Rubriky
Magazín

Jarní akce pro děti na hradech a zámcích

Hrady a zámky se probouzejí ze zimního spánku a otvírají návštěvníkům své brány. Přečtěte si, co vás na českých hradech a zámcích čeká v průběhu letošního jara!

Očekávanou novinkou letošní sezóny je projekt Otevřte 13. komnatu, do kterého se zatím zapojilo 10 památkových objektů (Slezskoostravský hrad, zámek Karlova Koruna, hrad Grabštejn, zámek Kačina, klášter Broumov, hrad Kost, zámek Kozel, zámek Děčín, zámek Slatiňany a zámek Loučeň). Tento tajemstvím zahalený projekt je zaměřený na rodiny s dětmi, zúčastnit se ho však může úplně každý. Vaším úkolem je navštívit alespoň sedm z deseti výše uvedených objektů, absolvovat na každém z nich zábavnou rodinnou prohlídku s tajemnou kostýmovanou postavou a vyluštit tajenku či rébus na hrací kartě, za kterou následně získáte klíč. Po nasbírání sedmi klíčů budete moci odhalit tajemství pečlivě střežené 13. komnaty na vámi vybraném hradě či zámku. Pokud vás láká tato nová rodinná hra, poznamenejte si datum 5. května 2012. V tento den bude projekt slavnostně odstartován velkolepými slavnostmi s celodenním programem na všech zúčastněných hradech a zámcích a vy budete moci zahájit své putování. Více informací o projektu se dočtete na www.otevrte13komnatu.cz.

Také další hrady a zámky lákají v nové turistické sezóně malé i velké návštěvníky na řadu zajímavých kulturních či historických akcí. Několik tipů, kam se za takovými akcemi vydat s dětmi, vám přinášíme v následujících řádcích. O dalších akcích na hradech a zámcích se dozvíte na našem webu.

Zámek Klášterec nad Ohří – výstava Zpátky do pohádky (Ústecký kraj)
 • Kdy: neděle 4. března – neděle 29. dubna 2012
 • V prostorách zámku je k vidění putovní výstava s názvem Zpátky do pohádky, která dětem prostřednictvím kostýmů, rekvizit a kulis připomene známé české pohádky. Od 3. května 2012 bude výstava k vidění na hradě Roštejn v kraji Vysočina.
Zámek Děčín – Dětské prohlídky za tajemstvím zámeckých dětí (Ústecký kraj)
 • Kdy: čtvrtek 5. – neděle 8. dubna 2012, 11.00 a 15.00
 • Děti při prohlídce zapojí všechny smysly, pátrají po skrytých indiciích a vzkazech, které po sobě zanechaly zámecké děti, a na konci je čeká tajemství…. Prohlídky jsou vhodné pro děti od 4 do 12 let.
Zámek Nelahozeves – Hrnčířské slavnosti (Středočeský kraj) 
 • Kdy: sobota 14. – neděle 15. dubna 2012, 9.00 – 17.00
 • Zámek Nelahozeves pořádá již desátý ročník jarních hrnčířských slavností. Těšit se můžete na ukázky řemesel, řemeslné dílny pro děti i dospělé, kostýmované prohlídky zámku, ukázky sokolnictví, dobové hry v zahradě a další doprovodný program. Děti do 12 let mají vstup zdarma!
Zámek Valtice – Napoleonské dny (Jihomoravský kraj)
 • Kdy: sobota 14. – neděle 15. dubna 2012
 • V sobotu budou návštěvníci moci navštívit vojenský tábor a sledovat výcvik a manévry vojenských jednotek, v neděli dopoledne proběhne cca půlhodinová bitevní ukázka, které bude předcházet vystoupení bubeníků a ukázka výcviku zacházení se zbraní.
Hrad Točník – Mamuti na Točníku (Středočeský kraj)
 • Kdy: sobota 21. – neděle 22. dubna 2012
 • Navštivte každoročně pořádané pravěké dny na hradě Točník! Pravěký průvodce vás zasvěceně provede pravěkým světem, ukáže vám pravěká obydlí, řemeslné dílny i kuchyni. Vše si budete moci vyzkoušet a ochutnat. Program zahrnuje také soutěž o mamuta!
Zámek Sychrov – Princezna Lada (Liberecký kraj)
 • Kdy: sobota 28. – neděle 29. dubna, úterý 1. května 2012
 • Pohádkové prohlídky zámku, během kterých vás budou dějem i zámeckými komnatami provázet pohádkové postavy, jsou určeny především rodinám s dětmi. Začátky prohlídek v časech 10.00, 11.00, 12.00, 13.30, 14.30, 15.30. Nutná telefonická rezervace na tel. čísle 482 416 011.
Hrad Kunětická Hora – Velký střelecký den (Pardubický kraj)
 • Kdy: úterý 8. května 2012
 • Tato akce na hradě Kunětická Hora zaujme především chlapce – budou moci zhlédnout výstavu a praktické ukázky palných zbraní od husitství až po druhou světovou válku.
Zámek Staré Hrady – Archibaldovy slavnosti pohádek (Královéhradecký kraj)
 • Kdy: sobota 19. května 2012, 10.00 – 18.00
 • Přesvědčte se na vlastní oči, že na Starých Hradech pohádkové bytosti skutečně žijí! Po celý den je připraven bohatý program pro děti i dospělé. Čeká vás den plný soutěží a her, písniček, pohádkových představení a překvapení.
Zámek Karlova Koruna – Ples princů a princezen (Královéhradecký kraj)
 • Kdy: neděle 20. května 2012, od 10.00 hod.
 • Pro děti je připraven celodenní program, během kterého se pokusíme o rekord v počtu princů a princezen na jednom místě! Těšit se můžete na krále Květoslava a královnu Jasmínu, výuku tance, soutěže v zámeckém parku, Pohádkovou cestu, vystoupení šermířů, speciální pohádkové prohlídky zámku, řemeslný jarmark i královské hody.
Hrad Šternberk – Historický víkend (Olomoucký kraj)
 • Kdy: pátek 25. – neděle 27. května 2012
 • Jediný víkend vám postačí k tomu, abyste se přenesli do doby dávno minulé, zúčastnili se dobových her, zhlédli ukázku bitvy ze třicetileté války nebo byli svědky pravé mušketýrské svatby. Dále se můžete těšit na jarmark, pohádky a pochodňový průvod městem.

Další zajímavé akce pro děti najdete na www.jedtesdetmi.cz/akce-pro-deti.