Hauswaldská kaple u Srní


Ukázat na mapě
Hauswaldská kaple u Srní
Hauswaldská kaple u SrníHauswaldská kaple u Srní


Hauswaldská kaple u Srní

Místo Hauswaldské kaple nedaleko Srní je opředeno mnoha legendami. Bylo to poutní místo, kam chodili poutníci ze všech možných míst, i z Tyrolska a dokonce až z dnešní Itálie. V písemných pramenech je popsáno bezpočet zázraků, které se na tomto místě udály. Lidé věřili v zázračnou sílu místa a hlavně pramene, který zde vyvěrá.

Aby lidé dokázali svůj vděk tomuto zázračnému místu i možnosti věřit, postavili v roce 1820 první kapli a začali se zde sloužit poutní mše.

Na těchto místech jsou dnes vyznačeny půdorysy původních staveb - kaplí. K nim je do volného prostoru přivedena voda z onoho zázračného pramene, a to v ručně tesaných vantrokách, které jsou uloženy na 59 bludných kamenech, představujících korálky na růženci. Voda dopadá na poslední kámen - skleněný blok s otiskem spojených dlaní člověka, který vytvořila známá sklářka Vladimíra Tesařová z Dobré Vody, autorka skleněného oltáře a Křížové cesty.

Na projektu se výtvarně podílel dnes již světoznámý klatovský sochař Václav Fiala a výtvarně, architektonicky a stavebně technicky Karel Janda ze Sušice. Na rubu u skleněného monolitu je český, německý, anglický a latinský citát z Bible svaté, Zjevení 22, verš 17 "Kdo žízní, ať přistoupí, kdo touží, ať zadarmo nabere vody života".

V blízkosti božích muk je prý silné energetické místo. I všudy přítomná čistá pramenitá voda měla jistě blahodárné účinky na lidský organizmus. Patronka Panna Marie Lurdská je patronka zázraků uzdravení, patronka lidí tělesně postižených, všech mrzáků. Toto místo na Šumavě se považovalo za malé Lurdy.

Dnes je toto místo opět přístupné i pro postižené občany přicházející, či přijíždějící na invalidním vozíku s vírou v uzdravení, tak aby byl dovršen onen zázrak, ke kterému sem v minulosti přicházeli lidé.

S Hauswaldskou kaplí a okolím se můžete seznámi při procházce po naučné stezce "Okolo Kostelního vrchu - Hauswaldská kaple". Výchozím místem může být např. parkoviště u osady Mechov.

 


Podrobné informace

Adresa: Srní,
GPS: 49.0682708332, 13.4619244444

Hodnocení


Jak se Vám líbilo ...

Vložte Vaše hodnocení


Jméno / přezdívka
Váš e-mail
Text
Hodnocení                            
Přidělte body, tzn. 1 = nejnižší, 5 = nejvyšší hodnocení


Kontrolní kod


Vyberte si
své město:
Do políčka začněte psát hledaný název města nebo oblasti, interaktivní našeptávač Vám pak pomůže provést volbu.Kam s dětmi do dinoparku10 tipů na návštěvu pohádkových místKam s dětmi na hrad? Určitě tam, kde jsou strašidla!Kam s dětmi, když prší a je nevlídno?Přeneste se blíže ke hvězdám v jedné z našich hvězdáren!Zábavní parky a hřiště pod střechouDětské lyžařské parky aneb kam s dětmi na lyže ...Tip na výlet s dětmi: Nostalgické jízdy historickými vlaky

Kurzy a kroužky

Penzion Baurů Dvůr, Nový Dvůr

Přehled kurzů a kroužků

Na Jedtesdetmi.cz najdete kroužky a aktivity pro děti rozdělené podle zaměření a také podle místa, kde se konají.

Tábory a pobyty

Šťastná země Radvánovice - dětský zábavný areál

Nabídka táborů a pobytů

Přehled táborů, příměstský táborů a rodinných pobytů v ČR. Tábory a pobyty jsou přehledně uspořádané podle období a podle místa konání.

  Školní exkurze a výlety

  Výběr školních exkurzí a výletů

  Přehled školních výletů, školních exkurzí a výukových programů pro mateřské, základní i střední školy v ČR.

  Poslední komentáře ...

  Pohádková rezervace v Hořicích na Šumavě

  Byli jsme již po druhé protože se nám moc líbilo,před dvěma lety Brouček Kakadík...

  Hmatová stezka bez bot v Brně

  ta už dávno není,je zarostlá,kdo neví kde byla,tak ji už nenajde...

  Horská chata Třeštík

  Dobrý den ctěl bych se zeptat na možnost ubytování z 28.7 na 29.7 popřípadě do 30.7...

  Táborová osada Miličín

  Super tabor

  Zobrazit další příspěvky »