Rubriky
Magazín

Jak si užít dovolenou s dětmi

Dovolená je od toho, abychom si odpočinuli a nabrali síly, s tím asi nelze nesouhlasit. A také většinou chceme takovou dovolenou trávit se svou rodinou. Popravdě řečeno, tyto dvě věci nejdou vždy dohromady. Existuje vůbec povedená rodinná dovolená? Určitě ano. Pokud se budete řídit přísnými zákony.

Tři zlatá pravidla

Nuda neexistuje

Abyste mohli prožít spokojenou dovolenou, musí být spokojené vaše děti. A to pořád. Pokud se totiž začnou děti na dovolené nudit, budou mít hlad nebo se nebudou cítit dobře, zažijete místo vysněné idylky opravdové peklo.

Posvátná wi-fi

Pokud máte odrostlejší děti, pak rozhodně za žádných okolností nejezděte tam, kde není wi-fi. V ten moment totiž máte na krku rozmrzelého puberťáka, a to pak máte jistotu, že se v půlce dovolené půjdete utopit do moře nebo skočit ze skály.

Nekonečné hostiny

Velkou jistotou spokojené dovolené (tedy především vašich ratolestí) bude určitě dostatečný přísun výborného jídla, pití, zmrzlin, pochutin a laskomin. Naše rodina vám může vřele doporučit hodování na ostrově Santorini, kde jsme se celé dva týdny oblizovali až za ušima. Takže další pravidlo zní: ultra super mega all inclusive rovná se štěstí.

Mimino vs puberťák

I na dovolené platí staré známé pořekadlo: malé děti, malé starosti, velké děti, velké starosti. Cestování s miminkem je mnohem pohodovější než s dvouletým neposedou nebo desetiletým skoropuberťákem, který vás ale pořád ještě potřebuje mít poblíž.

Mimčo jednou dvakrát za den uspíte a máte klid. S neuvěřením dnes koukám na videa z dovolené na Korfu se svou tenkrát roční dcerkou. Ona se cachtá v nafukovacím bazénku na pláži ve stínu pod palmou, je ticho, já ležím (!!!) a můj muž mi přináší z blízkého baru drink. Nádhera, kterou jsem pak už asi nikdy nezažila.

 

Smírčí soudce

Jedním z řešení, jak zajistit větším dětem zábavu je jet s přáteli, kteří mají stejně staré děti. Je potřeba ale brát v úvahu, že děti se mění a taky jejich vztahy se mění. Jestliže jste loni měli naprosto pohodovou dovču, protože Pepík s Honzíkem si spolu krásně hráli, nemusí to nutně znamenat, že letos to bude to samé.

Pepík už má úplně jiné zájmy než loni a Honzík tak trochu zparchantěl a tak nebudete dělat celý týden, nedej bože čtrnáct dní, nic jiného než řešit a soudcovat konflikty vašich hochů. Ve finále se rozhádáte i s přáteli a bude po všem.

Sláva animátorům

A jak se tedy takové katastrofické dovolené vyhnout? Řešení je v podstatě dost jednoduché. Ideální je, když si vyberete některý z hotelů, který má k dispozici dětské kluby a animační programy. Přes den vaše děti zabaví animátoři hrami a soutěžemi a večer pak budete mít klid na pohodovou skleničku se svou polovičkou, zatímco děti budou křepčit na dětské diskotéce. Pokud zvládnete x večerů poslouchat ​“Aaa ram cam cam, aaa ram cam cam”​ a podobné odrhovačky, věřte, že odměnou vám budou spokojené děti a pár dovolenkových příjemných večerů.

Hlavně trpělivost

Nejdůležitější radou na cestování s dětmi je: Hlavně se hoďte do pohody. Opravdu není třeba vidět všechno a za každou cenu. Pokud se dětem nechce během dovolené cestovat po památkách, tak to prostě respektujte a vyjeďte si za poznáním někdy sami bez nich. Vláčet řvoucí, zpocené a zpruzelé dítě po těch nejkrásnějších místech světa, vám tyto zážitky stoprocentně zhnusí. Pokud se ale zkusíte naladit na jejich vlnu a dopřát jim, po čem touží, budete mít vy i oni nezapomenutelné zážitky na celý život.

Nezapomenutelné zážitky

Moji rodiče takový jeden zážitek mají určitě. Na Rhodosu jsme jeli na výlet lodí na malý ostrůvek s návštěvou antických vykopávek. Bylo mi asi 12 a o žádné vykopávky jsem samozřejmě nestála a tak jsem je přemluvila, abych mohla s kamarádkou, se kterou jsem se seznámila během dovolené, zůstat na pláži, než si ty nudné hromady šutrů prohlédnout.

Na pláži to bylo fajn. Tak moc fajn, že jsme si kámoškou málem ani nevšimli, že od mola právě odjíždí naše loď. Jediná loď, která nás ten den mohla odvézt z ostrova. Když jsme urputně mávaly na loď (která se pro nás naštěstí vrátila, protože nás rodiče samozřejmě zbystřili) byla to vážně neuvěřitelná sranda.

S omluvou ke kapitánovi jsem už šly se sklopenýma ušima. Zacouvat k molu totiž není legrace. Ostatně naší průvodkyni, která rodičům před odjezdem potvrdila, že jsme na palubě, do smíchu taky nebylo. Dnes na ten příběh vzpomínáme s úsměvem.