Rubriky
Magazín

Bambiriáda 2011

Už potřinácté se letos v květnu uskuteční Bambiriáda, tradiční celorepubliková přehlídka činnosti dětských a mládežnických sdružení, domů dětí a mládeže a center volného času.

Zájemci se na ni budou moci vypravit od čtvrtka 26. do neděle 29. května v některém ze sedmnácti měst naší republiky.
 
Organizátoři zvolili pro letošní Bambiriádu motto „Máme se o co podělit“; heslo svým obsahem rezonuje s poselstvím Evropského roku dobrovolnictví, jehož oficiální akcí v oblasti mládeže se Bambiriáda stala.
 
Podle ředitele Bambiriády 2011 Aleše Sedláčka, předsedy pořadatelské České rady dětí a mládeže (ČRDM), poukazuje vybrané motto dobře na to, že členská sdružení ČRDM vyvíjejí svoji činnost na dobrovolné bázi. „Odhadujeme, že ve sdruženích funguje dvacet šest tisíc dobrovolníků, kteří pracují s dětmi a mládeží. Tito dobrovolníci se při tom se svými svěřenci o cosi dělí: o svůj volný čas, který jim věnují, o svoje vědomosti, které jim předávají, a také o duchovní bohatství, které mají,“ říkáAleš Sedláček.
 
Zájemci se mohou na Bambiriádu vydat do některého z následujících měst: České Budějovice, Frýdek-Místek, Cheb, Chomutov, Chrudim, Ivančice, Jihlava, Liberec, Milovice, Náchod, Ostrava, Plzeň, Praha, Rychnov nad Kněžnou, Třinec, Zábřeh na Moravě a Zlín. Pořadatelé jim nabídnou živé ukázky programové náplně rozmanitých dětských spolků a mládežnických organizací. Pestrá nabídka jejich činorodých aktivit, soutěží a her může pro někoho znamenat třeba jen odpověď na otázku, „co s načatým víkendem“, jiné však může zaujmout i jako celoroční smysluplná alternativa k zájmovým kroužkům a sportovním oddílům.
 
Pozornosti návštěvníků – hlavně rodičů s malými dětmi – se v bambiriádních areálech těší prezentace činnosti například Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Junáka – svazu skautů a skautek ČR, Pionýra, Asociace turistických oddílů mládeže, Asociace malých debrujárů ČR, Mládeže Českého červeného kříže, Ligy lesní moudrosti, Royal Rangers a mnoha dalších spolků. Letos k nim ve většině míst patrně přibude také prezentace 2 nových projektů ČRDM. „Kecejme do toho“ je zaměřen na strukturovaný dialog s mládeží a projekt „Kamchodit.cz“ nabízí interaktivní mapu vyhledávající informace o možnostech volnočasových aktivit v daném místě.  
 
V rámci Bambiriády bude letos vyhlášena také fotografická soutěž na témaRadost z her a tvoření“, kterou pořádá ČRDM ve spolupráci s dětským serverem Alík.cz a foto a video album Rajče.net. Soutěže se mohou zúčastnit všichni návštěvníci letošní Bambiriády, kteří zachytí na snímku dítě nebo děti při tvořivé činnosti. Soutěž probíhá od 26. května, uzávěrka je 30. června 2011.
 
 
Bambiriáda se koná za podpory MŠMT a Zastoupení Evropské komise a pod záštitouministra školství, mládeže a tělovýchovy Josefa Dobeše, ministra obrany Alexandra Vondry a  náčelníka Generálního štábu AČR Vlastimila Picka.
 
Rok 2011 byl radou Evropské Unie vyhlášen „Evropským rokem dobrovolných činností na podporu aktivního občanství“. Smyslem aktivit je nastavit příznivé podmínky pro dobrovolnictví v EU a tento fenomén v občanské společnosti dále propagovat. Letošní Bambiriádu lze z tohoto úhlu pohledu vnímat i jako modelový příklad dobře fungující akce opřené o nezištnou pomoc tisíců dobrovolných pomocníků.
 
 
Kontakt:
Česká rada dětí a mládeže, Senovážné nám. 24, 116 47 Praha 1
Projektová manažerka Bambiriády: Blanka Lišková, e-mail: blanka.liskova@crdm.cz