Rubriky
Magazín

Kam s dětmi, když prší a je nevlídno

I v sychravém podzimním počasí se dají podnikat výlety, které si užije celá rodina.

Nevlídné počasí není překážkou, která by vás měla odradit od cestování a ochudit o společné zážitky a dobrodružství! Pokud tedy rádi vyrážíte na rodinné výlety, nečekejte na léto a vydejte se vstříc novým zážitkům i přesto, že je za okny deštivo. Pokud si lámete hlavu, kam vyrazit na takový podzimní výlet, nechce si inspirovat následujícími řádky. V nich vám totiž představujeme nejzajímavější místa, která budou skvělým cílem pro váš podzimní rodinný výlet.

 

Hlavní město Praha

Muzeum LEGA (Praha)

 • Muzeu LEGA, „hračky století“, se nachází v samotném centru Prahy. Jedná se o první soukromé muzeum LEGA v Praze, kde najdeme 20 tematických expozic, které jsou poskládané z více než milionu LEGO kostiček. Modely, které si zde můžeme prohlédnout, jsou různé velikosti i různého stáří. Na konci prohlídky čeká děti hrací koutek, kde si mohou hrát, stavět a skládat modely z LEGO kostiček.
 • Více informací najdete na www.muzeumlega.cz.

Království železnic (Praha)

 • Největší modelová železnice u nás je fascinující podívanou pro děti i dospělé. Při návštěvě Království železnic nahlédnete do zmenšeného a přitom dokonale fungujícího světa se stovkami metrů kolejí, po kterých se pohybují desítky modelů vláčků… Uvidíte také LEGO vláčky, budete moci zhlédnout LEGO filmy, nachází se zde také dětský koutek.
 • Více na www.kralovstvi-zeleznic.cz.

 

 

Jihočeský kraj

Hopsárium (České Budějovice)
 • Toto zastřešené zábavní centrum můžeme právem nazvat světem rodinné zábavy. Rodiče se zde zapojují do dětských her a dovádí se svými dětmi – většina atrakcí je totiž konstruována i pro dospělé. Mezi atrakce, které v Hopsáriu najdete, patří žralok, kterému se dá vlézt do tlamy, nafukovací loď, kopec, ze kterého se sjíždí na nafukovacích kruzích, dětská lezecká stěna nebo šest maxitrampolín. Zábavu i poučení hledejte na dopravním hřišti, ke kterému patří šlapací auta pro malé i velké.
 • Více informací na www.hopsarium.cz.
Hřiště BezBot (České Budějovice)
 • Hřiště BezBot je další dětské hřiště, které slibuje spoustu legrace za každého počasí. Děti zde mohou nejen vybít veškerou svou nashromážděnou energii běháním, lezením, klouzáním a kutálením, ale také rozvíjet své dovednosti a svou fantazii. Součástí hřiště je také oddělená měkká hrací plocha pro batolata.
 • Více informací na www.bezbot.cz.

 

 

