Rubriky
Magazín

7 nejlepších lyžařských středisek pro rodiny s dětmi

Rok co rok se lyžařská letoviska zaměřují více na rodiny a snaží se poskytovat rodičům i dětem co možná nejatraktivnější služby. Vybrali jsme pro vás 7 středisek, které nabízí perfektní zázemí, podněcující prostředí pro děti a to za přijatelné ceny nebo s možnými slevami.

Rodinné ubytování, hlídání dětí, speciální akce pro malé, atrakce a zábavní parky. To vše můžete najít v lyžařských střediscích v Evropě. Dovolená na lyžích je pro mnoho rodin srdcovou záležitostí a právě proto pro rodiny poskytují zimní letoviska komplexní služby a lákadla. Která střediska jsou pověstná rodinným přístupem?

Wilder Kaiser-Brixental – Rakousko

Členitá pahorkatina se sítí 284 km sjezdových tratí často šplhá na žebříčcích nejlepších alpských středisek až na první místo. Sjezdovky mají většinou příjemný červený sklon a jsou nejen široké, ale i hravě členité a nabízejí spoustu zábavy. Kromě 4 dětských parků a 5 freestylových parků jsou zde 2 dlouhé osvětlené a uměle zasněžované sáňkařské dráhy, trasy pro pěší turistiku, kluziště nebo krytý bazén. A k tomu pár unikátností: první je lyžařská školka s inovativním přístupem k výuce se speciálními patentovanými lyžemi na vrcholku Brandstadl. Druhá je jedinečná iglú vesnička s ledovým barem na Hochbrixenu. Celý areál Wilder Kaiser-Brixental je velmi rozlehlý a přesunout se z jednoho konce na druhý by zabralo dost času, pokud by zde nefungoval moderní přepravní systém. Patří k němu i přes 190 km běžeckých tratí. Středisko má ještě další bonus: děti do 15 let mají na okrajích sezóny skipas zdarma!

Serfaus-Fiss-Ladis – Rakousko

Nadprůměrně rozsáhlý lyžařský komplex, vzniklý spojením tří letovisek, je malebně venkovský, moderně vybavený a přívětivý pro rodiny.  Není tak levný jako ostatní zmíněná střediska, ale pokud máte něco naspořeno, zažijete pohádkovou dovolenou. Lyžařské terény jsou pestré a velkolepé, umožňují carving, freeride, halfpipe či boardercross. Nadprůměrné množství pojízdných koberců zpestřuje i nadprůměrné množství dětských parků: Berta's Kinderland, Kinderschneealm, Murmli-Park nebo Dino Forest jsou názvy jen některých. Pokud jsou vaše děti už větší, užijí si pravděpodobně adrenalinovou houpačku skyswing, super rychlé lanovky Fisser Flieger a Serfauser Sauser, tandemový paragliding, noční lyžování, curling a další.

Je výhodnější shánět vlastní ubytování, nebo objednat lyžařský zájezd? Obojí má pro a proti.

Saalbach-Hinterglemm-Leogang – Rakousko

Jen 470 km od Prahy se nachází jedno ze tří největších lyžařských center v Rakousku – Saalbach. Pokud jste náročnější lyžaři, Saalbach je pro vás – vrchol Zwölferkogel nabízí to nejextrémnější lyžování, na kterém se vyřádili i mistři světa, a k tomu připočítejte přes 100 km volného terénu. Na rychlostních svazích s časomírou a sjezdovce s kamerou můžete svůj výkon přesně zaznamenat. Ale adrenalin se tu nerozdává jen dospělým – lanová skluzavka Flying Fox XXL a bobová dráha Timoks Coaster přinese dostatek zábavy i vašim dětem. Stejně tak i výpravy s pochodněmi, jízdy na saních tažených koňmi, bruslařská dráha či klasické sáňkování. Moderní přepravní zařízení redukuje fronty u lanovek na minimum. Jediná nevýhoda tohoto střediska je malá nadmořská výška (ani ne 2 100 m n. m.), ale ta je dostatečně kompenzována bohatým zasněžováním. Snowparky, boardercross atd. je samozřejmostí. Neposledním kladem tohoto střediska patří bohatý apres-ski program. Bonusem je přes 290 km vzorně upravovaných cross-country tratí a pěší stezka s 200 m dlouhým visutým mostem.

