

A pokud Vás snad zastihne na Třeboňsku špatné počasí, pak Vám určitě doporučujeme navštívit Solné lázně v rakouském Gmündu. Teplá voda a skvělé atrakce pro děti za to skutečně stojí.

Všechna zajímavá místa, trasy a také akce pro děti v oblasti Český ráj najdete přehledně uspořádáné na http://www.jedtesdetmi.cz/kam-s-detmi-v-okoli/trebonsko-chko-4988/.