Jihomoravský kraj

Hvězdárna a planetárium Brno
 • Vydejte se pozorovat denní či noční oblohu do brněnské hvězdárny! Pozorování blízkých i vzdálených vesmírných těles moderními dalekohledy, které je pokaždé zcela jedinečným zážitkem, zdaleka však není vše, co hvězdárna nabízí!
 • Srozumitelnou a zábavnou formou se s vesmírem mohou seznámit i ti nejmenší. Na programu jsou výpravné pohádky pod umělou oblohou velkého planetária; příběhem naší sluneční soustavy vás provede i interaktivní expozice – exploratorium.
 • Hvězdárna a planetárium Brno prošla rekonstrukcí a nyní je z ní jedna z nejmodernějších hvězdáren v České republice.
 • Více informací najdete na www.hvezdarna.cz.
Technické muzeum v Brně
 • V brněnském technickém muzeu si každý návštěvník přijde na své. Je zde umístěno více než deset stálých expozic, vaší pozornosti by však neměla uniknout především technická herna nazvaná Experimentárium. V této herně si děti i dospělí mohou, ba dokonce musí osahat všechny vystavené exponáty a modely. Díky těmto jednoduchým pokusům se návštěvníci mohou seznámit s principy některých fyzikálních zákonů a jejich aplikacemi.
 • Více na www.technicalmuseum.cz.  
Bongo (Brno)
 • V tomto jedinečném zábavním parku pro celou rodinu si děti mohou vybrat ze spousty atrakcí, z nichž každá představuje jeden světadíl či stát. Pro menší děti je určen dětský koutek, vozítka pro děti a skákací hrad; starší děti určitě budou chtít vyzkoušet závodní dráhu, lezeckou stěnu nebo bungee trampolíny, které jsou vhodné i pro dospělé. Rodičům je k dispozici čtenářský koutek, bistro a internetové wi-fi připojení zdarma.
 • Více informací na www.bongobrno.cz.
Unikátní Moravská vesnička a betlém od dubna v Brně
 • Do Baron Trenck Gallery v kapucínském klášteře v Brně se podařilo dlouhodobě zapůjčit celostátní raritu – tzv. Moravskou vesničku.
 • Prozatím vesnička čítá bez mála 500 postav – z toho přibližně 200 pohyblivých, dále přes 320 zvířat (koně, krávy, kozy, ovce, prasata, slepice, kačeny, kočky, psy ad.), 51 chalup, kostel, zámek s parkovým altánem, školu, hospodu a různé hospodářské (stodoly, stáje, holubníky aj.) či technické objekty (například vodní i větrný mlýn, pilu, cihelnu, kamenolom, vápenku).

 

 

Karlovarský kraj

Hvězdárna Karlovy Vary
 • Hvězdárna se nachází na okraji Karlových Varů a za jasného počasí je zde možné pozorovat tajemnou večerní oblohu. Bez ohledu na počasí je navíc možné prohlédnout si stálou expozici nebo se zúčastnit programu v přednáškovém sále s moderní audiovizuální technikou.
  Pro rodiče s dětmi jsou připravena sobotní astronomická odpoledne, která zahrnují poučné astronomické pohádky a zvláštní odpolední prohlídky hvězdárny s pozorováním Slunce a planet viditelných na odpolední obloze.
 • Více informací najdete na http://astropatrola.cz.
Aquaforum Františkovy Lázně
 • Návštěva Aquafora slibuje uvolnění, odpočinek, ale také zábavu pro děti i dospělé. V tomto rozsáhlém vodním světě najdeme čtyři vnitřní a tři venkovní bazény, vodní jeskyně, vířivky, skluzavky, tobogán, vřídla, masážní lavice a další oblíbené vodní atrakce. Aquaforum se může navíc pochlubit příjemně teplou vodou a čistým prostředím.
 • Více informací na www.frantiskovylazne.cz/cs/aquaforum

 

Královéhradecký kraj

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové
 • Pěkně situovaná hvězdárna se nachází na jižním okraji města. Srozumitelnou formou vám objasní vše, co vás kdy zajímalo o vesmíru. Na programu jsou pozorování denní i noční oblohy, filmy, přednášky, ukázky dalekohledů a také astronomické pohádky pro děti.
 • Od hvězdárny vedou dvě zajímavé naučné stezky – Planetární stezka o délce 6,5 km, kde se na každé zastávce seznámíte s jednou planetou naší sluneční soustavy, a Galaktická stezka o délce 9,5 km, kde se vám představí nejznámější nebeské objekty naší Galaxie.
 • Více informací najdete na www.astrohk.cz.
Obří akvárium, Hradec Králové
 • V Hradci Králové můžete z nevlídného počasí utéct rovnou do tropů! Obří akvárium je největším sladkovodním akváriem v Evropě a poodhaluje návštěvníkům tropickou přírodu Střední a Jižní Ameriky. Prohlídka vás zavede nejprve do deštného pralesa, kde ucítíte vůni pestrobarevných rostlin, ale také vysokou vlhkost vzduchu, a následně na dno sladkovodní tropické tůně, kde budete moci pozorovat více než 40 druhů ryb. Pokud budete mít štěstí, uvidíte, jak potápěči tyto ryby krmí.
 • Více na www.obriakvarium.cz
Hvězdárna Úpice (Trutnov)
 • V nevelkém městě nedaleko Trutnova se nachází hvězdárna, která široké veřejnosti přibližuje fascinující svět vesmíru a astronomie. Za příznivého počasí je zde možné sledovat denní či noční oblohu a vyslechnout si odborný výklad. Je zde možné také pozorovat mimořádné a zvlášť zajímavé nebeské úkazy. V případě horšího počasí mohou být alternativou různé vzdělávací pořady.
 • Více informací najdete na www.obsupice.cz
   
