Zajímavosti, aktuality

S kolem do vlaku


Už jste na kole projeli nejbližší okolí Vašeho bydliště a láká Vás poznávat na kole nová, více vzdálená místa? Pak je tento článek určen právě Vám!
train-2370170_640.jpg

Česká republika disponuje hustou železniční sítí, vlakem se dostanete prakticky kamkoliv. V České republice na železnici působí několik dopravců a každý z nich má trochu jiné podmínky pro přepravu kol a nabízí cyklistům jiné služby. Pojďme se podívat detailněji, co který z nich vyžaduje a nabízí.

 

Mapa železniční sítě v České republice (zdroj: http://www.ceskedrahy.cz/assets/vnitrostatni-cestovani/mapa-site/mapa-zeleznicnich-trati/kjr-mapa-trati-2015.pdf)

 • České dráhy

České dráhy obsluhují největší část železniční sítě ČR. Ve vlacích ČD můžete kolo přepravovat:

 1. jako spoluzavazadlo – ve vlacích označených symbolem  
 2. jako předmět úschovy během přepravy – ve vlacích označených symbolem piktogram kufr 

Vzhledem k velkému množství kategorií vlaků a vagonů není v možnostech tohoto článku vypsat konkrétní podmínky pro každý druh vlaku, při on-line rezervaci Vám systém sám nabídne možnosti a podmínky cestování s kolem v daném vlakovém spoji, stejně tak i cenu, kterou zaplatíte za cestování s kolem.

České dráhy nabízí navíc službu půjčení kola ČD Bike, kdy nemusíte vlakem cestovat s vlastním kolem, místo toho si kolo půjčíte v půjčovně na nádraží, odkud budete chtít vyrazit na výlet a kolo zase vrátíte na kterémkoliv nádraží, zároveň můžete vzít vypůjčené kolo s sebou do vlaku bez poplatku. Půjčovny kol ČD jsou v provozu zpravidla od 1. dubna do 31. října, některé půjčovny jsou otevřeny i celoročně.

 • RegioJet

Ve vlacích RegioJet můžete s kolem cestovat pouze ve vozech typu „Low cost“ – bez palubního servisu a obsluhy stevardky, a to po předchozí internetové rezervaci. V takovém voze je dovolena přeprava maximálně 3 jízdních kol, ve stojanech umístěných na začátku vozu. Přeprava kola je k jízdence zdarma.

 • Leo Express

Ve vlacích Leo Express svezete od 1. dubna 2018 i jízdní kolo. Všechny vozy jsou nízkopodlažní, nástup s kolem zvládnou pohodlně všichni cyklisté. Kolo usadíte do držáku ve stropě vozu a při rezervaci jízdenky si zajistíte i sedadlo v blízkosti kola, abyste ho měli celou cestu na dohled. V jednom vlaku je možné přepravit maximálně čtyři kola, při on-line rezervaci jízdenky zjistíte, zda ve Vámi vybraném vlakovém spojení můžete přepravit i kolo.

 • Arriva

ARRIVA vypravuje na lokální trati Praha-Benešov a dálkové trase Praha-Uherský Brod (Trenčín) velkoprostorové motorové vozy. Na expresní linku z Prahy přes Uherský Brod do Trenčína jsou řazeny vozy s klidovým a dětským oddílem. Jízdenku je možné zakoupit on-line nebo na pobočkách. Příplatek za cestu s kolem je 10 Kč v trati Praha-Benešov a 25 Kč na trati Praha-Trenčín.

 • GW Train

Společnost GW Train Regio zajišťuje provoz vlaků na lokálních tratích ve čtyřech krajích v České republice. Jízdní kola můžete s sebou vzít do vlaku jako spoluzavazadlo, s příplatkem 40 Kč za 1 kolo. Přeprava kol je možná pouze do vyčerpání volné kapacity pro umístění kol.Kompletní seznam zajímavostí, aktualit


Vyberte si
své město:
Do políčka začněte psát hledaný název města nebo oblasti, interaktivní našeptávač Vám pak pomůže provést volbu.Kam s dětmi do dinoparku10 tipů na návštěvu pohádkových místKam s dětmi na hrad? Určitě tam, kde jsou strašidla!Kam s dětmi, když prší a je nevlídno?Přeneste se blíže ke hvězdám v jedné z našich hvězdáren!Zábavní parky a hřiště pod střechouDětské lyžařské parky aneb kam s dětmi na lyže ...Tip na výlet s dětmi: Nostalgické jízdy historickými vlaky

Kurzy a kroužky

LEGO KidsFest_ilustracni foto_1.JPG

Přehled kurzů a kroužků

Na Jedtesdetmi.cz najdete kroužky a aktivity pro děti rozdělené podle zaměření a také podle místa, kde se konají.

Tábory a pobyty

Zámek Vysoká u Příbrami

Nabídka táborů a pobytů

Přehled táborů, příměstský táborů a rodinných pobytů v ČR. Tábory a pobyty jsou přehledně uspořádané podle období a podle místa konání.

  Školní exkurze a výlety

  Šumburk, zdroj www.goklasterec.cz

  Výběr školních exkurzí a výletů

  Přehled školních výletů, školních exkurzí a výukových programů pro mateřské, základní i střední školy v ČR.

  Poslední komentáře ...

  Pohádková rezervace v Hořicích na Šumavě

  Byli jsme již po druhé protože se nám moc líbilo,před dvěma lety Brouček Kakadík...

  Hmatová stezka bez bot v Brně

  ta už dávno není,je zarostlá,kdo neví kde byla,tak ji už nenajde...

  Horská chata Třeštík

  Dobrý den ctěl bych se zeptat na možnost ubytování z 28.7 na 29.7 popřípadě do 30.7...

  Táborová osada Miličín

  Super tabor

  Zobrazit další příspěvky »