Muzeum betlémů Karlštejn


Ukázat na mapě +420 311 681 385        muzeum@betlemykarlstejn.cz  |  www.betlemykarlstejn.cz
Muzeum betlémů Karlštejn
Muzeum betlémů Karlštejn, Zdroj: www.betlemykarlstejn.czMuzeum betlémů Karlštejn, Zdroj: www.betlemykarlstejn.czMuzeum betlémů Karlštejn, Zdroj: www.betlemykarlstejn.czMuzeum betlémů Karlštejn, Zdroj: www.betlemykarlstejn.czMuzeum betlémů Karlštejn, Zdroj: www.betlemykarlstejn.cz

V muzeu jsou k vidění dřevěné i netradiční betlémy z různých materiálů, některé betlémy děti mohou dokonce samy spustit. Opravdovým zážitkem je potom pohyblivý loutkový betlém, nazývaný královský.

Muzeum betlémů vzniklo v roce 1995 na základě soukromé sbírky betlémů a lidového umění. Je zde vystavena kvalitní kolekce starých českých betlémů vyřezávaných ze dřeva, ale je možné vidět i betlémy z raritních materiálů jako např. cukr nebo chleba. Tři podlaží barokního domu jsou vybavena historickým nábytkem, obrazy, podmalbami na skle a dřevořezbami.

Lákadlem pro děti je několik mechanických betlémů, které mohou za poplatek 5 Kč samy spouštět.

V nejnižší části domu jsou dvě podlaží barokních sklepení, kde je instalována stálá výstava o dějinách vinařství na Karlštejně.

Od poloviny listopadu se muzeem line vůně perníku, protože začíná tradiční výstava perníkových betlémů. Účastní se jí perníkářky z blízkého okolí, ale často i ze vzdálenějších míst.

Královský betlém

Divácky nejefektnějším objektem je Karlštejnský královský betlém. Jedná se o největší loutkový betlém rozkládající se na 80m2. Několikametrové kulisy hradu Karlštejna jsou osazeny 46 loutkami vyřezanými ze dřeva a oblečenými v dobových oblecích. Ježíškovi přináší dary 10 nejvýznamnějších českých panovníků v čele s Karlem lV., který mu darem přináší hrad Karlštejn. Ve vzácné shodě se dějem prolínají historické události, pověsti i smyšlené příběhy. Působivý celek je dotvářen vyprávěním karlštejnské pohádky a hudbou ze Smetanovy Mé vlasti.

Alchymistická dílna

Před budovou muzea můžete nahlédnout okýnkem (za malý poplatek) do alchymistické dílny z doby panování Rudolfa II.. V této alchymistické dílně je k vidění několik tajemných pecí v provozu, mnoho alchymistických pomůcek, starobylé varné a destilační nádoby a samozřejmě alchymisté při práci.


Podrobné informace

Adresa: Karlštejn 11, Karlštejn,
GPS: 49.9374494444, 14.1868405555
tel.: +420 311 681 385
e-mail: muzeum@betlemykarlstejn.cz
web: www.betlemykarlstejn.cz

Hodnocení


Jak se Vám líbilo ...

23.10.2010Jedtesdetmi.cz
Muzeum betlémů při cestě na hrad Karlštejn určitě nevynechejte! Přestože zprvu působí jako pěkná, ale tradiční výstava krásných betlémů, která je pouze zpestřena mechanickými betlémy, které mohou děti za mírný poplatek spustit, pak na půdě jsme byli opravdu ohromeni nádherným osvětleným, pohyblivým a poutavě ozvučeným královským betlémem. Krásný zážitek!
Hodnocení: 5


Vložte Vaše hodnocení


Jméno / přezdívka
Váš e-mail
Text
Hodnocení                            
Přidělte body, tzn. 1 = nejnižší, 5 = nejvyšší hodnocení


Kontrolní kod


Vyberte si
své město:
Do políčka začněte psát hledaný název města nebo oblasti, interaktivní našeptávač Vám pak pomůže provést volbu.Kam s dětmi do dinoparku10 tipů na návštěvu pohádkových místKam s dětmi na hrad? Určitě tam, kde jsou strašidla!Kam s dětmi, když prší a je nevlídno?Přeneste se blíže ke hvězdám v jedné z našich hvězdáren!Zábavní parky a hřiště pod střechouDětské lyžařské parky aneb kam s dětmi na lyže ...Tip na výlet s dětmi: Nostalgické jízdy historickými vlaky

Kurzy a kroužky

Přehled kurzů a kroužků

Na Jedtesdetmi.cz najdete kroužky a aktivity pro děti rozdělené podle zaměření a také podle místa, kde se konají.

Tábory a pobyty

Talent Horních Počernic - slavnostní vernisáž

Nabídka táborů a pobytů

Přehled táborů, příměstský táborů a rodinných pobytů v ČR. Tábory a pobyty jsou přehledně uspořádané podle období a podle místa konání.

  Školní exkurze a výlety

  BC Mišutka Jablonec - Plavání - sportovní přípravka

  Výběr školních exkurzí a výletů

  Přehled školních výletů, školních exkurzí a výukových programů pro mateřské, základní i střední školy v ČR.

  Poslední komentáře ...

  Pohádková rezervace v Hořicích na Šumavě

  Byli jsme již po druhé protože se nám moc líbilo,před dvěma lety Brouček Kakadík...

  Hmatová stezka bez bot v Brně

  ta už dávno není,je zarostlá,kdo neví kde byla,tak ji už nenajde...

  Horská chata Třeštík

  Dobrý den ctěl bych se zeptat na možnost ubytování z 28.7 na 29.7 popřípadě do 30.7...

  Táborová osada Miličín

  Super tabor

  Zobrazit další příspěvky »