Městské informační centrum Jičín – Prohlídky Galerie Rumcajsův svět Radka Pilaře
 • Novou atrakci v městském informačním centru na Valdštejnově náměstí tvoří interaktivní modely s pohádkovými motivy, které mohou lidé pomocí důmyslných mechanismů sami uvádět do pohybu.
 • Jedná se o svého druhu jedinečnou expozici v České republice pro rodiny s dětmi, kde se rázem malí i velcí ocitnou v prostředí příběhů o loupežníkovi Rumcajsovi tak, jak ho výtvarně vytvořil Radek Pilař.

 

 

Liberecký kraj

iQpark, Liberec
 • Návštěva iQparku je příležitostí, jak se nenucenou zábavnou formou učit a poznávat! iQpark je interaktivní zábavně naučné centrum, první svého druhu v České republice. Nachází se zde více než sto atraktivních interaktivních exponátů, které čekají, až si je osaháte a vyzkoušíte. Můžete si zde například vyrobit elektřinu, zabalit se do mýdlové bubliny, sjet po požární tyči, pochopit princip kladky, experimentovat s vodou či vyřešit nejeden hlavolam.
 • Více informací o iQparku najdete na www.iqpark.cz.  
Lunapark Babylon (Liberec)
 • Lunapark, jako jedna z částí Babylonu, je zastřešený areál se zábavnými atrakcemi pro děti i dospělé s celoročním provozem. Všechny atrakce jsou v ceně vstupného bez časového omezení. Vyzkoušet můžete například autodrom, kolotoče, houpačky, videohry a simulátory nebo rodeo na divokém býku. Můžete také vytvořit tým a zahrát si LASER GAME – kolektivní bojovou hru s laserovými zbraněmi v temném prostředí podzemního labyrintu.
 • Více informací na www.centrumbabylon.cz

 

 

Moravskoslezský kraj

Hvězdárna a planetárium J. Palisy Ostrava
 • Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy je třetím největším planetáriem v České republice a jediným zařízením svého druhu v Moravskoslezském kraji. Programová nabídka zahrnuje multimediální pořady pod umělou oblohou o astronomických tématech pro různé věkové skupiny, tematické pozorování hvězdného nebe a odpolední pořady pro děti v určitých dnech.
 • Více informací najdete na http://planetarium.vsb.cz.

 

JoJo park (Ostrava)
 • JoJo park je největší zábavní centrum pro děti v Moravskoslezském kraji. Pro děti do 3 let je vyhrazen samostatný bezpečný herní prostor, kde jsou dětem k dispozici odrážedla, prolézačky, balónkový bazén, mega kostky a další hračky. Starší děti se mohou vydovádět v prolézacím labyrintu, na skluzavkách, v balónkových bazénech, na nafukovacím skákacím hradu, herních automatech, pneumatických dělech nebo šlapacích autech.
 • Více informací na www.jojopark.cz.

 

 

Pardubický kraj

Hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích
 • Vydejte se do pardubické hvězdárny za vědou, zábavou i poznáním! Hvězdárna disponuje několika dalekohledy, včetně druhého největšího dalekohledu v České republice určeného k veřejnému pozorování. Můžete tak pozorovat aktuální úkazy na obloze, a to nejen v kopuli, ale také na pozorovací terase. V případě nepříznivého počasí lze pozorování nahradit přednáškami na různá témata pro malé i velké.
 • Více informací najdete na www.astropardubice.cz

 

