Školní výlet, exkurze 

Botanická zahrada Brno - Školní exkurze pro 2. stupeň ZŠ a střední školy

Termín akce:01.01.2010 - 01.01.2110
Místo konání:Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty MU
Adresa:Brno

Botanická zahrada nabízí prohlídku skleníků s připravenými pracovními listy a s odborným výkladem, který lze použít jako rozšíření a doplnění probraného učiva. Skleníky a venkovní část botanické zahrady si mohou školní skupiny projít i samostatně, bez průvodce.

Informace pro školní exkurze

Exkurze do skleníků je vhodné nahlašovat pomocí e-mailu: zahrada@sci.muni.cz, na který Vám odpovíme, a to alespoň pár dní předem, lépe i dříve, pokud chcete mít zaručen volný termín. Na telefonu nejsme vždy k zastižení. Po nahlášení není již nutné opakovaně objednání potvrzovat před příjezdem. Vjezd do areálu není možný.

Hromadným, předem nahlášeným exkurzím nad 5 osob je ve sklenících poskytován na požádání průvodce, který podá odborný výklad. Výklad se neposkytuje v době výstav a v tuto dobu není nutné exkurze nahlašovat. Exkurze jen do venkovní zahrady, kde neprovádíme, také není nutné nahlašovat.

Budeme rádi, když školní exkurze využijí při prohlídce botanické zahrady připravené pracovní listiy. Bez průvodce je vstupné pro žáky a studenty 20 Kč, s průvodcem 25 Kč, stejnou částku platí i pedagogický dozor při své první návštěvě v každém roce.

Výklad je přiměřený věku žáků, je odborný a není určen pro třídy, které jedou jen na školní výlet. Výklad je rozšířením a doplněním učiva a předpokládá se, že učitel bude žáky motivovat, aby výklad poslouchali a něco si z něho odnesli. Učitel musí spolupracovat s průvodcem, žáky hlídat, ukázňovat a pobízet k poslechu a sledování ukázek rostlin nebo práci na pracovních listech. Není možné, aby průvodce ztrácel čas výkladem pro žáky, kteří znuděně posedávají na zídkách, neposlouchají, nudí se nebo dokonce zlobí a jsou drzí. Není povinností univerzitní botanické zahrady provádět exkurze škol nižších stupňů, je to činnost dobrovolná, takže při nedodržení výše uvedených skutečností, může průvodce výklad pro exkurzi bez náhrady přerušit nebo odmítnout.

Pokud jsou děti jen na výletě, je lepší si projít skleníky bez průvodce. Jednak je to levnější a za druhé je možné si výklad pustit z mluvících panelů nebo si zájemci mohou informace přečíst na panelech, u rostlin jsou jmenovky.

Botanická zahrada není veřejné hřiště, proto není vhodné, aby sem učitelé žáky vodili se proběhnout a vyřádit. Žáci nemohou po zahradě běhat, honit se a hrát zde hry, házet kamínky do fontán, vybírat z nich mince, pouštět vodu a podobně, jak je popsáno v návštěvním řádu. Botanická zahrada slouží k výuce a poznávání, a tímto směrem je třeba žáky vést a předem je na to připravit. Je vhodné proto využít pracovní listy i na zahradu, aby se děti vhodně zabavily.

Tyto informace vycházejí z dlouholetých zkušeností průvodců a pracovníků zahrady a je z nich jednoznačně jasné, že záleží především na přístupu učitelů.

 


Vyberte si
své město:
Do políčka začněte psát hledaný název města nebo oblasti, interaktivní našeptávač Vám pak pomůže provést volbu.Kam s dětmi do dinoparku10 tipů na návštěvu pohádkových místKam s dětmi na hrad? Určitě tam, kde jsou strašidla!Kam s dětmi, když prší a je nevlídno?Přeneste se blíže ke hvězdám v jedné z našich hvězdáren!Zábavní parky a hřiště pod střechouDětské lyžařské parky aneb kam s dětmi na lyže ...Tip na výlet s dětmi: Nostalgické jízdy historickými vlaky

Kurzy a kroužky

Botanicus - školní exkurze

Přehled kurzů a kroužků

Na Jedtesdetmi.cz najdete kroužky a aktivity pro děti rozdělené podle zaměření a také podle místa, kde se konají.

Tábory a pobyty

Nabídka táborů a pobytů

Přehled táborů, příměstský táborů a rodinných pobytů v ČR. Tábory a pobyty jsou přehledně uspořádané podle období a podle místa konání.

  Školní exkurze a výlety

  Chata Ramzovské Sedlo - Ramzová

  Výběr školních exkurzí a výletů

  Přehled školních výletů, školních exkurzí a výukových programů pro mateřské, základní i střední školy v ČR.

  Poslední komentáře ...

  Pohádková rezervace v Hořicích na Šumavě

  Byli jsme již po druhé protože se nám moc líbilo,před dvěma lety Brouček Kakadík...

  Hmatová stezka bez bot v Brně

  ta už dávno není,je zarostlá,kdo neví kde byla,tak ji už nenajde...

  Horská chata Třeštík

  Dobrý den ctěl bych se zeptat na možnost ubytování z 28.7 na 29.7 popřípadě do 30.7...

  Táborová osada Miličín

  Super tabor

  Zobrazit další příspěvky »