Rubriky
Magazín

Cesta vlakem s malým dítětem – pohoda nebo horor?

Přestože pediatři považují cestování vlakem za nejvhodnější způsob přepravy malých dětí, ne vždy musí vše proběhnout bez problému.

 „Jako obvykle jsem se vydala se svým 11měsíčním synem na cestu z Prahy do Brna vlakem, abych navštívila kamarádku. Když vlaková souprava dorazila na nádraží, vybrala jsem si vagón pro matky s dětmi, který navíc byl liduprázdný.
A pak to začalo,“
vypráví maminka Adéla.
 
„Do vagónu s kočárkem nesmíte!“ odbila Adélu průvodčí při pokusu vjet kočárkem na nástupní plošinu. „Musela jsem se prodírat kočárkem po úzkých schůdkách, ale i poté kočárek paní průvodčí vadil. I když v celém vagonu skoro nikdo nebyl! Bylo mi trapně, ale nechtěla jsem se s ní hádat. Do té doby byl přístup vlakového personálu vždy korektní,“ dodává Adéla.
 
Ať už jste rodič, člen rodiny nebo známý, každý kdo při přepravě doprovází dítě, by měl znát základní předpisy a doporučení pro bezpečné cestování s nejmenšími pasažéry.Užitečným pomocníkem vám může být nový web Všeobecné zdravotní pojišťovny www.detivdoprave.cz. Kromězákladních předpisů vám zdarma nabídne i doporučení odborníků pro co nejbezpečnější přepravu dětí nejběžnějšími dopravními prostředky. Dozvíte se tak, na co si dát pozor v městské hromadné dopravě či zda si smíte vzít kočárek na palubu letadla. Pokud si raději čtete klasickým způsobem, můžete si na webu zdarma stáhnout i praktickou brožuru a leták.
 
Preventivním programům zaměřeným na děti se Všeobecná zdravotní pojišťovna věnuje dlouhodobě, proto spustila kampaň Cestujeme s dětmi bezpečně. Praktická brožura, leták a web mají být pomocníkem a rádcem pro všechny, kdo doprovází děti dopravními prostředky. Mezi další preventivní projekty VZP zaměřené děti patří i internetové stránky www.urazy-deti.cz. Zde si mohou všichni, kdo přicházejí do styku s dětmi, zjistit, jak jim poskytnout první pomoc v případě úrazu.