 
Plzeňský kraj

Techmania Science Centre, Plzeň
 • Přijďte na vlastní kůži okusit, jak fungují některé fyzikální zákony! V Techmanii najdete několik expozic s atraktivními interaktivními exponáty, které demonstrují základní principy z různých oblastí přírodních věd. Všechny tyto exponáty jsou určené ke hraní a zkoumání a umožňují malým i velkým návštěvníkům učit se a objevovat hravou, zábavnou formou.
 • Více informací na www.techmania.cz.  
Centrum dřevařství, Modrava

Centrum dřevařství nabízí stálou interaktivní dřevařskou expozici. Návštěvou této unikátní expozice získáte neobvyklé zážitky spojené se dřevem, budete si moci vyzkoušet a osahat všechny vlastnosti dřeva a zabaví se i vaše děti. Zábavu děti najdou u mikroskopů, hlavolamů, při poslouchání ptačích zvuků či ve výtvarné dílně.

Centrum vodní zábavy Kdyně
 • Moderní kryté centrum vodní zábavy, kde na vás kromě spousty atrakcí čeká především teplá a čistá voda, pro jejíž úpravu se používá zcela unikátní technologie. Díky této technologii není z vody cítit chemie, metoda je zdravotně nezávadná a zamezuje výskytu alergických reakcí a pálení očí. Najdete zde hlavní bazén, který je rozdělen na dvě části: plavecké dráhy a část s vodními atrakcemi, dále dva propojené dětské bazénky, tobogán, vodního ježka i masážní trysky. Součástí tohoto vodního světa je také wellness centrum.
 • Více informací najdete na www.bazen-kdyne.cz
Plzeňské historické podzemí – Alchymistické dílny v plzeňském podzemí
 • Plzeňské historické podzemí proto od 1. dubna do 31. května připravilo speciální prohlídky, jež se ponesou v duchu alchymie. V podzemních chodbách pod centrem města nahlédnete do tajuplných laboratoří, známých třeba z filmu Císařův pekař. Pomocí běžně dostupných látek a materiálů se naučíte například proměňovat vodu v krev nebo vytvářet magický oheň.

 

Středočeský kraj

Hornické muzeum Příbram
 • Hornické muzeum v Příbrami je rozsáhlé muzeum hornictví, největší svého druhu v České republice. Expozice jsou různorodé, při prohlídce se podíváte do několika dolů (Ševčinský důl, důl Anna, důl Vojtěch). Děti nadchne jízda důlním vláčkem v podzemí dolu Anna a jízda na speciální skluzavce, která vede do dolu Drkolnov. Budete také moci sfárat výtahem a uvidíte unikátní historické parní těžní stroje.
 • Více informací najdete na www.muzeum-pribram.cz.
Aquapark Čestlice
 • Největší aquapark ve střední Evropě se nachází právě v Čestlicích a je opravdovým vodním rájem! Vodní svět zde tvoří tři paláce: V Paláci pokladů panuje rodinná atmosféra; děti zde mají k dispozici brouzdaliště, skluzavky, bazén s umělým vlnobitím i pirátskou loď. Palác dobrodružství je pravým opakem klidnějšího Paláce pokladů. Najdeme v něm 6 tobogánů, strmé skluzavky, divokou řeku i spacebowl. Posledním palácem je Palác relaxace. Součástí aquaparku je také saunový svět, SPA centrum a fitness centrum.
 • Více na www.aquaparkcestlice.info.

 
 

Ústecký kraj

Hvězdárna a planetárium v Teplicích
 • Po celý rok, i když nám počasí zrovna nepřeje, můžete v planetáriu v Teplicích sledovat noční oblohu. Planetárium totiž disponuje kruhovitým hledištěm, které je zakryto kopulí o průměru 10 metrů. Kopule představuje oblohu posetou hvězdami a vytváří dojem skutečného hvězdného nebe. Na této umělé obloze se dají pozorovat nejen hvězdy a planety, ale také přelety meteoritů či průlet umělé družice Země.
  Pro nejmenší děti jsou připraveny nedělní pohádky s astronomickou tematikou, například O zakleté princezně Andromedě nebo O žirafě, která se chtěla stát zebrou.
 • Více informací najdete na www.teplice-city.cz/hap/PT.htm.