Školní výlet, exkurze 

Klášter Sázava -PŘÍBĚH SÁZAVSKÉHO KLÁŠTERA

Termín akce:01.01.2014 - 01.01.2020
Místo konání:Klášter Sázava
Adresa:Sázava - Černé Budy

Zveme Vás na prohlídkový okruh v Sázavském klášteře, který je určený pro žáky všech ročníků základních a středních škol.

Standardní program – prohlídka Sázavským klášterem, který vyprávěcí formou s využitím legend a archeologických bádání žáky seznamuje s dějinami Sázavského kláštera, se sv. Prokopem - jeho zakladatelem. Obsahuje také témata slovanské a latinské vzdělanosti a nepomíjí vnímavost k architektonické a umělecké – zejména gotické a barokní podobě, výbavě a výzdobě.

Probíhá v návštěvní sezóně od dubna do října od pondělí do neděle.

Doporučený počet účastníků – 30 osob, v případě nutnosti max. 40 osob.

Program navazuje na předměty: dějepis, česká literatura, výtvarná výchova. Primárně je zaměřen na poznání a otevírání vnímavosti žáků pro viděné a slyšené. Komunikace je vždy přizpůsobená chápání konkrétní věkové skupiny a s pedagogem je možné se dopředu domluvit na akcentaci témat. Žákům i pedagogům je po každé vypravovací části dán i prostor pro jejich otázky či postřehy.

Vstupné je 45 Kč/dítě, pedagogický doprovod zdarma.

Popis prohlídkového okruhu - programu:

Program začíná zpravidla na severní zahradě, kde se děti seznámí s počátky kláštera a jeho hlavní osobou sv. Prokopem a dramatickými osudy kláštera obývaného slovanskými mnichy. Seznámí se s archeologickými nálezy chrámu z tohoto období a povzbudí se představivost o jeho okolí a nález svatoprokopské jeskyně v blízkosti zahrady. V prostoru nedostavěného trojlodí se zaměří pozornost na dobu vlády císaře Karla IV, kdy kvetl gotický sloh a v představě si žáci nikdy nedostavěný gotický chrám dostaví. V barokním poutním chrámu sv. Prokopa a v jeho kryptě se žákům představí jeho nejdůležitější výbava a výzdoba s příběhy a legendami vážícími se k některým zajímavým předmětům. Žáci pak samostatně mohou v chrámu pátrat nad některými záhadami. Ke sv. Prokopovi se program vrátí v kapli Panny Marie s obrazy, které žáci již znají z předchozích částí a nově také s příběhem o Čertově brázdě, kde mohou přemýšlet o smyslu legendy. Program dále pokračuje opět v gotické prostoře kapitulní síně s výjevy ze života Panny Marie a dle schopností se žáci mohou snažit jednotlivé obrazy „přečíst“ a převyprávět či rozvinout. Učí se všímat si detailů, souvislostí, chronologie a dávat si viděné do souvislosti se svou zkušeností. Prohlídka dále pokračuje expozicí „Staroslověnská Sázava“ s archeologickými nálezy, a příklady slovanských rukopisů psaných ve slovanském jazyce i latinském jazyce s připomenutím si slavné tradice slovanského písemnictví Sázavského kláštera.

Program trvá 60-75 minut.

Je možné (a doporučené) si termín a čas předem rezervovat (tel. 327321177, e-mail: sazava@npu.cz)


Vyberte si
své město:
Do políčka začněte psát hledaný název města nebo oblasti, interaktivní našeptávač Vám pak pomůže provést volbu.Kam s dětmi do dinoparku10 tipů na návštěvu pohádkových místKam s dětmi na hrad? Určitě tam, kde jsou strašidla!Kam s dětmi, když prší a je nevlídno?Přeneste se blíže ke hvězdám v jedné z našich hvězdáren!Zábavní parky a hřiště pod střechouDětské lyžařské parky aneb kam s dětmi na lyže ...Tip na výlet s dětmi: Nostalgické jízdy historickými vlaky

Kurzy a kroužky

Přehled kurzů a kroužků

Na Jedtesdetmi.cz najdete kroužky a aktivity pro děti rozdělené podle zaměření a také podle místa, kde se konají.

Tábory a pobyty

Ústí nad Orlicí - Putovní interaktivní výstava POZNÁVEJ SE

Nabídka táborů a pobytů

Přehled táborů, příměstský táborů a rodinných pobytů v ČR. Tábory a pobyty jsou přehledně uspořádané podle období a podle místa konání.

  Školní exkurze a výlety

  Výběr školních exkurzí a výletů

  Přehled školních výletů, školních exkurzí a výukových programů pro mateřské, základní i střední školy v ČR.

  Poslední komentáře ...

  Pohádková rezervace v Hořicích na Šumavě

  Byli jsme již po druhé protože se nám moc líbilo,před dvěma lety Brouček Kakadík...

  Hmatová stezka bez bot v Brně

  ta už dávno není,je zarostlá,kdo neví kde byla,tak ji už nenajde...

  Horská chata Třeštík

  Dobrý den ctěl bych se zeptat na možnost ubytování z 28.7 na 29.7 popřípadě do 30.7...

  Táborová osada Miličín

  Super tabor

  Zobrazit další příspěvky »