Rubriky
Magazín

Jak na správný výběr dětského kola

Děti mají energie na rozdávání a pohyb milují. Nejlepší způsob, jak děti zabavit ve volném čase, je dát jim možnost sportovat.

O tom, jestli je bude bavit jízda na kole, rozhodne především správná volba velikosti kola. Samozřejmě je nutné si uvědomit, že děti rostou, všechno oblečení i další věcí denní potřeby mají na velmi krátkou dobu určitou. Koupit dítěti větší dětské kolo s tím, aby mu vydrželo déle, a že do něj doroste, je ta největší chyba, kterou můžete udělat. Dítě musí vždy bez problémů dosáhnout na řídítka i na pedály, aby si mohlo jízdu užívat a mít možnost si cyklistiku zamilovat.

 

Orientační tabulka velikostí kol podle výšky a věku dítěte:

 

Rozdělení dětských kol

  • 12“, 14“ a 16“ – odrážedla a nejmenší dětská kola

Do výbavy kol pro nejmenší děti patří opěrná balanční kolečka. Tato kola nemají přehazovačku, brzdí se na nich většinou zpětným záběrem pedálů (tzv. torpédo). Sedlo i řídítka je možné výškově nastavit. Při výběru těchto kol dbejte na bezpečné zakončení řídítek a zakrytí celého řetězu plastovým chráničem.

 

  • 18“ a 20“ – jízdní kola pro děti na začátku školní docházky

Kola pro děti od věku zhruba 5 let už bývají vybaveny přehazovačkou, mají dvě pákové brzdy a volnoběžný náboj. Některé modely se vyrábí i s odpruženou vidlicí.

 

  • 24“, 26“ – největší dětská a juniorská kola

Tato jízdní kola jsou svoji výbavou prakticky totožná s koly pro dospělé. Do jejich vybavení patří ve většině případů přehazovačka, přesmykač, dvě ruční brzdy a odpružená vidlice.

 

Nezbytné a vhodné doplňky

Pro všechny děti a cyklisty do 18 let platí v České republice zákonná povinnost nosit dětskou cyklistickou přilbu. Helma je povinná i pro děti v sedačce. Vhodné je vybavit malého cyklistu i ochrannými reflexními prvky, například vestou, reflexními páskami nebo odrazkami. V mnoha situacích se bude hodit i zvonek. Nejen v případě pádu ochrání před odřeninami rukou dítěte cyklistické rukavice, které při jízdě sají pot a zpříjemňují držení řídítek.