Přírodní rezervace SOOS


Ukázat na mapě
Přírodní rezervace SOOS
Přírodní rezervace SOOS, Autor: Hans-Peter Scholz, Zdroj: licence CC 3.0 http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.csPřírodní rezervace SOOS, Autor: Walter J. Pilsak, Zdroj: licence CC 3.0 http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.csPřírodní rezervace SOOS, Autor: Hans-Peter Scholz, Zdroj: licence CC 3.0 http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.csPřírodní rezervace SOOS, Autor: Mathias Gruber, Zdroj: licence CC 3.0 http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.csPřírodní rezervace SOOS, Autor: Mathias Gruber, Zdroj: licence CC 3.0 http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.cs

Unikátní přírodní rezervací SOOS prochází naučná stezka o délce 1,2 km, která vás zavede mezi rašeliniště, slatiniště, bahenní sopky a vyvěrající minerální prameny. V areálu se dále nachází dančí obora, stanice pro záchranu živočichů i geopark.


 • Délka trasy: 1,2 km
 • Typ trasy: pro pěší, vede po dřevěných chodnících
 • Parkování: bezplatné parkoviště u vstupu do rezervace
 • Občerstvení: v areálu

Přírodní rezervace SOOS se nachází nedaleko Františkových Lázní a je jedním z přírodně nejcennějších území u nás. Jedná se o rozsáhlou soustavu mokřadů, rašelinišť a slatinišť, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a k povrchu vystupuje také čistý oxid uhličitý. Roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin a k vidění je zde také řada chráněných živočichů.

Přestože rozloha celé přírodní rezervace činí 221 hektarů, přístupná je pouze její část, a to konkrétně 1,2 km dlouhá naučná stezka, vedoucí po dně vyschlého jezera. Jezero, po jehož dně stezka prochází, mělo slanou (minerální) vodu a dnes zde uvidíte evropskou raritu – tzv. křemelinový štít, který tvoří nahromaděná křemelina ze schránek jezerních řas usazených na dně jezera. Celá lokalita potom připomíná „měsíční“ krajinu, pokrytou žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí.

Naučná stezka s popisky a vysvětlivkami vede převážně po dřevěných chodnících a je bezbariérově upravená. Kromě naučné stezky se v areálu nachází geopark, dančí obora, stanice pro záchranu živočichů a odpočinková zóna s občerstvením. Návštěvníci si mohou prohlédnout také několik expozic, kde jsou mimo jiné k vidění modely prehistorických ještěrů v životní velikosti.


Podrobné informace

Adresa: Kateřina, Skalná,
GPS: 50.145, 12.39944444

Hodnocení


Jak se Vám líbilo ...

12.09.2016Jana
ahoj, v soosu jsme byli nedávno, je tam toho mnohem více, například Ráj dinosaurů a další viz článek http://www.pensionulrika.cz/cz/aktualne/narodni-prirodni-rezervace-soos-49
Hodnocení: 4
01.12.2010Adéla
Krásné místo! Je to jak procházka měsíční krajinou. I za špatného počasí to stojí za návštěvu, navíc zde nebude moc lidí.
Hodnocení: 5


Vložte Vaše hodnocení


Jméno / přezdívka
Váš e-mail
Text
Hodnocení                            
Přidělte body, tzn. 1 = nejnižší, 5 = nejvyšší hodnocení


Kontrolní kod


Vyberte si
své město:
Do políčka začněte psát hledaný název města nebo oblasti, interaktivní našeptávač Vám pak pomůže provést volbu.Kam s dětmi do dinoparku10 tipů na návštěvu pohádkových místKam s dětmi na hrad? Určitě tam, kde jsou strašidla!Kam s dětmi, když prší a je nevlídno?Přeneste se blíže ke hvězdám v jedné z našich hvězdáren!Zábavní parky a hřiště pod střechouDětské lyžařské parky aneb kam s dětmi na lyže ...Tip na výlet s dětmi: Nostalgické jízdy historickými vlaky

Kurzy a kroužky

Přehled kurzů a kroužků

Na Jedtesdetmi.cz najdete kroužky a aktivity pro děti rozdělené podle zaměření a také podle místa, kde se konají.

Tábory a pobyty

Nabídka táborů a pobytů

Přehled táborů, příměstský táborů a rodinných pobytů v ČR. Tábory a pobyty jsou přehledně uspořádané podle období a podle místa konání.

  Školní exkurze a výlety

  TOUR DE KIDS 2012 - Cyklistické závody pro děti Chomutov

  Výběr školních exkurzí a výletů

  Přehled školních výletů, školních exkurzí a výukových programů pro mateřské, základní i střední školy v ČR.

  Poslední komentáře ...

  Pohádková rezervace v Hořicích na Šumavě

  Byli jsme již po druhé protože se nám moc líbilo,před dvěma lety Brouček Kakadík...

  Hmatová stezka bez bot v Brně

  ta už dávno není,je zarostlá,kdo neví kde byla,tak ji už nenajde...

  Horská chata Třeštík

  Dobrý den ctěl bych se zeptat na možnost ubytování z 28.7 na 29.7 popřípadě do 30.7...

  Táborová osada Miličín

  Super tabor

  Zobrazit další příspěvky »