“eko” Avoriaz/Portes du Soleil – Francie

Unikátní futuristické středisko ční vysoko nad skalnatým masivem francouzských Alp. Dřevem obložené domy zvýrazňují ekologický ráz ubytovacího městečka – díky zákazu motorových vozidel si středisko zasloužilo ocenění za křišťálově čistý vzduch (auta se parkují ve vzdálenosti od letoviska a návštěvníci jsou do ubytovacích kapacit dopravováni koňským spřežením). Čeká tu na ně nepředstavitelných 650 km sjezdových tratí s až kilometrovým převýšením: příjemně skloněné carvingové svahy, extrémní downhilly, snowparky, freeride terény a vše, co si mohou představit. Městečko je vybavené nejen restauracemi, diskotékami a bary s apré-ski programem, ale i kinem, wellness a koncertními vystoupeními. Neobvyklá lyžařská škola Village des enfants pro děti od 3 do 16 let vyvinula speciální metodiku výuky “lyžování hrou”, která se následně rozšířila i do ostatních center v Alpách. Ale aby děti nechodily jen do školy, je tu (nejen) pro ně připraveno sáňkování, bruslení, noční lyžování, jízdu se psím/koním spřežením, let v rogalu a nově postavený aquapark Aquariaz.

Příjemná zpráva je, že lyžařské zájezdy seženete i s 10% slevou!

Alpbachtal Wildschönau – Ski Juwel – Rakousko

Před pár lety dalo propojení středisek Alpbachtal a Wildschönau vzniknout areálu Ski Juwel s více než 100 km sjezdovek. Užijí si jej spíše méně až středně nároční lyžaři a rodiny s dětmi. Pro náruživější sjezdaře je tu sjezdovka FIS Hornboden-Mittelstation s převýšením 450 m (ovšem dlouhá pouze 1 km), možnost jízdy v prašanu, 2 funparky a Race n’Boarder Arena. Nejdelší sjezdovka Wildschönau vede z vrcholu Schatzberg a po 6,5 km končí o více než 1 000 metrů níže. Kromě sněhových atrakcí je tu i celoročně otevřený sjezd na tobogánu, sáňkování, bruslení, večerní lyžování, tenis bazén s panoramatickým výhledem. Pro nejmenší je tu Juppi Kid’s Club a zábavní centrum Bobo. Ani zde nechybí lyžařské stopy pro běžkaře. Potěší i fakt, že Alpbach je jedno z nejkrásnějších městeček v Tyrolsku.

Tonale / Ponte di Legno – Itálie

Tonale je ideální pro rodiny, kde se chtějí naučit lyžovat všichni včetně rodičů. Široké, mírné, přehledné a sluncem prosvícené svahy – to je Tonale. Samozřejmě tu najdete i černé sjezdovky – například proslulou Paradiso na ledovci Presena. Nabídka volných terénů je více než dostatečná (převýšení i 1 100 m, průjezd skalním tunelem). Lyžařská školka je tu pro děti od 1 do 3 let, po ní následuje lyžařská škola a pobaví Family Luna Park, který pořádá závody, malování na obličeje, karnevaly apod. Ponte di Legno je spíše klidnější, romantická vesnička, kdežto Tonale naopak srší zábavou. Obě místa nabízejí spoustu restaurací, obchodů, atd. a v obou seženete kvalitní a relativně levné ubytování. V Ponte di Legno najdete i bazén.

  • Délka sjezdovek 100 km
  • Lyžování v 1121-3016 m n. m.

Aletsch Arena – Švýcarsko

Jedna z nejatraktivnějších švýcarských destinací, umístěná na největším alpském ledovci, je zároveň jedna z nejméně známých. Nejpanoramatičtější sjezdovky Alp na vás čekají právě zde – velkolepý výhled na velehory Monte Rosa, Matterhorn, Weisshorn i samotný Mont Blanc. Plus majestátní ledovec Aletsch, zapsán do dědictví UNESCO, linoucí se jako zvrásněná řeka mezi břehy pohoří. Přívětivé terény, ubytování přímo pod sjezdovkami a vysoce moderní lanovky starající se o dopravu přes celý 104 km rozlehlý park. (Zatím) zde nepotkáte fronty, zato tu potkáte halfpipe, večerní sjezdování nebo trasy pro sněžnice. Zdejší přírodní zajímavostí je Aletschský les s 1 000 let starými borovicemi a modříny.

Ubytovat se je možné ve vzájemně propojených lokalitách Riederalp, Bettmeralp a Fiescheralp. Aletsch Arenu je vhodné navštívit nyní, dokud se z ní nestane všeobecně známý pojem.

 

Dovolená na horách v sobě kloubí sport, pohodu a neuvěřitelné výhledy.