Rozhledna Studenec u České Kamenice


Ukázat na mapěwww.ceska-kamenice.cz/turistika/informace-o-rozhledne-na-studenci
Rozhledna Studenec u České Kamenice

Z rozhledny je možné pozorovat vrcholky Lužických hor s jejich rozhlednami, České středohoří, Krušné hory, Jizerské hory, Krkonoše, za dobré viditelnosti je také možné spatřit Ještěd.

 • Nadmořská výška: 737 m n.m.

Rozhledna na vrchu Studenec byla jen krůček od demolice. Památkový ústav ČR ji ale zachránil a nechal zrekonstruovat, takže se i dnes mohou návštěvníci těšit z výhledu do širého okolí.

Již v roce 1854 nechal na vrcholu, zvaném Studenec, Ferdinand Kinský vystavět první vyhlídkovou stavbu, jenž měla mimo jiné také sloužit zeměměřičským účelům. Bohužel zhruba o deset let později byla tato stavba stržena kvůli špatnému stavu. Horský spolek pro Českokosaské Švýcarsko se ale zasloužil o stavbu nové rozhledny, která již měla být kovová, s těžkým litinovým točitým schodištěm. V roce 1888 se konalo slavnostní otevření a několik let poté nechal rod Kinských ještě vystavět nedaleko pohostinství, ve kterém se turisté mohli ubytovat. V polovině 20. století pohostinství vyhořelo a rozhledna začala chátrat. Vstup na věž se stal nebezpečnou záležitostí, díky korozi a rozpadu konstrukce. V roce 1995 měly být poskytnuty kroky k případné záchraně rozhledny, nicméně s rozhodnutím nesouhlasila CHKO Lužické hory a Lesy ČR. Dokonce bylo nařízeno rozhlednu nadobro strhnout. Den před demolicí byla ale uznána za ojedinělou a zapsána do fondu Státního ústavu památkové péče.

Průtahy s rekonstrukcí byly značné a věž se jí dočkala až roku 2007. Byla rozřezána na tři části a helikoptérou přepravena do areálu soukromé firmy, kde se dočkala opravy. Znovuotevření se konalo roku 2009.

Auto je možné zanechat v obci Líska, odtud se lze vydat pěšky nejdříve po modré turistické značce a následně se napojit na červenou. Ta pak vede až na vrchol k rozhledně. Pěší cesta je dlouhá asi 1,5 kilometru. Otevřeno je celoročně, vstup na věž je volný. Nedaleko rozhledny se také nachází místo, zvané Zlatý vrch, přes nějž prochází naučná stezka. K vidění tam jsou impozantní, třicet metrů vysoké čedičové sloupy.

Nadmořská výška rozhledny

737 m n. m.

Typ stavby

železná

Výška rozhledny

17 m

Výška rozhledové plošiny

17 m

Počet schodů

75

Rok otevření

1888

Rok rekonstrukce

 2009


Podrobné informace

Adresa: Studený, Kunratice,
GPS: 50.83583, 14.45167
web: www.ceska-kamenice.cz/turistika/informace-o-rozhledne-na-studenci

Hodnocení


Jak se Vám líbilo ...

Vložte Vaše hodnocení


Jméno / přezdívka
Váš e-mail
Text
Hodnocení                            
Přidělte body, tzn. 1 = nejnižší, 5 = nejvyšší hodnocení


Kontrolní kod


Vyberte si
své město:
Do políčka začněte psát hledaný název města nebo oblasti, interaktivní našeptávač Vám pak pomůže provést volbu.Kam s dětmi do dinoparku10 tipů na návštěvu pohádkových místKam s dětmi na hrad? Určitě tam, kde jsou strašidla!Kam s dětmi, když prší a je nevlídno?Přeneste se blíže ke hvězdám v jedné z našich hvězdáren!Zábavní parky a hřiště pod střechouDětské lyžařské parky aneb kam s dětmi na lyže ...Tip na výlet s dětmi: Nostalgické jízdy historickými vlaky

Kurzy a kroužky

Křemešník - poutní kostel

Přehled kurzů a kroužků

Na Jedtesdetmi.cz najdete kroužky a aktivity pro děti rozdělené podle zaměření a také podle místa, kde se konají.

Tábory a pobyty

SVČ Brno - Lampa - Školní výlet

Nabídka táborů a pobytů

Přehled táborů, příměstský táborů a rodinných pobytů v ČR. Tábory a pobyty jsou přehledně uspořádané podle období a podle místa konání.

  Školní exkurze a výlety

  Muzeum řemesel - Nový Dvůr Letohrad

  Výběr školních exkurzí a výletů

  Přehled školních výletů, školních exkurzí a výukových programů pro mateřské, základní i střední školy v ČR.

  Poslední komentáře ...

  Pohádková rezervace v Hořicích na Šumavě

  Byli jsme již po druhé protože se nám moc líbilo,před dvěma lety Brouček Kakadík...

  Hmatová stezka bez bot v Brně

  ta už dávno není,je zarostlá,kdo neví kde byla,tak ji už nenajde...

  Horská chata Třeštík

  Dobrý den ctěl bych se zeptat na možnost ubytování z 28.7 na 29.7 popřípadě do 30.7...

  Táborová osada Miličín

  Super tabor

  Zobrazit další příspěvky »